logo

گونه های جانوری کیش : حیات وحش کیش

مانند هر نقطه دیگر از کره ی زمین جزیره ی کیش نیز دارای اکوسیستم خاص خود می باشد. این جزیره دارای دو اکوسیستم خشکی و آبی است که در هر کدام گونه های جانوری ویژه ای زندگی می کنند و به دلیل مرجانی بودن جزیره ی کیش اکوسیستم آبی آن بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، در این مقاله به معرفی چند مورد از گونه های مهم جانوری جزیره ی کیش می پردازیم؛

جزیره کیش

اکوسیستم خشکی و گونه جانوری جزیره کیش

به دلیل شرایط آب و هوایی جزیره ی کیش جانوران خشکی، دارای تنوع کمتری نسبت به سایر مناطق می باشند و در گروه پستانداران و زوج سمان تنها گونه های بسیار محدودی از جانوران مشاهده می شود، اما در گروه خزندگان تنوع بیشتری وجود دارد و حتی برخی از گونه های آن منحصر به فرد و ویژه هستند.

  • شتر در جزیره کیش

شتر حیوانی نیرومند و با توان بالا است. این حیوان ویژگی خاص و منحصر به فرد دارد که مهمترین ویژگی آن تحمل شرایط سخت صحرا و دماهای گوناگون به ویژه گرمای شدید و کم بود آب و علوفه است و به همین دلیل این حیوان در جزیره کیش توان زندگی کردن دارد و در سفر به جزیره ی زیبای کیش حتما با آنها روبرو می شوید.
شتر حیوانی آرام است و غالبا رفتار غیر منتظره ای از خود انجام نمی دهد و به افرادی که سوار آن می شوند،  خطر و آسیب نمی رساند، به آرامی روی زمین می نشیند و شما حتی فرزندان خود را می توانید سوار کنید و از آن لذت ببرند. شتر سواری یکی از تفریحات جالب جزیره ی کیش محسوب می شود که روحیه ی خاص خود را می طلبد چون هیجان خاصی ندارد.

شتر در کیش

  • آهو در جزیره کیش

آهو جانوری چابک، زیبا و دوست داشتنی است که بیشتر در صحرا و چمن زر ها دیده می شوند. آهوها بیشتر به صورت گروهی زندگی می کنند و از گیاهان نرم و لطیف و برگ ها تغذیه می کنند و غالبا آهوها به رنگ قهوه ای مایل به زرد می باشند.
یکی از جاذبه های زیبا و دیدنی جزیره ی کیش بوستان آهوان می باشد. این مکان مساحتی حدود 2 هکتار دارد و در واقع باغ وحشی است که انواع مختلف از جانوران خاص در آن محافظت می شوند. لازم است بدانید که به جز آهو ها که آزادانه در حال حرکت هستند سایر حیوانات در داخل قفس نگهداری می شوند شما در سفر به جزیره ی کیش و بازدید از این مکان زیبا می توانید آهوها را از نزدیک ببینید یا حتی آنها را لمس کنید. 

آهو کیش

پرندگان در جزیره کیش

گروه پرندگان جزیره ی کیش وابسته به موقعیت جزیره و شرایط اقلیمی این منطقه به دو گروه متفاوت پرندگان مهاجر و پرندگان بومی  تقسیم می شوند که  پرندگان بومی مانند: طوطی، گنجشک، مرغ مینا و ... می باشد و در فصل پاییز و زمستان که فصل کوچ پرندگان به مناطق گرم است، پرندگان مهاجر زیادی مانند: درنا، فلامینگو، عقاب ماهی خوار، بوتیمار و ... در این جزیره دیده می شوند و بر جذابیت و محبوبیت این منطقه می افزایند.

  • طوطی در جزیره کیش

طوطی ها انواع مختلف دارند که رنگ های متنوع بال و پرهای سر و دم آنها را از هم متمایز کرده است. بال طوطی ها رنگی و منقار خمیده و کج دارند، بعضی دم دراز و برخی دم کوتاه دارند. ین پرندگان زیبا بیشتر در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر دیده می شوند و به دلیل شرایط آب و هوایی جزیره کیش، زیستگاه مناسبی برای این پرندگان محسوب می شود.

طوطی

  • مرغ دریایی در جزیره کیش

 پرنده ای است با بال های گسترده، قوی و نیرومند که طول عمر زیادی حدود 50 سال دارد. این پرندگان ترجیح می دهند بر فراز اقیانوس ها و دریاها ساعت ها بدون استراحت و حتی بال زدن در هوا در حال پرواز بمانند. 
جالب است بدانید که مرغان دریایی بر روی سطح آب شنا می کنند، اما متاسفانه این امر موجب آسیب آنها از شکارچیان می شود. مرغ دریایی از آب شور تغذیه می کند. شرایط ویژه ی زندگی این پرندگان باعث وجود آنها در شرایط اقلیمی جزیره ی کیش و آبهای نیلگون خلیج فارس شده است. و به ندرت می توان آنها را در سواحل ببینید.

مرغ دریایی

  • فلامینگو در جزیره کیش

فلامینگو پرنده ای زیبا با پاهای دراز، منقار منحنی، گردنی بلند و خمیده و بال هایی به رنگ سفید و صورتی است، بال های این فلامینگو ترکیب بسیار زیبای از سرخ و سیاه دارد که بر جذابیت این پرنده افزوده است. این پرندگان به صورت گروهی  و چند هزارتایی سفر می کنند و جزیره کیش یکی از مقاصد مهاجرت این پرندگان زیبا محسوب می شود.
فلامینگو پرنده ای است که در مناطق دریا و دریاچه های شور و کم عمق زندگی می کنند و آشیانه ی خود را به صورت توده ای کاسه مانند از گل  و کمی بالاتر از سطح آب می سازند. این پزندگان بوسیله ی منقارشان از حیوانات و گیاهان کوچک مانند جلبک ها و گیاهان آبزی موجود در آب های کم عمق و شور تغذیه می کنند.

فلامینگو

  • مرغ مینا در جزیره کیش

مرغ مینا پرنده ای کوچک و احساساتی با توانایی تقلید صدای انسان و حتی پرندگان دیگر است و افراد بسیار زیادی علاقمند به نگهداری از این پرندگان دوست داشتنی و باهوش هستند. یکی از زیستگاه های این پرنده کوچک و زیبا در کشور ما جزیره زیبای کیش است که یکی نوع از 517 گونه این پرنده را دارا می باشد. پرندگان این منطقه قهوه ای رنگ مایل به قرمز و با نوک زرد هستند. این پرندگان به دلیل نبودن دشمن طبیعی و سازگاری بالا که با محیط و آب و هوای جزیره ی کیش دارند به مقدار بسیار زیادی تکثیر شده اند و در اکثر مناطق جزیره دیده می شوند.

مرغ مینا

اکوسیستم آبی جزیره کیش

در سراسر دنیا با وجود پیشرفت علم و تکنولوژی همچنان دنیای زیر آب جذاب و ناشناخته است و با وجود تلاش های بسیار افراد در سراسر جهان برای کشف دنیای موجودات زیر آب هنوز موفق به شناخت کامل نشده است و همچنان جذاب و ناشناخته مانده است.
 جزیره زیبا و رویایی کیش با توجه به مرجانی بودن، در این منطقه اکوسیستم فوق العاده ای ایجاد شده است و در حال حاضر تحقیقات از دنیای شگفت انگیز زیر آب به صورت رسمی و علمی وجود ندارد و اطلاعات موجود از غواصان و عکاسانی به دست آمده است که در حوزه ی تفریحات دریایی فعالیت دارند. موجودات زیر آب در حال حاضر به سه گروه تقسیم شده است که شامل نرم تنان مانند: اختاپوس، آبدزدک، اسفنج و ... ماهی ها مانند: اره ماهی، کوسه ماهی، آنکووی، بونیو، پروانه ماهی و .... سخت پوستان مانند: خرچنگ گوشه گیر، خرچنگ قرمز و خرچنگ دریایی می باشد.

غواصی

  • اختاپوس در آبهای جزیره کیش

این جانور آبزی از گروه سرپایان می باشد که در بخش های گوناگون از اقیانوس ها جهان دیده می شود. اختاپوس ها فاقد استخوان و از نرم تنان هستند و به همین دلیل انقباض و انبساط برای مدت طولانی دارند. جالب است بدانید که اختاپوس 3 قلب و خون آبی دارد و همچنین از توانایی بسیار بالایی در پنهان شدن و استتار برخوردار می باشد، اختاپوس می تواند با مهارت منحصر به فرد شکل و رنگ خود را شبیه گیاهان و دیگر موجودات زیر آب کند. آبهای خلیج فارس جزیره کیش بستر بسیار مناسبی برای این موجودات بی نظیر می باشد.

اختاپوس

  • کوسه ماهی در آبهای جزیره کیش

آب های خلیج فارس زیستگاه مناسبی برای ماهی های مختلف و از جمله کوسه ماهی هاست و گونه های متفاوتی از این ماهی ها سالانه برای تغذیه به آبهای نزدیک سواحل جزیره کیش می آیند. اینگونه از کوسه ماهی ها به کوسه باله سیاه نیز شناخته می شود و از ماهی های کوچکتر موجود در آبها تغذیه می کنند، کوسه ماهی ها برای انسانها تهدید و خطری ندارند و حضور جمعی این ماهی ها نشان دهنده این است که از جانب کیشوندان و گردشگران احساس خطر نمی کنند و  وجود این موجودات بر جاذبه های این منطقه افزوده است.

کوسه ماهی

  • خرچنگ گوشه گیر در جزیره کیش

خرچنگ گوشه گیر یکی از سخت پوستان ده پا است و به آن خرچنگ منزوی و نرم شکم نیز می گویند. این موجودات برای محافظت از خود از پوسته ی سخت و کهنه حیوانات دیگر استفاده می کنند. و مجبور هستند با گذر زمان به پوسته ی بزرگتر دیگری جابه جا شوند. خرچنگ های گوشه گیر از پنجه های بزرگ خود برای شکار حیوانات کوچک و برداشتن غذا استفاده می کند. این خرچنگ ها به صعود و بالارفتن از هر مکانی علاقه دارند و شب ها بسیار فعال می باشند و در سواحل جزیره کیش لاشه خواری می کنند.

خرچنگ گوشه گیر

  • لاک پشت های پوزه عقابی در کیش

سالهاست که به دلیل امنیت و آرامشی که در سواحل زیبای جزیره کیش حکمفرما می باشد، زیستگاه بسیار مناسب و مطلوب برای آبزیان متنوع در این منطقه به وجود آورده است، در آب های خلیج فارس دو نوع لاک پشت نوک دار و پوزه عقابی زندگی می کنند. لاک پشت های پوزه عقابی از گونه های جانوری در حال انقراض می باشند  که نقش حائز اهمیتی در سلامت اکوسیستم دریا از جمله مرجان ها دارند. سایت حفاظتی این لاک پشت ها در سواحل جنوبی جزیره ی کیش قرار دارد.

لاک پشت پوزه عقابی
جالب است بدانید که لاک پشت های پوزه عقابی در هر فصل هر 15 روز یک بار برای تخم گذاری به ساحل می آیند و پس از آن به داخل آب باز می گردند. بچه لاک پشت ها بعد از 60 تا 70 روز از تخم بیرون می آیند و با کمک محیط بانان به دریا هدایت می شوند این لاک پشت ها وقتی بزرگ شدند برای تخم گذاری به زادگاه خود باز می گردند و این چرخه ادامه دارد.

دسته ی گردشگری 1399/09/25 میترا امیری 0 نظر 8183 بازدید 10 پسند

سوالات متداول درباره گونه های جانوری کیش : حیات وحش کیش

نظرات کاربران

نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را ثبت کنید.