logo

پارک درخت سبز کیش

پارک درخت سبز یکی از جاذبه های باستانی و دیدنی جزیره ی کیش محسوب می شود. این پارک در دره پرتقالی ها در شمال جزیره واقع شده است، این منطقه به دلیل سرازیر شدن آبهای سطحی جزیره از سرسبزی خاص و دلنشینی برخوردار است. درختان لور یا انجیر در قدیم از هند و چین به نوار ساحلی خلیج فارس، کیش و قشم آورده می شده اند، چون شرایط آب و هوای این منطقه مناسب برای رشد این نوع درختان می باشد.

پارک درخت سبز
 درخت لور موجود در جزیره کیش مربوط به دوره ایلخانان و تیموریان می باشد و حدود 500 تا 600 سال عمر دارد و از کمیاب ترین و عجیب ترین درختان جهان محسوب می شود و کهن شال ترین درخت لور جزیره کیش است.

درخت انجیرمعابد یا درخت لور

انجیرمعابد یا فیکوس بنگالنسیس یک نوع درخت انجیر زینتی می باشد این درخت بومی در مناطق هند و جنوب شرقی آسیا است، در مناطقی که دارای هوای گرم و شرجی است، رشد می کند، چرخه زندگی درخت انجیر معابد غیر معمول است، پرندگان عامل اصلی و مهم رشد این نوع درختان محسوب می شود.

پرندگان بعد از خوردن میوه ی درخت انجیر یا لور، فضله و دانه ی موجود در آن را بر روی درختان دیگر می ریزند. دانه ها جوانه میزنند و با فرستادن ریشه به سمت زمین تنه درخت لور شکل می گیرد، با زیاد شدن تعداد ریشه ها، تنه درخت میزبان محسور و خفه می شود و نهایتا ریشه به تنه درخت تبدیل می گردد، و سبب می شود درخت انجیر معابد یا لور روی پای خود بایستد.

درخت سبز

دلیل نامگذاری این درخت به انجیر معابد، وجود درخت انجیر مقدسی در زمان بودا بوده است که به اعتقاد بوداییان، بودا در زیر آن به مراقبه می پرداخته و به روشن بینی رسیده است. این درخت در استان هرمزگان به درخت لور مشهور است و برای بعضی از کیشوندان و مسافرانی که افسانه آن را باور دارند ارزشمند و مقدس است.

پارک درخت سبز

محوطه ی سرسبز مجموعه درخت سبز، نرده های چوبی و پیاده روهای این پارک تداعی کننده ی مناطق شمالی کشور است. اما دلیل اصلی که باعث بازدید مسافران و گردشگران از این منطقه شده است، وجود هیبت افسانه ای درخت انجیر یا لور سبز، کهن سال ترین درخت جزیره است. گروهی از مردم اعتقاد دارند که درخت انجیر یا لور درختی مقدس، افسانه ای و خوش شگون است و برای برآورده شدن نیازها و خواسته هایشان به شاخه های آن پارچه یا نخ می بندند. در حال حاضر برای جلوگیری از آسیب دیدن درخت لور سبز، اطراف آن حصار نرده ای کشیده شده است.

امکانات پارک درخت سبز

مجموعه پارک درخت سبز با آلاچیق های زیبا فضایی برای استراحت مسافران و گردشگران فراهم کرده است، همچنین محل های متعددی برای پخت کباب در فضای پارک وجود دارد که به صورت رایگان در اختیار مسافران و کیشوندان قرار می گیرد. پیاده روها با چراغ های فانوسی شگل و گل های کاغذی رنگارنگ تزئین شده است و باعث جذابیت بیشتر مجموعه شده است. همچنین در این مجموعه برای رفاه بیشتر مسافران دارای امکاناتی مانند: نمازخانه، سرویس بهداشتی، رستوران فصلی و بوفه می باشد.

پارک درخت سبز

موقعیت مکانی پارک درخت سبز

مجموعه پارک درخت سبز در قسمت شمالی جزیره ی کیش قرار دارد. این مجموعه در مجاورت دو جاذبه باستانی و گردشگری مهم جزیره قرار دارد به همین منظور دارای دو درب ورودی است. یک درب مجموعه پارک درخت سبز با جاذبه شهر باستانی حریره مشترک است و درب دیگر آن مجاور آب انبار سنتی است. شما در سفر به جزیره زیبا و دیدنی کیش می توانید با رفتن به قسمت شمالی جزیره و صرف زمان مناسب از این سه جاذبه ی زیبا، دیدنی و باستانی کیش در کنار یکدیگر بازدید کنید و از زیبایی آنها لذت ببرید یا در آن استراحت کنید.

دسته ی گردشگری 1399/08/17 میترا امیری 0 نظر 3282 بازدید 2 پسند

سوالات متداول درباره پارک درخت سبز کیش

نظرات کاربران

نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را ثبت کنید.