logo

معرفی شرکت هواپیمایی آتا

شرکت هواپیمایی آتا شانزدهمین ایرلاین ایرانی می باشد که با 8 سال فعالیت توانسته کارنامه قابل قبولی از فعالیت های خود ارائه دهد. این شرکت هواپیمایی در سال 1387 با تصویب هیئت دولت به عنوان شانزدهمین شرکت هواپیمایی ایران تاسیس و راه اندازی شد، آتا اولین پرواز خود را در تاریخ 1388 و همزمان با افتتاح رسمی از مبداء تبریز به مقصد مشهد مقدس انجام داد.

هواپیمایی آتا

یکی از مواردی که سبب شد این شرکت هوایپمایی پله های موفقیت را سریعتر طی کند، داشتن برنامه ای منظم و مرتب بود به همین دلیل توانست پس از 4 سال شکل گیری، سال 1391 به عنوان پنجمین ایرلاین ایرانی در کشور عزیزمان ایران از لحاظ جابجایی مسافر معرفی شود، جالب است بدانید که شرکت هواپیمایی آتا در سال بعد یعنی سال 1392 توانست با رشد آمار جابجایی مسافرانش در جایگاه چهارم این لیست قرار بگیرد و هم اکنون نیز بیش از 3 میلیون و 270 هزار مسافر در مسیرهای پروازی داخلی و بیش از 180 هزار نفر مسافر در پروازهای خارجی جا به جا نموده است و هم اکنون نیز پس از شرکت های هواپیمایی بسیار معروف کشور، ماهان ایر، ایران ایر و آسمان در جایگاه 4 ایرلاین برتر قرار گرفته است. لازم به ذکر است که این شرکت هواپیمایی تنها ایرلاین ایرانی می باشد که بدون بدهی در داخل کشور عزیزمان ایران در حال فعالیت است.

عکس با کیفیت از هواپیمایی آتا

برخی از اهداف و دستاورد های هواپیمایی آتا

 • گسترش و تقویت بخشیدن به خطوط ارتباطی استان های شمال غرب ایران با سایر نقاط کشور
 • افزایش خطوط پروازی بین المللی
 • بالابردن جایکاه شرکت هواپیمایی آتا در ایران و خاورمیانه
 • فراهم آوردن کلیه خدماتسخت افزاری و نرم افازری مورد نیاز شرکت
 • ایجاد اشتغال و توسعه در تبریز و مناطق آذری نشین توسط شرکت آتا

پرسنل هواپیمایی آتا

ناوگان های شرکت هواپیمایی آتا ایر

این شرکت هواپیمایی در ابتدا با 4 فروند هواپیمایی مک دانل داگلاس با ظرفیت 165 مسافر فعالیت خود را آغاز نمود اما در طول این مدت زمان توانست ناوگان های خود را افزایش دهد و در حال حاضر دارای 17 ناوگان هوایی به شرح زیر می باشد:

 • ایرباس A320

این هواپیمای لاغر پیکر مسافربری ساخته ی شرکت ایرباس می باشد، این ناوگان در سال 1984 ساخته شد و در سال 1987 اولین پرواز خود را در فرانسه انجام داد. این هواپیما، دو موتور توربوفن زیر دو بال خود دارد، جنس بدنه ایرباس 320 از مواد کامپوزیت مانند آرامید، شیشه، کربن و همچنین پلاستیک تقویت شده ساخته شده است. این هواپیما دارای دو کلاس پروازی تجاری و اکونومی می باشد که مسافرین می توانند در کلاس تجاری 12 نفره و یا کلاس اکونومی 138 نفره سوار شوند، به طور کلی این هواپیما می تواند 150 مسافر را با بیشینه سرعت 870 کیلومتر بر ساعت به مقصد برساند.

 • بوئینگ 737 هواپیمایی آتا

این هواپیما به دلیل اینکه دارای پیکر باریک می باشد و تنها یک راهرو دارد به بچه بوئینگ معروف است. بوئینگ 737 در دهه 70 میلادی طراحی شد و هم اکنون نیز بیشتر از 25 درصد ناوگان های تجاری جهان توسط این نوع هواپیما پوشش داده شده است.

 • مک دانل داگلاس ام دی (MD)

مک دانل داگلاس یک هواپیمای دو موتوره می باشد که در دسته هواپیماهای ارزان قیمت قرار میگیرد و برای پروازهای اکونومی کلاس بسیار مناسب است.

 • امبرائر ERG هواپیمایی آتا

این نوع هواپیما شامل خوانواده هواپیماهای نسبتا کوچک می باشد و بیشتر مناسب مسافرت های کوتاه و با ظرفیت مناسب است. لازم به ذکر است که این شرکت هواپیمایی 10 فروند هواپیمای امبرائر را سفارش داده است که تاکنون 2 فروند از آن تحویل به این شرکت گردیده و هم اکنون نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

عکس با کیفیت از شرکت هواپیمایی آتا ایر

قطب های شرکت هواپیمایی آتا

قطب شرکت هواپیمایی بدان مفهموم می باشد که پایگاه اصلی شرکت هواپیمایی در آن محل قرار گرفته است و پروازهای اصلی خود را از آن مبدا انجام میدهد، بدین مضمون شرکت هواپیمایی آتا دفتر اصلی خود را در شهر تبریز قرار داده است و قطب اصلی خود را در "فروگاه بین المللی تبریز" و "فرودگاه بین المللی مهرآباد" قرا داده است.

هواپیمایی آتا ایر

شرکت هواپیمایی اتا در دو مقصد داخلی و خارجی مسافران را جابجا میکند، مسیرهای پروازی آتا در داخل کشور عبارتند از: تهران، اهواز، اردبیل، بندرعباس، اصفهان، مشهد، شیراز، تبریز، جزیره کیش، ارومیه و بندر ماهشهر می باشد.

شرکت هواپیمایی آتا ایر

امنیت شرکت هواپیمایی آتا

یکی از مسائلی که برای ما به هنگام انتخاب شرکت هواپیمایی بسیار اهمیت دارد و در اولیت قرار میگیرد امنیت آن شرکت هواپیمایی می باشد، بدین منظور ممکن است که به هنگام انتخاب شرکت هواپیمایی گریزی به حوادث هوایی آن ایرلاین نیز بزنیم.تاکنون 5 حادثه هوایی برای این ایرلاین اتفاق افتاده است که خوشبختانه هیچ دام از آنان منجر به مرگ و یا حادثه دلخراش نشده است.

کلاس های پروازی هواپیمایی آتا

همانطور که در معرفی کلاس های پروازی خواندید شرکت های هواپیمایی بر اساس سایزها و امکانات صندلی های ایرلاین را نام گذاری کرده اند، شرکت هواپیمایی آتا نیز دارای دو نوع کلاس پروازی اکونومی و بیزینس می باشد. لازم به ذکر است که اکثر ناوگان های این شرکت هواپیمایی دارای پرواز اکونومی کلاس می باشد و هواپیماهای ایرباس 320 دو کلاس بیزینس و اکونومی را دارا است چنانچه تمایل به پروازی بیزینس کلاس را دارید می توانید این پرواز را انتخاب کنید.

هواپیمایی آتا ایر

قوانین شرکت هواپیمایی آتا

 • مسافران مجاز هستند که ساک دستی خود را که حاوی وسایل مجاز در سفر است و تا حداکثر 5 کیلوگرم وزن دارد با خود با کابین هواپیما ببرند لازم به ذکر است که ابعاد این ساک دستی نباید از 55*20*40 بیشتر باشد
 • زمان پرواز را به طور دقیق 48 ساعت قبل از پرواز چک کنید
دسته ی راهنمای پرواز 1399/11/29 فائزه عین آبادی 0 نظر 3211 بازدید 1 پسند

سوالات متداول درباره معرفی شرکت هواپیمایی آتا

نظرات کاربران

نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را ثبت کنید.