logo

پوشش گیاهی کیش

ممنوعیت کاشت کنوکارپوس در کیش (آپدیت شده در 1400/06/06)

مدیر عامل شرکت عمران، آب و خدمات کیش خبر ممنوعیت کاشت درخت کنوکارپوس در اماکن مسکونی و معابر عمومی جزیره کیش را با استناد به شیوه نامه توسعه و نگهداری فضای سبز کیش اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کیش، عبدالنبی شرفی با اشاره به تدوین شیوه نامه طراحی فضای سبز شهری به تازگی بیان کرد:  هدف شیوه نامه تدوین شده توسعه اقدامات متناسب با پوشش گیاهی بومی و اقلیمی منطقه است  و به زودی به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد.

درخت کنوکارپوس

ایشان افزود: در تدوین این شیوه نامه شرکت عمران، آب و خدمات کیش ضوابط طراحی کرده است که به بومی سازی فضای سبز شهری پرداخته است، بر اساس این شیوه نامه ضمن توجه به گیاهان و درختان بومی کاشت درخت کنوکارپوس به چند دلیل محدود میشود، این دلایل شامل:

 • اثر رقابتی این گونه گیاهی بر گیاهان مجاور
 • توسعه ریشه ها به صورت سطحی و در نتیجه تخریب تاسیسات زیر زمینی و ابنیه محیط اطراف
 • ریزش بذر و برگ در اکثر فصل های سال
 • ایجاد بوی ناخوشایند و نامطلوب به دلیل شرایط جوی و یا خیس شدن بر اثر باران
 • هزینه بالای هرس این درخت و همچنین شکنندگی در برابر باد شدید

مدیر عامل شرکت عمران، آب و خدمات کیش گفت: مطابق با این شیوه نامه  در جهت توسعه و نگهداری فضای سبز جزیره کیش کاشت گونه های بومی همچون: انجیر معابد، کهور ایرانی، گل کاغذی، چریش، بعضی از مرکبات و .... با رعایت فاصله به جای درخت کنوکارپوس کاشته خواهند شد.
وی افزود: به زودی به نهالستان های جزیره و وارد کنندگان نهال به کیش ممنوعیت کاشت درخت کنوکارپوس اعلام خواهد شد تا جایگزینی گونه های بومی در نزدیکترین زمان ممکن انجام شود.
جزیره زیبای کیش علاوه بر جنگل های بومی دارای 700 هکتار فضای سبز ایجاد شده توسط شرکت عمران، آب و خدمات کیش می باشد.


جزیره کیش همانند سایر جزایر خلیج فارس به دلیل موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد، دارای پوشش گیاهی مناطق گرمسیر می باشد. در بخش هایی از این جزیره درختان و بوته زارهای کم پشت را مشاهده می کنید که درختان فاصله زیادی از یکدیگر دارند و فقط در مناطق محدود از جزیره مانند: مجموعه پارک درخت سبز و پارک آبشار شما شاهد فضای سبز دل انگیز هستید.
درختان مناطق گرمسیری برای سازگاری با هوای گرم با سیستم خاص و ویژه خود مثل خار در تنه یا کم بودن برگها مقاومت می کنند و در شرایط آب و هوایی جزیره به زندگی خود ادامه می دهند . در این مقاله به معرفی درختان و گیاهان مهم و مقاوم در جزیره می پردازیم.

پارک کیش

 • درخت نخل

پرورش درخت نخل در کیش سابقه ی طولانی دارد و شما می توانید در باغ بهشت، نخلستان قدیمی جزیره کیش را مشاهده کنید. درختان نخل جزیره زیبای کیش برای برداشت محصول مناسب نیستند و تنها برای زیبا سازی محیط کاشته شده اند، درختان نخل در فصل بهار گرده افشانی میکنند و تکثیر می یابند. همچنین نخلستان غروب کیش با دارا بودن 3000 درخت نخل در کنار کشتی یونانی منظره ای منحصر به فرد برای مسافران، گردشگران و کیشوندان ایجاد کرده و تماشای آن بسیار لذت بخش و جذاب است.

درخت نخل

 • درخت نارگیل

درخت نارگیل درختی همیشه سبز، زیبا و تنومند است که بطور قائم، عمودی و بدون انشعاب  رشد می کند و از قسمت های مختلف این درخت که شامل: ریشه، گل، دانه، پوسته و ... می باشد و برای موارد بسیاری استفاده می شود. جالب است بدانید که عمر برگ های این درخت ممکن است به سه سال برسد و یک درخت سالم می تواند 30 برگ داشته باشد، هر ماه با تولید برگ جدید یکی از برگ های قدیم می افتد. در جزیره ی کیش تعداد زیادی درخت نارگیل وجود دارد که زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده است.

درخت نارگیل

 • درخت لور

درخت لور یکی از جاذبه های دیدنی و طبیعی جزیره کیش است که در مجموعه درخت سبز واقع شده است. این درخت در قسمت شمالی جزیره به دلیل جاری شدن آب های سطحی می روید، این منطقه از جزیره کیش سرسبزی و جلوه ی خاصی دارد. نحوه ی رشد درخت لور به گونه ای است که بعد از مدتی با رشد درخت شاخه ها به سمت زمین آویزان می شوند و در زمین فرو می روند و این امر باعث تنومندی درخت می شود.

درخت لور

 • درخت کنار 

درخت کنار درختی خودرو است که در مناطق گرمسیری و سواحل جنوبی رشد می کند. این درخت ارتفاعی حدود 10 متر و برگ های کوچک، قلبی شکل و کشیده با سه رگبرگ دارد که گوشوارک آن به خار تبدیل شده است. میوه این درخت خوش طعم و شیرین است و سرشار از ویتامین D3، کلسیم، فسفر، آهن، منگنز و روی می باشد. و طعمی مشابه با سیب دارد.

درخت کنار

 • درخت کهور

گونه ای از درختان صحرایی است که در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر  رشد می کند. این درخت توانای تحمل شرایط سخت آب و هوایی را دارد و در شرایط دشوار کم آبی رشد می کند و به آبی با درصد شوری زمین در حد آب دریا نیاز دارد، این درخت بدون احتیاج به توجه زیاد، بیشترین سایه را در شرایط اقلیمی گرمسیری فراهم می کند. این درختان کهنسال ارتفاع 10 تا 20 متر دارند و در برخی از مناطق صحرایی شاید بیشتر از 1000 سال عمر کند. شاخه های درخت کهور سفید و کمی مایل به خاکستری می باشد.

درخت کهور

 • درخت اکالیپتوس

این درخت ابتدا در استرالیا تشکیل جنگل های انبوه داده است. تنه این درخت مقاوم در برابر پوسیدگی می باشد، پوست این درخت قهوه ای مایل به زرد و به راحتی از تنه جدا می شود. رنگ برگ این درخت بسته به سن متغیر است. درخت اکالیپتوس به دو صورت خزان پذیر و همیشه سبز وجود دارد. طبیعت این گیاه گرم و خشک است و خواص دارویی زیادی مانند: ضدعفونی کننده مجاری تنفسی، پایین آوردن تب، درمان ورم روده و کلیه و ... دارد.

درخت اکالیپتوس

 • درخت گز

این درخت مناسب برای مناطق گرمسیر می باشد و گاهی طول عمری بیش از 1000 سال دارد. درخت گز ریشه خود را به آبهای سطحی می رساند و از آن استفاده می کند و بیشترین ارتفاع این درخت 10 تا 15 متر می باشد. این درخت زیبا دارای  برگ های باریک، نوک تیز و فشرده است. جالب است بدانید که برگ های این درخت شور هستند و فقط شتر و شتر سانان از آن تغذیه می کنند و برای سایر حیوانات نامطلوب است.

درخت گز

 • درخت ابریشم مصری

این درختچه زود رشد و همیشه سبز است. این درختچه دارای گلهایی  زرد رنگ با پرچم های قرمز رنگ است که جلوه ی زیبا و خاصی به آن داده است و مناسب برای مناطق گرمسیری می باشد. تا حدود زیادی در برابر گرما مقاوم هستند اما نسبت به سرما حساس است. گیاه ابریشم مصری در خاک های شنی بهتر رشد می کند و خاک های سنگلاخی، فقیر، قلیایی و مرطوب را تحمل می کند، این گیاه در خاک های خشک بهتر رشد می کند و تحمل تابش مستقیم خورشید را برایش امکان پذیر است. این گیاه برای رویش در جزیره کیش بسیار مناسب است.

ابریشم مصری

 • درختچه گل کاغذی

گل کاغذی یک تاک درختچه مانند گرمسیری است که اگر در آب و هوای مناسب کشت شود، مدت 11 ماه از سال با گل های رنگارنگ شکوفا می شود. درختچه گل کاغذی باید در آفتاب کامل، خاک زهکشی شده و کمی اسیدی و آب هوای گرم و خشک کاشته شود. گل درختچه گل کاغذی معمولا به رنگ قرمز است اما انواع صورتی، سفید و نارنجی آن وجود دارد، تمامی این گل ها بدون بو هستند. این گل ها نسبت به سرما حساس اند. درختچه گل کاغذی هوای گرم و خشک را ترجیح می دهد و به نور و حرارت زیاد احتیاج دارد.

درخچه گل کاغذی

 • گیاه علف شور

این گیاه دارای برگ های باریک، ریز و فشرده است که مدت زیادی از سال را رشد می کند و در پاییز بارور می شود. این گیاه به میزان فراوان در مناطق جنوبی کشور رشد می کند. گیاه یک ساله علف شور بوته ی شکل، با ساقه و برگهای آبدار و گوشتی و دارای انشعابات و شاخه های گسترده بر روی اراضی شور به حالت کپه ای دیده می شود. این گیاه بر مبنای نظر اطبای طب سنتی دارای طبیعت سرد و خشک است. و دارای خواص درمانی نیز می باشد.

علف شور

 • گیاه آفتاب پرست

این گیاه عمدتا در مناطق گرمسیر رشد می کند و بافت خاک تاثیر بسیار زیادی در رشد آن دارد. این علف هرز را می توان در حاشیه جاده ها، زمین های آیش و ... مشاهده کنید. گیاه یک ساله آفتاب پرست، ایستا یا نیمه خوابیده به ارتفاع 10 تا 50 سانتی متر می باشد و توسط بذر تکثیر می شود. بذرهای این گیاه در فصل بهار تا اوایل تابستان در دمای 15 درجه سانتیگراد و رطوبت بالا جوانه میزنند و رشد می کنند.

آفتاب پرست
 

دسته ی گردشگری 1399/09/27 میترا امیری 0 نظر 6178 بازدید 4 پسند

سوالات متداول درباره پوشش گیاهی کیش

نظرات کاربران

نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را ثبت کنید.