logo

کشتی یونانی کیش : ماجراهای جالب و خواندنی از این کشتی

سفر به جزیره ی کیش یکی از محبوب ترین و پر طرفدار ترین سفرها محسوب می شود. خاطرات بازدید از جاذبه های متنوع تاریخی و باستانی، همچنین شب های پرشور آن همیشه برای مسافران دلنشین است. قدم زدن در ساحل های زیبا، تماشای غروب خورشید، صدای امواج آب و مرغان دریایی هر فردی را مجذوب خود میکند. در این مطلب در مورد یکی از جاذبه های فوق العاده ی کیش یعنی کشتی یونانی و ماجراهای جالبی این کشتی خواهیم پرداخت.


اطلاعات کشتی یونانی

کشتی یونانی در زمان فعالیت خود از کشتی های باربری محسوب می شده است. این کشتی توانایی حمل 6601 تناژ تقریبا معادل 7000 تن بار بر روی عرشه ی خود داشته است . طول این کشتی 131.9 متر و عرض آن 17.1 متر بوده است.پیشرانه ی این کشتی را 3 سیلندر موتور بخار با نیروی محرکه ی 510 اسب بخار تشکیل می داده است. در زمان فعالیت این کشتی، حسگرهای یافتن مسیر GPS و اکو صدایی در آن طراحی شده بوده است که نقش اساسی داشته اند. کشتی یونانی شامل بخش ها مختلف بوده که می توان به بخش مخصوص حمل بار، بخش خدمه و ناهار خوری اشاره کرد.


تاریخچه ی فعالیت کشتی یونانی


نخستین مالک این کشتی وزارت حمل و نقل جنگ بریتانیا بوده است، این وزارت سرپرستی کشتی را در سال 1943 به شرکت لاریناگا استیم واگذار کرد. پس از آن هریسون در سال 1945 مالک این کشتی شد.کشتی یونانی که امپایر ترومپ نام داشت در سال 1943 تا 1946 به دولت آفریقای جنوبی کرایه داده شد. در سال 1946 میلادی نام این کشتی به نچرالیست توسط شرکت خریداری کننده یعنی چارنت استیم تغییر یافت.

 

خرید کشتی توسط شرکت های ایرانی

یک شرکت ایرانی به نام لوی اند کو خرمشهر در سال 1338 کشتی نچرالیست را خریداری کرد و مدیریت کشتی را به شرکت بی اشوورث و شرکا سپرد و نام آن را کوروش نهاد، 6 سال با همین نام در آب های خلیج فارس فعالیت کرد. در سال 1342 کشتی یونانی توسط خطوط کشتیرانی ایران خریداری شد و به همدان تغییر نام یافت.
سرانجام پس از مالکان مختلف و شرکت های متنوع کشتی یونانی توسط فرانگولیس و کلیافس از یونان با هدف فعالیت در مسیر ایران – یونان خریداری شد و به کولا اف تغییر نام داد. درست در همان سال یعنی سال 1345 کشتی یونانی در حال حمل نفت در ساحل جزیره آرام گرفت.

سرگذشت به گل نشستن کشتی یونانی

آغاز کار این کشتی در ماه مارس سال 1943 در بندری به نام گریناک بوده است و پس از سالها فعالیت در 25 جولای سال 1996 کشتی یونانی در جنوب شرقی جزیره ی کیش و خلیج فارس در حوالی روستای باغو به گل نشست. تلاش زیادی توسط یدک کش هلندی به نام اورینکو برای رهایی این کشتی انجام شد، اما متاسفانه نتیجه ای نداشت و کشتی در همان جا باقی ماند. 

دلایل به گل نشستن کشتی یونانی

دلیل اصلی وقوع این حادثه هنوز مبهم است و نمی توان قاطع از آن صحبت کرد، البته دلایل گوناگونی برای توجیه به گل نشستن کشتی یونانی  بیان شده است از جمله: 
1.    محدودیت دید ناخدای کشتی به دلیل مه آلود بودن هوا
2.    ناهوشیاری عقلانی ناخدا
3.    عشق ناخدا به دختری در روستای باغو که عمدا برای یادبود کشتی را به گل نشانده است.
4.    گرفتن حق بیمه ی زیاد از شرکت انگلیسی که بیشتر از بقیه مورد قابل قبول است.
امروز کشتی یونانی متاسفانه شرایط خوبی ندارد، زیرا بخش هایی از آن دچار فرسودگی شدید شده است و ممکن است هر لحظه به اعماق آب فرو رود. بیشتر این فرسایش مربوط به بخش های زیرین کشتی به دلیل بودن در آب و برخورد امواج است، به طوری که کاملا پوسیده شده و آثار چندانی از آن باقی نمانده است.

کمی تفریح در کنار کشتی یونانی ....

ساحل این منطقه در کنار کشتی یونانی به گل نشسته تصویری را خلق می کند که بیننده را مجذوب خود می کند و از تفریحات دل انگیز کیش محسوب می شود:

  • منظره ی زیبای غروب خورشید در کنار کشتی یونانی

ساحل غربی جزیره ی کیش خانه کشتی یونانی است. خورشید کم کم پایین می رود و در حال غروب است، منظره ی کشتی یونانی در زیر آسمان نارنجی و قرمز همراه با سکوت ساحل بسیار جذاب و دیدنی است. با نشستن در ساحل و گوش دادن به صدای امواج و مرغان دریایی حسی سرشار از آرامش به شما القا می شود.

  • پارک ساحلی کشتی یونانی

پارک ساحلی کیش که کشتی یونانی در آن واقع شده است، مساحتی حدود 60 هزار متر مربع دارد و امکانات مطلوب و بی نظیری مانند: آمفی تئاتر، رستوران ایرانی، رستوران لبنانی، کافه تریا، غرفه های فروش تنقلات، غرفه ای فروش وسایل ورزشی و همچنین ایستگاه کرایه ی دوچرخه و اسکیت دارد، که شرایط لذت بیشتر را برای مسافران فراهم کرده است.

  • منظره ای بی نظیر برای عکاسی

کشتی یونانی و ساحل بی نظیر سوژه ای فوق العاده برای عکاسان حرفه ای است. قدم زدن در شن های نرم، نسیم ملایم، همراه با تلفیق غروب آفتاب زیبایی منظره را بیشتر می کند، نورپردازی زیبا و شن های قرمز رنگ که ناشی از زنگ زدگی آهن می باشد عکس این منظره را رویایی تر کرده است. علاوه بر آن لازم است بدانید که مجسمه و ساعتی که شبیه سکان کشتی است، در ساحل و نزدیکی این کشتی، گزینه مناسبی برای عکاسی می باشند.

هزینه ی بازدید از کشتی یونانی

بازدید از کشتی یونانی هیچ هزینه ای برای مسافران و گردشگران ندارد و شما می توانید بدون هیچ هزینه ای و به صورت رایگان از این جاذبه ی فوق العاده زیبا دیدن کنید. توصیه می کنیم در سفر خود به جزیره ی کیش قبل از اینکه این کشتی در آب فرو رود بازدیدی از روستای باغو و کشتی یونانی داشته باشید.

آدرس کشتی یونانی

جزیره ی کیش، خیابان غروب، میدان غروب، جاده باغو، پارک ساحلی
 

دسته ی گردشگری 1399/07/19 میترا امیری 0 نظر 3612 بازدید 2 پسند

سوالات متداول درباره کشتی یونانی کیش : ماجراهای جالب و خواندنی از این کشتی

نظرات کاربران

نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را ثبت کنید.