logo

معرفی شرکت هواپیمایی کاسپین

شرکت هواپیمایی کاسپین یکی از ایرلاین های خصوصی در صنعت حمل و نقل هوایی کشور  است که در سال 1372 با همکاری نیروی هوایی ارتش تاسیس شد. دفتر اصلی شرکت هواپیمایی کاسپین در فرودگاه مهرآباد تهران قرار دارد. این شرکت هواپیمایی تمام تلاش خود را دارد تا در شمار 3 ایرلاین برتر کشور قرار گیرد، جالب است بدانید که ایرلاین کاسپین در سال 1393 سیستم یکپارچه سیمرغ را در حوزه سامانه فناوری و ارتباطات راه اندازی کرد.

ایرلاین کاسپین

لوگوی شرکت هواپیمایی کاسپین

طراحی لوگوی این شرکت هواپیمایی توسط آقای کیوان حقیقی که  طراح لوگوی هواپیمایی ماهان در سال 1368 بوده است،  انجام گرفته است.

ناوگان های  پیشین شرکت هواپیمایی کاسپین

 این شرکت فعالیت خود را در سال 72 با 10 فروند هواپیما آغاز کرد که شامل :

 • 1 فروند ام دی – 80
 • 4 فروند یاک – 42
 • 5 فروند توپولف – 154

یک فروند توپولف این شرکت هواپیمایی به دلیل سانحه از بین رفت و 4 فروند دیگر از این هواپیما در اواخر سال 1389 به دلیل خارج شدن این هواپیما از بخش مسافربری از ناوگان هوایی این شرکت خارج شدند، یک فروند هواپیما ام دی – 80 این شرکت در سال 1398  به دلیل سانحه خروج از باند و غیرقابل استفاده بودن برای همیشه از ناوگان هوایی خارج شد.

ناوگان های فعلی شرکت هواپیمایی کاسپین

ایرلاین هواپیمایی کاسپین در حال حاضر دارای 10 فروند هواپیما می باشد که شامل:

 • 5 فروند بوئینگ 737  کلاسیک
 • 5 فروند مک دانل داگلاس ام دی – 80

هواپیما کاسپین

مقاصد شرکت هواپیمایی کاسپین

 در ابتدای تاسیس شرکت هواپیمایی کاسپین با هدف ارائه خدمات تورهای زیارتی شکل گرفته است، اما توسعه روز افزون کیفیت و مسافران باعث شد تا مدیران این ایرلاین پرواز هایی به مقاصد دیگر نیز انجام دهند، در حال حاضر این شرکت هواپیمایی حدود 50 پرواز داخلی و خارجی را در برنامه پروازهای منظم روزانه و هفتگی خود قرار داده است، از جمله پروازهای خارجی ایرلاین کاسپین می توان ترکیه، دبی، نجف و سلیمانیه را نام برد و از مقاصد داخلی آن می توان اصفهان، کیش، بندرعباس، شیراز، تبریز، رشت، مشهد، کرمانشاه و ... را نام برد.

ایرلاین کاسپین

امکانات شرکت هواپیمایی کاسپین

پیشرفت و افزایش سودآوری هر ایرلاین منوط به ادامه فعالیت و ارتقا کیفیت خدمات و جلب رضایت مشتریان است و به همین منظور شرکت هواپیمایی کاسپین اقدام به نوآوری و آموزش کرد که شامل موارد زیر می باشد:

 • آموزش حرفه ای پرسنل شامل کارکنان و خدمه

ایرلاین کاسپین به منظور ارتقا سطح کیفی خدمات، کلاس های اموزش زبان انگلیسی، کامپیوتر، آداب و رسوم معاشرت، خدمات فرودگاهی،  بهداشت کترینگ، sms، srm، کلاس های تخصصی خلبانان، کمک خلبانان، سرمهمانداران، مهمانداران و کارکنان زیرزمینی را برگزار کرد.

پرسنل کاسپین

 • رمپ اختصاصی فرودگاه مهرآباد

ایرلاین کاسپین با داشتن رمپ اختصاصی در فرودگاه بین المللی مهرآباد تهران، هواپیما های خود را جهت تعمیر  و نگهداری می تواند برای بلند مدت در آشیانه قرار دهد. این ایرلاین با افزایش فضای رمپ اختصاصی فرودگاه مهرآباد توانسته تعمیرات انواع هواپیماهای فوق سنگین و چک های فنی و مستمر را برای ناوگان های هوایی انجام دهد.


همچنین ایده های شرکت هواپیمای کاسپین در جهت ارتقا کیفیت خدمات دهی شامل موارد زیر می باشد که شامل:

 1. تلاش  در جهت بهبود خدمات هواپیمایی و کسب رضایت مشتریان
 2. جذب پرسنل و نیروی انسانی مجرب، ماهر، خلاق 
 3. تکیه بر پرسنل شرکت در تعمیر و نگهداری هواپیماها
 4. توسعه ظرفیت بهره برداری 
 5. کاهش تاخیر در پرواز هواپیماها و احترام به مسافران
 6. ایجاد باشگاه مشتریان

ایرلاین کاسپین

قوانین هواپیمایی کاسپین

معمولا شرکت های هواپیمایی قوانین سختگیرانه در نادیده گرفتن قوانین وضع شده دارند که به چند مورد اساسی آن باید دقت کامل داشته باشید:

 • قوانین مربوط به پذیرش مسافران

با تهیه بلیط هواپیمای کاسپین قراردادی دو طرفه با رعایت قوانین و مقررات بین مسافر و شرکت هواپیمایی ایجاد می شود که برای دو طرف لازم الاجرا می باشد.
مسافران پروازهای ایرلاین کاسپین باید حداقل یک ساعت و سی دقیقه قبل از پروازهای داخلی و سه ساعت قبل از پروازهای خارجی در فرودگاه حضور داشته باشند زیرا کانتر پذیرش 30 دقیقه قبل از پرواز داخلی و 60 دقیقه قبل از پرواز خارجی بسته می شود.

 • قوانین مربوط به پذیرش کودک بدون همراه

ایرلاین شرکت هواپیمایی کاسپین امکان سفر کودک بدون همراه را ممکن کرده است، طبق قوانین این ایرلاین کودکان 5 تا 11 سال با رعایت شرایط خاص بدون همراه می توانند سفر کنند. والدین و سرپرستان این کودکان در دفاتر فروش بلیط کاسپین فرم مربوط به سفر کودک بدون همراه را پر می کنند، در این سفر کودک  تحت  مراقبت و نگهداری سرمهماندار قرار می گیرد.

ایرلاین کاسپین

 • قوانین مربوط به میزان بار مجاز

میزان بار مجاز هواپیمای کاسپین در روی بلیط مشخص شده است و به ازای هر کیلو بار اضافه باید مبلغی اضافه تر از هزینه بلیط پرداخت شود. میزان بار مجاز برای داخل کابین هواپیماهای کاسپین 5 کیلوگرم و مجموع ابعاد آن نباید فراتر از 115 سانتی متر باشد و حداکثر بار مورد پذیرش هواپیما برای هر فرد بزرگسال و کودک در پرواز های خارجی 30 کیلوگرم و در پرواز داخلی 20 کیلوگرم می باشد.

تهیه بلیط پرواز شرکت هواپیمایی کاسپین

امروز تهیه بلیط پرواز هواپیما های مختلف کار بسیار آسانی است و هر فرد می تواند به دفاتر آژانس هواپیمایی مراجعه نماید و بلیط مورد نظر را برای تاریخ مشخص شده به صورت چارتر یا سیستمی تهیه کند، در بلیط های چارتری هزینه پایین تر است اما امکان کنسل کردن آن وجود ندارد، همچنین می توانید به سایت شرکت هواپیمایی مراجعه نماید و بلیط مورد نظر را برای تاریخ سفر تهیه کنید.

بلیط هواپیما

استرداد بلیط شرکت هواپیمایی کاسپین

کنسلی و استرداد بلیط هواپیما کار آسانی نیست، به ویژه در مواردی که بلیط شامل تخفیف می شود. کنسل کردن بلیط ها وابسته به نوع کلاس پروازی در پروازهای داخلی و اینکه حتما تا قبل از ساعت 12 یک روز قبل پرواز باشد، مشمول میزان جریمه بین 30 تا 70 درصد می شود و چنانچه پس از این تایم باشد، جریمه  ی کنسلی از 50 تا 80 درصد شامل مسافران می شود.

سوانح شرکت هواپیمایی کاسپین 

هواپیمای مسافربری توپولف  تی یو – 154  به شماره پرواز 7908 شرکت هواپیمایی کاسپین در روز چهارشنبه 1388/4/24 عازم ارمنستان از فرودگاه امام خمینی تهران بود، این هواپیما چند دقیقه بعد از بلند شدن  در 12 کیلومتری جنوب قزوین  سقوط کرد که متاسفانه تمام 169 نفر مسافر و خدمه این هواپیما کشته شدند.

سانحه ایرلاین کاسپین

دسته ی راهنمای پرواز 1399/11/27 میترا امیری 0 نظر 2795 بازدید 3 پسند

سوالات متداول درباره معرفی شرکت هواپیمایی کاسپین

نظرات کاربران

نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را ثبت کنید.