logo

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور

یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین شرکت های هواپیمایی در کشور عزیزمان، ایران ایرتور می باشد که هم اکنون جز 5 ایرلاین برتر است. این شرکت به دلیل اینکه از خبره ترین و مجرب ترین خلبانان، مهندسین فنی، مهمانداران و ... کمک گرفته، توانسته کارنامه ی درخشانی از خود در طی این چندسال داشته باشد. شرکت هواپیمایی ایران ایر تور مفتخر است که تاکنون توانسته 26 میلیون مسافر را در ایران به سلامت به مقصد برساند.

هواپیما ایران ایرتور

تاریخچه

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور در سال 1351 توسط شرکت هواپیمایی ایران ایر یا هما ایر تاسیس شد و به دلیل اینکه متقاضی پرواز به مشهد زیاد بود در سال 1361 تصمیم گرفت تورهایی منظم به مقصد مشهد مقدس را برگزار کند و به دلیل استقبال بی نظیر مردمان ایران زمین، توانست شهر مشهد را به عنوان مرکز عملیات پروازی خود انتخاب کند که نتیجه این امر، امکان برقراری ارتباط مستقیم با 13 مرکز از استان ها دیگر شد.

شرکت ایران ایرتور بعد از مدتی توانست 55 درصد مسئولیت برگزاری پروازهای حج عمره و حج تمتع را به عهده داشته باشد و با 19 فروند هواپیما به مقاصد پروازی در مناطقی چون دمشق، استکهلم، مسکو، عشق آباد، تاشکند پرواز موفق آمیز داشته باشد.

اما جالب است بدانید که شرکت هواپیمایی ایران ایر تور به دلیل اینکه اهداف بسیار بلند پروازی سر لوحه کار خود قرار داده بود، تنها به افزودن این مقاصد رضایت نداد به همین دلیل تلاش های بسیاری کرد تا موفق شد امروزه بیشترین مقاصد پروازی را در میان سایر شرکت های هواپیمایی داشته باشد.

پرسنل ایران ایرتور

پرسنل ایران ایرتور

دلیل خصوصی شدن ایرلاین ایران ایرتور چیست؟

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور تا سال 1389 ایرلاین دولتی بوده است اما در نهایت مطابق با اصل 44 قانون اساسی ایران ایرتور به شرکتی با نام هسایار فروخته شد و به دلیل اینکه این مبلغ 54 میلیارد بود و هزینه بسیار زیادی داشت شرکت هسایار نتوانست 4 چک متوالی این شرکت را پرداخت کند و در نهایت ایران ایرتور در سال 1394 با مبلغ 34 میلیارد تومان به بخش خصوصی واگذار شد.

هواپیمای ایران ایر تور

بررسی امنیت هواپیمایی ایران ایرتور

هواپیمایی ایران ایر تور جز انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی IATA می باشد که گواهینامه استاندارد جهانی (IATA Operational Safety Audit (IOSA را توانسته است از بازرسان مورد تایید یاتا دریافت کند و همچنین شرکت هواپیمایی ایران ایر تور به پاس تلاش ها، زحمات و سمینارهای مختلف توانست از کشورهای بسیار قدرتمند مانند آلمان، فرانسه، ایتالیا، اتریش، سوئیس، ژاپن، انگلستان، امارات، بحرین، کویت جایزه ها و لوح های ارزشمند دریافت کند این جوایز را برای شما عزیزان در ادامه نشان داده ایم.

جوایز شرکت هواپیمایی ایران ایر تور

ناوگان هواپیمایی ایران ایرتور

شرکت هواپیمایی ایران ایر تور در حال حاضر دارای 12 ناوگان هوایی به شرح زیر است:

 • Airbus 300-600
تعداد هواپیما 4 فروند
ظرفیت مسافر 224-273
حداکثر وزن برخاست 171,000 کیلوگرم
طول بال 44.84 متر
طول بدنه 54.1 متر
ارتفاع 16.5 متر
حداکثر برد 7,500 کیلوگرم
 •  Airbus 310
تعداد هواپیما 2 فروند
ظرفیت مسافر 245
حداکثر وزن برخاست 164,000کیلوگرم
طول بال 43,9 متر
طول بدنه 46,66 متر
ارتفاع 15,8متر
حداکثر برد 9,540 کیلومتر
 •  Airbus 320

تعداد هواپیما 1 فروند
ظرفیت مسافر 174-180
حداکثر وزن برخاست 6700-73500 کیلوگرم
طول بال  34.10 متر
طول بدنه 37.57 متر
ارتفاع 11.76 متر
حداکثر برد 6,100کیلومتر
 • MD-82-83
تعداد هواپیما 5 فروند
ظرفیت مسافر 163-158
حداکثر وزن برخاست 67812-72574 کیلوگرم
طول بال  32.8 متر
طول بدنه 45.1 متر
ارتفاع 9.1 متر
حداکثر برد 3,800 کیلومتر

مسیرهای پروازی شرکت هواپیمایی ایران ایرتور

مسیرهای پروازی ایران ایر تور

پرواز های شرکت هواپیمایی ایران ایرتور از کیش به شرح زیر است:

شهر کشور یاتا ایکائو فرودگاه
تهران ایران THR OIII فرودگاه بین المللی مهرآباد
مشهد ایران MHD OIMM فرودگاه بین المللی مشهد
تبریز ایران TBZ OITT فرودگاه بین المللی تبریز
رشت ایران RAS OIGG فرودگاه رشت

لوگوی هواپیمایی ایران ایر تور

اگر به لوگوی شرکت هواپیمایی ایران ایر تور توجه کنید متوجه خواهید شد که لوگویی شبیه به شرکت هواپیمایی هما دارد. شرکت ایران ایرتور توانست با انتخاب این لوگو جایگاه ویژه ای در میان انبوه نمادها به دست آورد، اکثریت افراد تصور می کنند که این لوگو نماد اسب تک شاخ است اما با کمی مطالعه متوجه خواهید شد که این نماد گاو بالدار است و از دوره هخامنشیان گرفته شده، جالب است بدانید که این نماد بر تمامی دیوارهای قصر شوش که مربوط به زمان داریوش اول بوده است حکاکی شده است.

هواپیمایی ایران ایر تور

مجموعه کترینگ شرکت هواپیمایی ایران ایرتور

ایران ایر تور در سال 1391 برای حمایت از گرامیداشت سال تولید ملی و حمایت از کار و همچنین خدمت رسانی هرچه بهتر به تمامی مسافرین عزیز، بخش کترینگ را در این شرکت راه اندازی کرد، این کترینگ قادر به ارائه بیش از 10000 سرویس غذا با کیفیت بی نظیر در طول روز می باشد.

کلاس های پروازی ایران ایر تور

شرکت ایران ایر تور کلاس های پروازی اکونومی و بیزینس را دارا می باشد و در هنگام خرید بلیط با این نوع نمادها مواجه می خواهید شد: 

 1. کلاس نرخی O، ارزان ترین کلاس پروازی در ایران ایر تور می باشد که دارای خدمات بسیار محدود است و برای افرادی که تنها تمایل دارند با گذشت زمان کم به مقصد برسند گزینه ی بسیار خوبی می باشند.
 2. کلاس نرخی B، بیزینس کلاس می باشد و امکانات بسیار خوبی را دارا است.
 3. کلاس نرخی V، کلاس معمولی است و برای افرادی که احتمال کنسلی در پرواز داشته باشند بسیار مناسب است زیرا در این نوع کلاس پروازی امکان استرداد وجه وجود دارد.
 4. کلاس نرخی R، افرادی که می خواهند مسیرهای طولانی را درون هواپیما باشند و یا تمایل دارند بهترین خدمت رسانی درون هواپیما داشته باشند می توانند این کلاس پروازی را انتخاب کنند زیرا بهترین و گرانترین کلاس پروازی در شرکت ایران ایر تور می باشد.

قوانین هواپیما ایران ایرتور 

تمامی مسافران پروازی مقدار مشخصی از بار خود را می توانند به صورت رایگان با هواپیما حمل کنند و اگر شما نیز می خواهید وسایل زیادی را با خود به همراه داشته باشید، بهتر است به این نکات توجه داشته باشید تا به هنگام سفر مشکلی برایتان پیش نیاید:

 • در بخش اکونومی کلاس در پروازهای داخلی بار مجاز رایگان 20 کیلوگرم می باشد.
 • در بخش اکونومی کلاس در پرواز های خارجی بار مجاز رایگان برای هر مسافر30 کیلوگرم می باشد. 
 • بار رایگان برای کودکان زیر 2 سال در مسیرهای داخلی و خارجی 10 کیلوگرم به اضافه کالسکه کاملا تاشو می باشد. 
 • مسافران ناتوان مجاز می باشند که علاوه بر بار مجاز، صندلی چرخ دار معمولی که بدون باطری است را به داخل هواپیما بیاورند.
 • لازم به ذکر است تمامی مسافران می توانند ساک دستی که نهایتا دارای ابعاد 115 سانتی متر و وزن حداکثر 5 کیلوگرم داشته باشد را علاوه بر بار رایگان به همراه داشته باشند. 

قوانین هواپیمایی ایران ایر تور

نکاتی که در هنگام رزرو بلیط باید به آن توجه داشته باشید:

 • نام و کد ملی  مسافر باید با حروف صحیح انگلیسی و فارسی نوشته شود زیرا در صورت مغایرت از پرواز مسافر جلوگیری خواهد شد.
 • گذرنامه مسافرین کشورهای خارجی باید 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • نوزادان کمتر از 20 روز مجاز به پرواز نخواهند بود.
 • بیمارانی که احتمال فوت آنها درون هواپیما وجود دارد مجاز به پرواز نخواهند بود.
 • بیماران روانی که ممکن است امنیت هواپیما و سایر مسافرین را به خطر بیندازد نمی توانند سوار هواپیما شوند.

قوانین هواپیمایی ایران ایر تور

اطلاعیه شرکت هواپیمایی ایران ایرتور درباره کرونا

مسافرین در پرواز های داخلی نیازی به ارائه ی تست کرونا ندارند زیرا اطلاعات تمامی مسافران قبل از صدور بلیط در وزارت بهداشت استعلام شده است. اما توجه داشته باشید که مسافرینی که در گذشته کرونا داشته اند موظف هستند ابتدا تست COVID-19 بدهند و در صورت منفی بودن تست اقدام به خریداری هواپیمایی ایران ایرتور کنند.

دسته ی راهنمای پرواز 1399/09/20 فائزه عین آبادی 2 نظر 4630 بازدید 3 پسند

سوالات متداول درباره شرکت هواپیمایی ایران ایرتور

نظرات کاربران

مجید راستگو | 1401/10/18
1 0

باسلام و خسته نباشید خدمت کلیه عزیزان شرکت ایران ایر تور واقعا دمتون گرم با کلاس پرواز و خدمه درست و بخصوص خلبانان بسیار ارزشمند انشالله همیشه پیروز و سربلند باشید جا داره تشکر ویژه از خلبان با اخلاق و باتجربه جناب کاپیتان حیدری هم انجام شود تندرست و پایدار باشید

ناشناس | 1400/11/27
2 3

باسلام وخداقوت خدمت کادرپرواز من ازپرواز باهواپیمای ایران ایرتور راضی هستم کادرپروازی عالی وهواپیمایی بسیارخوب همیشه برای پرواز این هواپیمارو انتخاب کردم.