15 نکته ضروری که قبل از سفر باید رعایت کنید

مسافرت تجربه ای شیرین و دلپذیر است که هرگاه از آن یاد میکنیم خاطرات زیبایی در ذهنمان تداعی میشود. اما این سفر ممکن است گاهی برخلاف انتظار آنچنان شیرین نباشد و با اتفاقاتی غیرمنتظره به تجربه ای تلخ مبدل شود. اما آیا راه حلی برای پیشگیری از این رویدادها وجود دارد؟ باید بگوییم بله! در اینجا همراه شما هستیم تا نکاتی  که قبل از سفر باید رعایت کنید را بیان کرده و شما را برای داشتن بهترین تجربه زندگی خود آماده کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

1- هزینه ها را پیش بینی کنید

نکات قبل سفر - هزینه های سفر

نخستین گام برای داشتن سفری لذتبخش پیش بینی هزینه هاست. همانطور که بیشتر ما میدانیم سفرکردن هزینه هایی دارد که برای مدیریت بهتر سفر باید آنها را پیش بینی و کنترل کرد. سفرکردن دارای دو هزینه آشکار و پنهان میباشد که بهتر است پیش از سفر آنها را پیش بینی کرده و با بودجه خود مقایسه کنید تا در هنگام سفر مشکلات مالی اوقات شما را تلخ نکند!

هزینه های آشکار: هزینه هایی که پیش از سفر برجسته و قابل محاسبه هستند مانند هزینه اقامت، ترانسفر و...

هزینه های پنهان: هزینه های پنهان سفر معمولا در طول سفر مشخص میشوند مانند هزینه های پزشکی، تفریحات و...

هزینه های آشکار را پیش از سفر به راحتی میتوانید محاسبه کنید و حتی محاسبه هزینه های پنهان نیز کار چندان دشواری نیست و شما میتوانید با توجه به مقصد خود یک مبلغ کلی برای آن درنظر داشته باشید.  مرور این مقاله «چگونه هزینه های سفر خود را کاهش بدهیم؟» شاید برای مدیریت هزینه های سفر برایتان کارآمد باشد!

2- برای سفر خود برنامه داشته باشید

نکات قبل سفر - برنامه ریزی سفر

داشتن یک برنامه هرچند کاملا به آن عمل نکنید میتواند راهنمای بسیار خوبی در سفر شما باشد. برای سفر خود یک برنامه دقیق بریزید و مقصد و مسیر خود را از ابتدا مشخص کنید با این کار میتوانید هزینه های سفر را نیز راحتتر محاسبه کنید و بهترین راه ها را برای داشتن سفری شیرین انتخاب کنید. در هنگام برنامه ریزی سفر خود مدیریت زمان را نیز از یاد نبرید، موکول کردن کارها از جمله امور اداری برای لحظه آخر اشتباه بسیار بزرگیست که برخی افراد مرتکب آن میشوند. پیش از سفر خود کارهایی مانند کارتهای بانکی، سفارتی و... را انجام دهید تا سفر خود را با خاطری آسوده آغاز کنید. در برنامه ای که برای سفر آماده میکنید، اگر همراه یا همراهانی دارید از نظراتشان غافل نشوید و در برنامه خود سلیقه همراهان را نیز درنظر داشته باشید. اگر هنوز با اصول برنامه ریزی برای سفر آشنایی ندارد این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

3- از قیمت ها در مقصد مطلع شوید

نکات قبل سفر - هزینه های سفر

فرقی ندارد سفر شما به کجاست زیرا مقصد شما هرجایی که باشد باید هزینه هایی را بپردازید، اما اگاهی از این هزینه ها بسیار به شما کمک خواهد کرد که هم انتخاب های بهتری داشته باشید و هم به زبان ساده کلاه بر سرتان نرود! برخی از افراد سودجو در مقاصد گردشگری به محض اینکه مطلع شوند شما از قیمتها ناآگاهید، قیمتهای نجومی را از شما درخواست میکنند. برای آگاهی از قیمتها میتوانید از اینترنت کمک بگیرید و یا با اماکن مورد نظر تماس بگیرید. اگر مقصد سفرتان جزیره زیبای کیش است خواندن این مقاله «هزینه سفر به جزیره کیش چقدر است؟» برایتان مفید خواهد بود.

4- درباره مقصد خود تحقیق کنید

نکات قبل سفر - تحقیق

سفر شما بسیار لدتبخش تر خواهد بود اگر با آداب و فرهنگ آن آشنا باشید و بدانید که آیا این مقصد پاسخگوی خواسته های شماست یا خیر، اما چگونه؟ برای این کار تنها کافیست تحقیق کنید. درباره فرهنگ، آداب و رسوم، آب و هوا و اماکن تفریحی و جاذبه های گردشگری مقصد خود در اینترنت جستجو کنید و نظرات دیگر افراد را در شبکه های اجتماعی بخوانید وحتی میتوانید روی کمک نزدیکانی که پیش از شما سفر به آنجا را تجربه کرده اند نیز حساب کنید.

5- هوشمندانه چمدان بچینید

نکات قبل سفر - چیدن چمدان

هوشمندانه چیدن یک چمدان هنر بزرگیست که برای داشتن تجربه ای هرچه بهتر باید از آن بهره مند باشید. در هنگام چیدن چمدان خود ابتدا موارد ضروری را انتخاب کنید و در انتخاب لباسها به آب و هوای مقصد توجه کنید. قطعا میدانید که داشتن اضافه بار در سفرهای هوایی جریمه داشته و حتی در سفر با وسایل نقلیه شخصی نیز دست و پاگیر خواهد بود، پس بهتر است در انتخاب وسایلی که به همراه میبرید دقت و خلاقیت به خرج دهید! در مقاله «چگونه برای سفر چمدان ببندیم؟» راهنمایی مختصری بیان شده که شاید علاقمند به خواندن آن باشید.


نکته: اگر به صورت هوایی و یا گروهی سفر میکنید برای جلوگیری از مفقود شدن، بر روی چمدان خود نشانه ای بگذارید تا در صورت وجود موارد مشابه آن را گم نکنید. در صورتی که چمدان خود را گم کردید این مطلب راهنمای خوبی برای شماست. نکته دیگر اینکه اگر وسایل بهداشتی مانند شامپو و یا خوراکی هایی مانند آبمیوه در چمدان خود به همراه میبرید از بسته بودن کامل درب آن مطمئن شوید چون مطمئنا نمیخواهید هنگام بازکردن چمدان با لباسهایی کثیف روبرو شوید!


6- از چک کردن مسائل ایمنی غافل نشوید

نکات قبل سفر - نکات ایمنی

ایمنی یکی از مهمترین مواردیست که پیش از سفر باید به آن توجه کنید. اگر خانوادگی به سفر میروید پیش از خروج از منزل آب، گاز و برق را  کنترل کنید و از بسته بودن همگی اطمینان حاصل کنید. همچنین اگر مسیر سفرتان را با خودروی شخصی طی میکنید معاینه فنی خودرو را حتما لحاظ کنید و مطمئن شوید با وسیله نقلیه ای سالم راهی سفر میشوید. همچنین داشتن یک جعبه کمکهای اولیه کمک بزرگی به شما در هنگام بروز حوادث خواهد بود، پس یک کیف یا جعبه کمک اولیه با خود به همراه ببرید.

7- به موقع بخوابید!

نکات قبل سفر - خواب به موقع

داشتن هیجان پیش از سفر به خصوص اگر مقصدی جدید باشد کاملا طبیعی است پس نگران نباشید، اما سعی کنید هیجانات خود را کنترل کرده و شب پیش از سفر خواب خوبی داشته باشید زیرا هوشیاری چه در سفرهای زمینی و چه هوایی یکی از لازمه های سفر است. توصیه میکنیم به موقع بخوابید تا بتوانید صبح زود بیدار شده و برنامه خود را مرور کنید و آماده سفر شوید.

8- بیمه سفر بگیرید

نکات قبل سفر - بیمه سفر

شما نمیدانید در سفر پیش رو چه اتفاقاتی منتظر شما خواهد بود و ممکن است هرلحظه درگیر اتفاقی ناخوشایند شوید، پس بهتر است قبل سفر برای خود بیمه سفر تهیه کنید تا در هنگام بروز حوادث آمادگی لازم را داشته باشید و متحمل هزینه های سرسام آور درمان نشوید.

9- مدارک خود را چک کنید

نکات قبل سفر - مدارک سفر

مدارک بخش مهمی از سفر شما هستند که باید آنها را حتما چک کنید. قبل از سفر لیستی از مدارک مورد نیاز تهیه کنید و آن را بررسی کنید تا ببینید همه موارد را به همراه دارید یا خیر. این مدارک میتوانند شامل شناسنامه، کارت شناسایی، کارت های اعتباری، گواهینامه، گذرنامه و در صورت نیاز ویزا باشند. همانطور که میدانید احتمال مفقود شدن یا از دست رفتن مدارک هیچگاه صفر نیست پس پیش از سفر یک نسخه کپی از مدارک خود تهیه کنید و به همراه داشته باشید.


نکته: برای جلوگیری از گم شدن، مدارک و اشیای گرانبهای خود، آنها را در مکانی امن نگه داری کنید.


10- رزروهای لازم را انجام دهید

نکات قبل سفر - رزرو سفر

پیش از سفر چک کنید که چه جاهایی نیاز به رزرو دارند و آن را انجام دهید. هتل، پرواز و تور مواردی هستند که قطعا رزرو پیش از مراجعه برایتان سودمندتر خواهد بود و شما را از سردرگمی های احتمالی نجات خواهدداد علاوه بر این، این کار به شما کمک میکند تا پیش از تکمیل ظرفیت جای خود را انتخاب کنید. جالب است بدانید در مقاصد گردشگری پرطرفدار همانند کیش، تفریحات نیز قابل رزرو هستند و شما میتوانید از همین الان تفریحات موردنظر خود را رزرو کنید!

11- صبور و انعطاف پذیر باشید

نکات قبل سفر - صبوری و انعطاف پذیری

در هنگام سفر ممکن است همه چیز مطابق میل شما پیش نرود و برخی از خواسته های شما به هر دلیلی محقق نشوند، در اینگونه شرایط صبر و بردباری داشته باشید و در مقابل تغییرات عیرمنتظره انعطاف پذیر باشید و برنامه جایگزینی را به کار ببرید. این انعطاف پذیری را در مقابل خواسته همسفران خود نیز داشته باشید و سعی کنید در تفریحاتی که خواسته آنهاست نیز لذت ببرید.

12- به سلامت خود توجه کنید

نکات قبل سفر - سلامتی

در طول سفر به دلیل دغدغه های بسیار ممکن است مواردی همچون توجه به سلامت خود را از یاد ببرید و ناخواسته باعث آسیب به خود شوید. سعی کنید به میزان کافی آب بنوشید و مواد غذایی خود را از مکانهایی سالم و بهداشتی تهیه کنید. قابل درک است که برای چشیدن طعم های جدید هیجان داشته باشید، اما سعی کنید حتی الامکان خودتان آشپزی کنید تا هم از سلامت غذا مطمئن شوید و هم در هزینه های خود صرفه جویی کنید، البته اگر به کیش سفر میکنید و حوصله آشپزی ندارید در کیش میزبان  لیستی از بهترین رستورانهای این جزیره را برایتان آماده کرده ایم که به شما در انتخاب کمک میکند.

13- پول نقد با خود ببرید

نکات قبل سفر - پول نقد

گرچه امروزه بسیاری از پرداختها بوسیله کارتهای اعتباری انجام میگیرد و کمتر کسی از پول نقد استفاده میکند اما ممکن است در مقصد سفر شما برخی از مکانها مجهز به کارتخوان نبوده و یا با مشکلی در سیستم بانکی مواجه شوید، پس مقداری پول نقد به همراه داشته باشید و از آن محافظت کنید.

14- اشیاء گرانبها را با خود نبرید

نکات قبل سفر - اشیا گرانبها

اگر به یک سفر تفریحی میروید نیازی نیست تا ابزارهای تکنولوژی متعدد و لوازم گران قیمت را با خود به سفر ببرید. امروزه بیشتر کارها تنها با یک گوشی موبایل نیز امکان پذیر است و نیازی به داشتن چندین تکنولوژی هوشمند نیست، علاوه بر این تنها مقداری پول نقد برای سفر شما کافیست. پس از بردن اشیا گران قیمتی مانند جواهرات، لپتاپ و... به سفر خودداری کنید.

15- روحیه سفر داشته باشید

نکات قبل سفر - روحیه سفر

داشتن انرژی مثبت و حال خوب سفر شما را چندین برابر بهتر میکند. سعی کنید در سفر همواره به فکر وضعیت روحی حال خود و اطرافیان باشید و نظر آنها را در همه موارد بخواهید، لبخند بزنید و در برابر مشکلات احتمالی و غیرمنتظره منعطف باشید. از تجربیات خود در سفر درس بگیرید و اگر همه جاذبه های مقصد را ندیدید این نکته را درک کنید که در یک سفر نمیتوانید به همه جا سر بزنید. تلاش کنید تا تمامی امور را پیش از سفر انجام دهید و از عکاسی بیش از حد نیز بپرهیزید. قابل درک است اگر بخواهید زیباترین لحظات خود را ثبت کنید اما اگر این کار را بیش از حد معمول انجام دهید لذت کافی از سفر نخواهید برد و ممکن است اطرافیان خود را آزرده خاطر کنید.

کلام آخر

اینکه بدانیم در سفر خود چه نکاتی را رعایت کنیم بسیار مهم است، زیرا به ما کمک میکند تا تجربه بهتری از سفر داشته باشیم. در این مقاله نکاتی که پیش از سفر باید بدانید ذکر شد و امیدواریم در سفر خود آنها را به کار برده و سفر خوبی در پیش داشته باشید. در قسمت نظرات نکات پیشنهادی و تجارب خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دسته ی گردشگری 1401/03/10 نویسنده : مریم اکبری 0 نظر 2342 بازدید 3 پسند

سوالات متداول درباره 15 نکته ضروری که قبل از سفر باید رعایت کنید

نظرات کاربران

نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را ثبت کنید.
بخش پشتیبانی کیش میزبان آنلاین میباشد. اگر سوالی دارید میتوانید از اپراتورهای ما کمک بگیرید.