لغو دریافت مالیات فعالان اقتصادی مناطق آزاد

دبیر کل مجمع توسعه و نوآوری سازندگان کیش از فسخ دستورالعمل سازمان امور مالیاتی که شامل اخذ مالیات از فعالان اقتصادی در مناطق آزاد بود خبر داد. (آپدیت 1401/03/16)

ابطال دستور العمل مالیاتی

طهمورث قاسمی در گفتگویی خبری اعلام کرد: پس از صدور دستورالعملی در خصوص نحوه محاسبه مالیات از سوی دیوان عدالت اداری و اعمال معافیت های موضوع ماده 13 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری-صنعتی جمهوری اسلامی ایران مغایرت آن با متن ماده 13 بررسی شد و رای دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال این دستورالعمل و لغو آن بود.

وی افزود: در دستورالعمل صادره ایراداتی همچون یکسان پنداری خدمات و تولیدات وجود داشت و تمرکز آن بر مطلق فعالیت های تولیدی بود، در صورتی که دیوان عدالت اداری معتقد است که خدمت را نمی توانیم تسهیم کنیم.

قاسمی در ادامه افزود: خدمت با در منطقه آزاد و یا بیرون از آن صورت می گیرد و در صورتی که در منطقه آزاد است طبق موضوع ماده 13 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری-صنعتی جمهوری اسلامی ایران از پرداخت مالیات معاف است و اگر در خارج از منطقه آزاد باشد مالیات اخذ خواهد شد.

همچنین مشاور فراکسیون مناطق آزاد در سخنرانی مجلس شورای اسلامی گفت: ایراد دیگری که بر دستورالعمل صادره وارد بود این بود که نظارت آن بر پایه و مبدا هزینه بود، همچنین قاعده محاسبه دارای اشکالاتی بود که با اصل قانون ناهمخوانی داشت و از لحاظ حقوقی و قانونی مشکلاتی در پی داشت. در واقع رای مذکور دستورالعمل صادره را باطل نموده است.

وی تصریح کرد: رای دیوان عدالت اداری موضوعی متمایز است و بحث آن مبنی بر دستور العملی است که بر مبنای فرمولی محاسبه شده است.

قاسمی همچنین تصریح کرد: دستورالعمل صادر شده مشمول حقوق و دستمزد کارکنان شاغل در منطقه آزاد نمی باشد، لکن امیدواریم بتوان از ماده 13 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری-صنعتی جمهوری اسلامی ایران استفاده نمود. 

دسته ی اخبار کیش 1401/03/17 نویسنده : مریم اکبری 0 نظر 871 بازدید 0 پسند

سوالات متداول درباره لغو دریافت مالیات فعالان اقتصادی مناطق آزاد

نظرات کاربران

نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را ثبت کنید.
بخش پشتیبانی کیش میزبان آنلاین میباشد. اگر سوالی دارید میتوانید از اپراتورهای ما کمک بگیرید.