لابی هتل کجاست و چه کاربردی دارد؟

تفریحات کیش

هنگام سفر به نقاط مختلف نیازمند مکانی برای اقامت می باشیم، اکثر افراد اقامت در هتل ها را انتخاب می کنند، جزیره ی کیش قطب اصلی گردشگری است و دارای هتل های متنوع 2 ستاره تا هتل های 5 ستاره زیادی می باشد، هنگام ورود به هتل ها با اولین مکانی که روبرو می شویم، لابی هتل است که تاثیر زیادی در انتخاب هر فرد برای رزرو هتل دارد، لابی شیک و زیبا باعث حفظ کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفسمان می شود.

لابی هتل

لابی هتل کجاست؟

لابی هتل اولین مکانی است که مسافران به محض ورود به هتل با آن روبرو می شوند و در واقع ویترین هتل و نشانگر هویت کلی هتل می باشد. گاهی ممکن است بسیار با شکوه و خیره کننده باشد و گاهی ممکن است با ذهنیت شما فاصله ی زیادی داشته باشد. مسافران بعد از ورود به لابی و آنچه که دیده اند، وضعیت اتاق ها را مجسم می کنند و هتل را ارزیابی می کنند. 

لابی فراتر از یک گذرگاه ورودی

لابی راه ارتباطی دنیایی بیرونی و اتاق مهمانان است، اما می تواند از آن فراتر باشد و با طراحی هوشمندانه و منحصر به فرد مکانی ایجاد کند که مسافران تمایل به توقف و انجام کارها در لابی را داشته باشند، قطعا استفاده از آثار هنری زیبا مانند: نقاشی یا عکاسی همراه با مبلمانی متفاوت و سرگرمی های دلنشین و جذاب در مسافران تمایل ایجاد می کند که لحظاتی را در لابی سپری کنند و خاطره ای به یادماندنی و لذت بخش برایشان ایجاد می کند.

لابی هتل

موارد استفاده از لابی هتل

در حال حاضر هتل ها سعی دارند بهترین امکانات و خدمات را برای رفاه حال مسافران ارائه دهند، زیرا لابی هتل مهم ترین بخش جذب مهمانان می باشد. امروزه لابی ها کاربردهای متنوع زیادی دارند که می توان موارد زیر را نام برد:

 • مکانی برای انتظار پذیرش
 • انجام پروسه چک این و چک اوت
 • مرکز اطلاعات
 • مکانی برای دورهمی های دوستانه
 • مکانی برای انتظار

لابی هتل

روش های جذب لابی

هتل ها برای پیشرفت خود سعی دارند به بهترین شکل از لابی برای جذب مهمانان استفاده کنند و تمامی کاربرد ها را داشته باشد، برای مثال مکانی مناسب برای نشستن و انتظار و مجهز به امکاناتی برای سرگرمی مانند: تلویزیون، روزنامه و .... در نزدیکی میز پذیرش اختصاص می دهند، همچنین برای رفاه حال مهمانان استفاده از مبل راحتی و فضایی دوستانه برای نوشیدن چای، قهوه و ..... بسیار تاثیر گذار می باشد.


هتل ها برای جذب مهمانان آنها را به 4 گروه، زوج ها، خانواده به همراه فرزندان، مسافران تجاری و کارکنان یک شرکت یا ارگان تقسیم میکنند و با توجه به نیاز هر گروه امکاناتی مختلف و کارهای خلاقانه در لابی در نظر میگیرند، تا بتوانند رضایت کافی و لازم را برایشان به ارمغان بیاورند.

لابی هتل

مهم ترین مزیت لابی ها

از مواردی که برای مهمانان هتل حائز اهمیت است، دسترسی سریع به امکانات مختلف هتل از طریق لابی است و بر همین اساس بعضی از هتل ها سعی کردن این امکانات را از حد نرمال بیشتر گسترش دهند و گزینه های متنوعی مانند: کافی شاپ، کافی نت، فروشگاه، بوتیک و .... برای مهمانان در نظر بگیرند.

طراحی لابی

اولین چیزی که شما را به محض ورود به لابی جذب می کند، رنگ ها، معماری، نورپردازی و مبلمان است، اما چیزی که برای مهمانان اهمیت بیشتری دارد کارکرد لابی است. مسافران اگر بعد از یک سفر طولانی به هتل برسند و تا انجام پذیرش آنها جایی برای نشستن نباشد کلافه خواهند شد و قطعا گزینه ای منفی برای هتل محسوب می شود.

ویژگی لابی ایده آل هتل ها

یک لابی ایده آل از نظر مهمانان باید شرایط اولیه مانند: طراحی زیبا و منحصر به فرد، دکور خلاقانه، هوای مطبوع و .... را داشته باشد و همچنین دارای مبلمان شیک و راحت باشد اما چند مورد از اهمیت بیشتری برخوردار است و شامل:

 • میز پذیرش هتل

میز رسپشن باید در جلوی دید مسافران قرار داشته باشد و در اغلب موارد روبروی درب ورودی هتل قرار گرفته تا مسافران دنبال آن نگردند و همچنین باید دارای فضای کافی باشد تا مهمانان بدون ازدحام بایستند و کارهایشان را انجام دهند. کوچک بودن میز رسپشن باعث احساس ناراحتی مسافرانی است که با چمدان  جلوی میز پذیرش ایستاده اند.

لابی هتل

 • مسئول پذیرش هتل 

از عوامل مهم دیگری که در لابی و جذب مسافران بسیار مهم می باشد، برخورد و کلام پذیرش گر هتل است و باید دقت شود که در قسمت پذیرش هتل از پرسنل باتجربه، کارآزموده و صبور بکار گرفته شود که شرایط زیر را داشته باشد:

 1. راهنمایی و کمک به مسافران تا انجام شدن مراحل رزرو اتاق
 2. پاسخگویی با خوشرویی به تمام پرسش های مسافران
 3. رفع خواسته ها و نیاز مسافران در کمترین زمان
 4. آشنایی کامل با قوانین داخلی هتل ها
 • کفپوش مناسب و روشنایی مطلوب

به دلیل رفت و آمد زیاد در لابی هتل ها کفپوش بکار رفته باید قابلیت پاک شوندگی داشته باشد و همچنین از متریالی استفاده شود که از لغزش و سقوط افراد و وسایل شان جلوگیری کند. همچنین در لابی هتل ها نورپردازی به دو گروه تزئینی و غیر تزئینی تقسیم می شود و باید به گونه ای بکار رود که فضای خوشایند هارمونی و متعادل ایجاد کند و بر احساسات انسان تاثیرگذار باشد.

لابی هتل

امکانات رایگان لابی هتل ها

هتل ها برای جذب بیشتر مهمانان مواردی را به صورت رایگان در اختیار مسافران قرار می دهند که در اکثر هتل ها مشترک می باشد و مهمترین آنها شامل:

 • اینترنت wI-fi

امروز مهمانان انتظار دارند، در لابی هتل ها اینترنت رایگان در اختیارشان باشد، مزایای این مورد در جذب مشتری بسیار بیشتر از هزینه ای است که پرداخت می شود. لازم است بدانید اگر چه هتل ها دسترسی رایگان و نامحدود را به کاربران نمی دهند، اما در محدوده ای باشد که حداقل امکان چک کردن شبکه های اجتماعی برایشان فراهم باشد. همچنین لابی هتل ها مکانی برای شارژ وسایل الکترونیکی فراهم کرده است.

 • دسترسی به آب 

مسافران در زمان ورود به هتل خسته هستند و نیازمند نوشیدن آب برای رفع خستگی می باشند. غالبا در اتاق بیشتر هتل ها بطری آب به صورت رایگان وجود دارد، اما متاسفانه با توجه به اهمیت این موضوع در لابی تعدادی محدودی از هتل ها آب برای نوشیدن است.

لابی هتل

 • جایی برای نشستن

اگر لابی جایی برای نشستن نداشته باشد لابی محسوب نمی شود. شاید مهمانان بتوانند از اینترنت و یا حتی آب آشامیدنی صرفه نظر کنند، اما بعد از یک سفر خسته کننده تا زمان انجام شدن کارهای شان نیاز به مکانی برای نشستن دارند.


خواندن این محتواها پیشنهاد می‌شود:

دسته ی گردشگری 1399/09/20 نویسنده : میترا امیری 0 نظر 15601 بازدید 7 پسند

سوالات متداول درباره لابی هتل کجاست و چه کاربردی دارد؟

نظرات کاربران

نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را ثبت کنید.
بخش پشتیبانی کیش میزبان آنلاین میباشد. اگر سوالی دارید میتوانید از اپراتورهای ما کمک بگیرید.