logo

پارک آهوان کیش

اگر به جزیره کیش سفر کرده باشید قطعا میدانید که این جزیره جذاب مرجانی دارای جاذبه ها و تفریحات بسیاری است که هرکدام به طریقی مجذوب کننده و دیدنی هستند. برخلاف تصور برخی تفریحات کیش تنها به تعدادی از آنها که معروف شده اند محدود نیست و برخی از جاذبه های تماشایی آن همچنان برای عده ای از افراد ناشناخته است. اگر بخواهیم برخی این جذابیت های ناشناخته را مثال بزنیم قطعا پارک آهوان کیش یکی از آنهاست. شاید شما نیز تاکنون نام پارک آهوان را نشنیده باشید اما در این مقاله ما همراه شما خواهیم بود تا این پدیده زیبا در کیش را بهتر بشناسید.

پارک آهوان، پدیده بی بدیل کیش

پارک آهوان کیش

پارک آهوان یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری کیش است که در دل طبیعت بکر و زیبای این جزیره قرار دارد. شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که تفاوت پارک آهوان با دیگر پارک های جزیره کیش چیست و چرا نام این مجموعه آهوان است؟ یکی از دلایل تمایز پارک آهوان و محبوبیت آن در بین کیشوندان و گردشگران حضور آهوانی است که زیبایی بصری این طبیعت را دوچندان کرده اند و جریان زندگی را برای بازدیدکنندگان به نمایش می گذارند.

در پارک آهوان، آهوها اعم از بزرگ و کوچک به صورت آزادانه و رها زندگی می کنند و بازدیدکنندگان این پارک می توانند در آن شاهد شور و نشاط بره آهوهای کوچکی که در حال بازی هستند باشند. در پارک آهوان عکسبرداری از حیوانات و دادن علوفه به آنها (در صورت هماهنگی مسئولین پارک) هیچ مشکلی نداشته و شما میتوانید با این حیوانات دوست داشتنی و زیبا ارتباط برقرار کنید.

تاریخچه پارک آهوان

پارک آهوان کیش

در سال 1363 درست زمانی که جزیره کیش به عنوان اولین منطقه آزاد اقتصادی انتخاب شد با همکاری سازمان محیط زیست این جزیره تعدادی آهو از جزیره خارک به آن انتقال یافت. هدف از انتقال آهوان که تعداد آنها به 30 راس می رسید کمک به تکثیر و جلوگیری از انقراض آنها بود که با توجه به شرایط جوی و پوشش گیاهی این جزیره مرجانی هدفی دست یافتنی و قابل تحقق بود.

شرایط محیطی و وجود علوفه و آبشخورهای متعدد در طبیعت کیش باعث زاد و ولد و تکثیر تعداد آهوها شد به گونه ای که تعداد آنها به بیش از 300 راس رسید. اما رها بودن این حیوانات مشکلاتی قبیل برخورد با رانندگان و تصادفات جاده ای را ایجاد کرد که سبب شد مسئولین به دنبال راهکاری برای آن باشند و نتیجه آن احداث منطقه ای حفاظت شده برای این آهوها بود.

در سال 1380 با تلاش مسئولین کیش و اداره سازمان محیط زیست این جزیره پارکی برای نگهداری آهوان کیش در زمینی 2 هکتاری در انتهای خیابان فردوسی تاسیس شد که پارک آهوان نام گرفت. این پارک که پس از احداث بعنوان یکی از جاذبه های دیدنی کیش نیز معرفی شد شرایطی بسیار مناسب برای زیستن آهوان کیش داشت و مراقبت از آنها به نحو احسن انجام میگرفت.

پارک آهوان چه امکاناتی دارد؟

پارک اهوان کیش

با توجه به خاصیت گردشگری بودن پارک آهوان برای رفاه حال گردشگران و حفظ سلامت و امنیت آهوها تمهیدات بسیاری برای این پارک در نظر گرفته شد. در ابتدای ورود به پارک آهوان نخستین موضوع قابل توجه قطار کوچکیست که در سرتاسر پارک آهوان ریل داشته و شما را همراهی میکرد.

در ادامه شما برای بازدید از پارک آهوان میتوانستید سوار ون های برقی که برای انتقال شما به بخش های مختلف پارک تخصیص یافته اند شوید و آهوها را تماشا کنید. در پارک آهوان برای لذت بیشتر کودکان وسایل بازی مختلفی نیز تهیه شده بود که جذابیت بازدید از این پارک را برای آنها دو چندان میکرد.

پارک آهوان کیش در واقع باغ وحش جزیره کیش نیز محسوب می شد چرا که علاوه بر آهو برخی حیوانات دیگر نیز در آن نگهداری می شدند. در این پارک حدود 17 قفس بزرگ برای نگهداری 20 گونه جانوری دیگر مانند روباه، میمون، شیر، سنجاب، گوزن، شغال و... اختصاص داده شد. همچنین شما می توانستید در کنار طاووس هایی با پرهای رویایی عکس بگیرید و یا از تماشای گونه های پرندگان استرالیایی که در این پارک حضور داشتند لذت ببرید.

آهوهای پارک آهوان

پارک آهوان کیش

آهوانی که به جزیره کیش منتقل شدند گونه ای از آهوهای بومی میانه و جنوب غربی آسیا هستند که به آهوی گواتردار ایرانی شهرت دارند و به صورت گله ای زندگی میکنند. این گونه آهو بدنی ظریف و جثه ای کوچک داشته و رنگ آن قهوه ای روشن است که در قسمت شکمی تیره و در زیر بدن سفید است. آهوان ایرانی دمی مشکی داشته و علاوه بر ظاهر در نحوه حرکت با دیگر گونه های آهو تفاوت دارند و دویدن آنها بدون جهش است.
آهوان ایرانی 11 سال طول عمر دارند و مدت زمان بارداری آنها 5 الی 6 ماه است. به دلیل تصادفات جاده ای و شکار غیرقانونی تعداد این گونه آهوان کاهش شدیدی داشته است به گونه ای که از سوی اتحادیه جهانی حفاظت محیط زیست به عنوان گونه تهدید شده و آسیب پذیر (IUCN) معرفی شده است.

 

زیستگاه آهوان ایرانی
آسیاایران
شمال و شرق عراق
جنوب افغانستان
شمال آذربایجان
غرب پاکستان
سوریه
اروپاجنوب شرق ترکیه

 

هزینه پارک آهوان و ساعات فعالیت آن

هزینه ورودی پارک آهوان کیش در زمان فعالیت بسیار ناچیز بود و عملا ورود به آن رایگان محسوب میشد. پارک آهوان در زمان فعالیت خود از ساعت 17:00 الی  21:00 پذیرای بازدیدکنندگان از این مجموعه بود.

فرجام غیرمنتظره پارک آهوان کیش

پارک اهوان کیش

با وجود استقبال بینظیری که از پارک آهوان وجود داشت، در سال 1390 بنا به تصمیم مسئولین جزیره این پارک بطور غیرمنتظره ای تخریب شد و در محل آن میکامال کیش ساخته و تاسیس شد. دلیل تخریب پارک آهوان توسط مسئولین مسائل زیست محیطی و بهداشتی جزیره کیش اعلام شد. در حال حاضر پارک آهوان کیش در محل سابق خود بصورت نیمه تخریب رها شده است، اما طبق گفته مسئولین مکان جدیدی به زودی برای آن در نظر گرفته خواهد شد.

حیوانات پارک آهوان هم اکنون کجا هستند؟

پارک آهوان کیش

پس از تخریب پارک آهوان کیش حیوانات که در آن نگهداری میشدند به جزیره فارور و پارک دلفین کیش منتقل شدند، اما آهوان پارک در بخش های جنوب، جنوب غرب جزیره و اطراف فرودگاه به صورت پراکنده و رها هستند و از پوشش گیاهی این مناطق (درختچه و بوته) و آبشخورهای آن تغذیه می کنند و اگر خوش شانس باشید می توانید در بازدید از طبیعت آنها را مشاهده کنید.


با خواندن این مطلب با دیدنی های پارک دلفین کیش نیز آشنا شوید!


آیا پارک آهوان مجددا راه اندازی خواهد شد؟

پارک آهوان کیش

تعداد آهوان کیش طبق آخرین آمار در سال 99 به 936 راس افزایش یافت که با توجه به حمل و نقل و حضور شکارچیان غیرقانونی بهتر است هرچه زودتر این حیوانات به منطقه ای امن منتقل شوند. گفته شده است در بخش جنوبی فرودگاه کیش، زمینی به مساحت 240 هکتار با پوشش گیاهی مطلوب و 12 آبشخور برای زیستگاه جدید آنها درنظر گرفته شده است و احتمال حضور حیواناتی که با آهوها همزیستی مسالمت آمیز دارند نیز در این منطقه وجود دارد. البته زمان احداث این پروژه، طرح اجرایی آن و انتقال آهوان کیش به این منطقه هنوز به طور قطعی مشخص و اعلام نشده است. 

سخن پایانی

پارک آهوان کیش یکی از دیدنی ترین نقاط جزیره کیش بود که در سال 1380 احداث شد و در آن شما می توانستید حیوانات مختلفی از جمله آهوان ایرانی را ببینید و در نزدیکترین فاصله ممکن آنها را لمس کنید و با آنها عکس یادگاری بگیرید. با خواندن مطلب فوق شاید شوق دیدن آهوهای پارک آهوان شما را به وجد آورده باشد، اما با کمال تاسف باید بدانید که این پارک در سال 1390 تخریب شد و دیگر فعالیتی ندارد.

پارک اهوان کیش

در تور کیش شما میتوانید از راهنمای سفر بخواهید تا شما را به صورت سافاری به بازدید از آهوان زیبای کیش ببرد تا بتوانید از فاصله ی نزدیک آنها را مشاهده کنید. اگر در جزیره کیش با آهو و بره آهوها روبرو شدید نکات زیر را به یاد داشته باشید:

  • از لمس بره آهوها خودداری کنید، چرا که مادر آنها پس از استشمام بوی انسان از شیردادن بره خودداری خواهد کرد.
  • از دادن مواد غذایی مانند نان، غلات، سبزیجات، میوه ها و... به آهوها پرهیز کنید چونکه ممکن است باعث بیماری آنها شوید.
  • در صورت مشاهده بره آهو، از انتقال آن امتناع کنید، زیرا احتمال اینکه توسط مادر خود مخفی شده باشند زیاد است و اگر آنها را منتقل کنید شاید از گرسنگی تلف شوند.
دسته ی گردشگری 1401/02/28 مریم اکبری 0 نظر 1503 بازدید 1 پسند

سوالات متداول درباره پارک آهوان کیش

نظرات کاربران

نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را ثبت کنید.