فم تریپ چیست؟ راهنمای کامل سفر آشنایی

تفریحات کیش

اگر اهل سفر و گشت‌وگذار باشید، فم تریپ یکی از آشناترین واژه‌ها برای شما خواهد بود که یا نامش را شنیده و یا آنرا تجربه کرده‌اید. فم تریپ (fam trip) یا Familiarization trip که در زبان فارسی به سفر آشنایی ترجمه می شود در واقع گونه‌ای از سفر و روشی بازاریابی برای هتل ها، آژانس های مسافرتی و سایر تامین کنندگان خدمات مسافرتی است که اهداف متفاوتی را دنبال می‌کند. اگر همچنان مفهوم فم تریپ را متوجه نشدید، نگران نباشید و در این مقاله کیش میزبان همراهی کنید تا با فم‌ تریپ آشنا شده و ‌کاربرد آن در حوزه توریسم و گردشگری را بدانید.

فم تریپ چیست؟

فم تریپ

همه ما دست کم یکبار به سفری کوتاه یا بلند رفته‌ایم و با رفتن به یک جاذبه گردشگری از ازدحام آن متعجب و شاید ناراحت شده‌ایم اما همانطور که می‌دانید این شلوغی نشانه بسیار خوبیست. صنعت گردشگری یکی از تاثیرگذارترین بخش‌ها در اقتصاد کشورهای توریستی است و باعث رشد و شکوفایی اقتصادی، رونق کسب و کارهای فعال در این زمینه و ترویج و تبادل فرهنک میان توریست‌ها و کشور و یا شهر مقصد می‌شود.

یکی از راه‌های بازاریابی در صنعت گردشگری نیز فم تریپ است که در راستای محقق گشتن این اهداف و چه بسا دستآوردهایی بیشتر توسط برخی از سازمان‌ها یا شرکت‌ها برگزار می‌گردد.فم تریپ می‌تواند یکی از بهترین تجارب هر گردشگری باشد چرا که سفری داخلی یا خارجی کاملا مقرون به صرفه و گاهاً رایگان است. در این سفر از تخصص متخصصان گردشگری مانند عکاسان، تورلیدرها، فیلم‌سازان، روزنامه‌نگاران، بلاگرها، اینفلوئنسرها، مشاورین سفر و سایر افراد تاثیرگذار مردمی بهره برده می‌شود تا به معرفی جاذبه‌های گردشگری مقصد مورد نظر پرداخته و با بهره‌مندی از این تخصص کسب و کار خود را توسعه و رونق بخشند..

  هدف از فم تریپ چیست؟

  فم تریپ یا سفر آشنایی

  قطعا تاکنون دریافتید که فم تریپ یا سفر آشنایی با هدف سرگرمی و خوشگذرانی میهمانان برگزار نمی‌شود، بلکه تمامی اعضا باید در مدت زمانی که در این سفر هستند به کارهای گردشگری مهمی مانند عکاسی، فیلمبرداری و به اشتراک گداشتن اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی بپردازند. در برخی موارد فم تریپ‌ها توسط آژانس‌های هواپیمایی و مسافرتی برای کارکنان خود برگزار می‌گردد و طی آن جلسات آموزشی لازم برای آشنایی هرچه بیشتر کارکنان با اهداف کاری‌شان برپا می‌شود. در این سفرها کسب اطلاعاتی جامع درباره مقصد و بازتاب ویژگی‌های آن بسیار حائز اهمیت است. 

  اهمیت فم‌ تریپ ها

  فم‌ تریپ‌ ها علاوه بر آژانس های مسافرتی و گردشگری برای صنعت گردشگری نیز اهمیت بالایی دارد به طوریکه از بین آنها می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

  فم تریپ یا سفر آشنایی

  کسب تجربه: مسافرین‌ این سفر پس از‌‌ بازگشت تجارب و نکته های لازم درباره مقصد را متوجه شده اند و می‌توانند با دقت و به خوبی آن را توصیف کنند و پیشنهادهای ویژه‌ای برای مشتریان و دیگر افراد ارائه کنند و دیگران‌ را ترغیب به دیدن مقصد موردنظر کنند.

  کمک‌ به تولید محتوا: در این‌ سفر می توان تمام ابزارها و نکات لازم درباره مقصد مورد نظر را دریافت و محتوای‌ حرفه‌ای تری راجع به آن تولید کرد. علاوه بر آن دیدن مستقیم یک مکان می تواند به توصیف آن جا و جمع آوری عکس و محتوای انحصاری و یونیک کمک کند. کارشناسان و متخصصین گردشگری، بلاگرها و... که در این سفر حضور دارند نیز می توانند عکس و فیلم هایی که از این سفر تهیه می کنند را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته و دیگران‌ را دعوت به رزرو بلیط هواپیما و رزرو هتل کنند.

  الهام گرفتن: با برگزاری این‌ سفرها کارکنان آزانس‌ های مسافرتی یا سایر اشخاصی که به این‌ سفر برده شده‌اند با‌ انگیزه‌ بالا هدفی که برای آن‌ راهی سفر شده بودند را عملی می‌کنند و به کسب و کار برگزار کننده ایونت رونق می‌‌بخشند. در این میان نقش افرادی چون بلاگرها و اینفلوئنسرها و سایر افرادی که در شبکه‌های مجازی که دنبال کنندگان بسیاری دارند را نمی‌توان نادیده گرفت. 

  شما نیز می‌توانید با مطالعه مقالات متنوعی که در مجله گردشگری کیش میزبان برایتان آماده شده با جاذبه‌ها و دیدنی‌های کیش آشنا شده و پس از رزرو هتل و تور، چمدان خود را بسته و راهی سفر شوید. 

  فم تریپ توسط چه کسانی برگزار می شود؟

  فم تریپ یا سفر آشنایی

  فم تریپ یکی از اصطلاحات مربوط به حوزه گردشگری است و طییعتاً باید توسط فعالان در این صنعت برگزار شود. فم تریپ معمولا توسط افراد زیر و یا با اسپانسری آنها صورت می‌گیرد:

  • آژانس های مسافرتی
  • برگزارکنندگان تور
  • آژانس های هواپیمایی
  • سایر فعالین حوزه گردشگری 
  • شرکت‌های غیر مرتبط (اسپانسر)

  در برخی از موارد فردی فعال در این زمینه (مانند یک گردشگر) کنترل و مدیریت پروژه فم تریپ را در دست می‌گیرد و با دعوت از افراد شناخته شده از شهرها و یا کشورهای گوناگون و اسپانسری یک یا چند شرکت یک فم تریپ را برگزار می‌کند. 

  فم تریپ یا سفر آشنایی

  پروژه فم تریپ Feel Iran

  «Feel Iran» یک پروژه فم تریپ ایرانیست که در ما‌ه‌های اخیر جنجال بسیاری برپا کرده و به یکی از شناخته شده‌ترین فم تریپ‌های ایرانی مبدل شده‌است. در این فم تریپ که توسط «هدی رستمی» یکی از اینفلوئنسرها و بلاگرهای سرشناس با بیش از 400 هزار دنبال‌کننده در اینستاگرام برپا شد، از تعدادی اینفلوئنسرهای معروف از کشورهای مختلف هند، ایتالیا، روسیه، ترکیه، اوکراین و چین دعوت به عمل آمد تا زیبایی‌های ایران را شناخته و به به جهانیان معرفی نمایند. 

  کلام آخر

  فم تریپ یا سقر آشنایی یکی از راه‌های توسعه و پیشرفت کسب و کارهای حوزه گردشگری است که با برنامه‌ریزی ایونت هایی در داخل و خارج کشور همراه است. میزبانی فم تریپ‌ها را آژانس‌های مسافرتی و گردشگری، شرکت‌های هواپیمایی، سازمان های خصوصی و ... برعهده دارند. مهمانان فم تریپ‌ها یا با پرداخت هزینه‌ای اندک و یا به طور رایگان به این سفرها دعوت می شوند و تمام یا بخش عظیمی از هزینه‌های فم تریپ به عهده میزبان یا اسپانسر سفر می‌باشد.

  برگزاری فم تریپ‌ها شاید در ابتدا امری هزینه‌بر برای برگزارکنندگان و فعالان حوزه گردشگری به نظر برسد اما این سفرها نتايج و مزایایی به مراتب بیشتر به همراه دارد. زیرا در این سفرها اطلاعات‌، گسترش شبکه‌های گردشگری، تجارب، بهبود ارتباطات سطح آگاهی و بسیاری امتیازات دیگر به دست می‌آید که ارزش این سفرها را بیشتر می‌کند‌.

  دسته ی دانستنی ها 1401/03/25 نویسنده : مریم اکبری 5 نظر 3884 بازدید 6 پسند

  سوالات متداول درباره فم تریپ چیست؟ راهنمای کامل سفر آشنایی

    فم تریپ چیست؟

  فم تریپ سفر ارزان قیمت و غالبا رایگانی است که با هدف آشنایی با جاذبه‌های گردشگری و نقاط دیدنی برگزار می‌شود.

    چه کسانی به فم تریپ دعوت می‌شوند؟

  در فم تریپ عمدتا افراد سرشناس و معروف دعوت می‌شوند تا بتوانند به طرفداران خود در مورد مقصد سفر اطلاعات جدیدی ارائه دهند و در برخی موارد نیز کارمندان شرکت‌های مسافرتی و آژانس‌ها میهمانان این سفرها هستند.

    فم تریپ توسط چه کسانی برگزار می‌شود؟

  آژانس‌های گردشگری، برگزارکنندگان تورهای مسافرتی، فعالان حوزه گردشگری، شرکت‌ها و موسسات مختلف به عنوان اسپانسر

    هزینه فم تریپ با کیست؟

  تمام هزینه‌های فم تریپ و گاها بخشی از آن برعهده میزبان سفر (برگزارکننده) و یا اسپانسر است. 

    چگونه می‌توان در فم تریپ شرکت کرد؟

  با ارسال درخواست به برگزارکنندگان این سفرها می‌توان شانس خود را برای شرکت در آن امتحان کرد.

  نظرات کاربران

  آیکون کاربرسحر | 1401/03/24
  0

  اگر در نشون دادن و معرفی مقصد اغراق نشه و همه چیز همونطور که هست نشون داده بشه میتونه خوب باشه

  مشاهده بیشتر ...
  آیکون کاربررضا سلطانی | 1401/03/24
  0

  درود و خسته نباشید. برگزاری این سفرها میتونه از لحاظ توریستی بسیار مفید باشه امیدوارم در ایران بیشتر جا بیافته

  مشاهده بیشتر ...
  آیکون کاربرمحمدرضا | 1401/03/24
  0

  کاش برای افراد عادی هم برگزار بشه ما هم دل داریم😂

  مشاهده بیشتر ...
  آیکون کاربرMahla | 1401/03/24
  0

  خیلی عالیه فقط کاش تو ایران هم این سفرها برگزار بشن چون تو ایران هم آثار باستانی و طبیعت خیلی زیبایی داریم که متاسفانه ناشناخته موندن و نیاز به معرفی دارن

  مشاهده بیشتر ...
  آیکون کاربرحسین احمدی | 1401/03/24
  0

  به نظر من میتونه پروژه خیلی مفید و خوبی باشه برای معرفی کشور و شهرای مختلف

  مشاهده بیشتر ...
  بخش پشتیبانی کیش میزبان آنلاین میباشد. اگر سوالی دارید میتوانید از اپراتورهای ما کمک بگیرید.