logo

راهنمای گام به گام سوار شدن به هواپیما

پرواز برفراز ابرها یکی از متداول ترین روش افراد برای سفر از نقطه ای به نقطه دیگر است که به دلیل کاهش زمان و صرفه جویی در وقت و رفاه بیشتر مورد توجه بسیاری از مسافران است. برای افرادی که نخستین بار سفر با هواپیما را تجربه می کنند مراحل سوار شدن به هواپیما ممکن است کمی گمراه کننده بنظر برسد و با آن آشنایی نداشته باشند و گاها حتی افرادی که بارها تجربه سفر هوایی را داشته اند ممکن است سردرگمی هایی را تجربه کنند. در این مطلب از کیش میزبان همراه شما هستیم تا مراحل سوار شدن به هواپیما در پروازهای داخلی و خارجی را بررسی کرده و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهیم پس تا انتها همراه ما باشید. 

نکاتی که حتما باید بخاطر داشته باشید

مراحل سوار شدن به هواپیما در پرواز داخلی و خارجی

چه در پروازهای داخلی و چه خارجی شما باید پیش از سوارشدن به هواپیما و ورود به فرودگاه نکاتی را مدنظر داشته باشید. این نکات عبارتند از:

 • بلیت خود را پیش از ورود به فرودگاه تهیه کنید، گرچه در فرودگاه ها نیز کانترهایی برای خرید بلیت وجود دارد اما شما میتوانید بلیت خود را از سایت های رزرواسیون مانند کیش میزبان تهیه نمایید. درصورتیکه بلیت خود را آنلاین خریداری نموده اید جهت احتیاط پرینت ان را تهیه نمایید. البته شما با ارائه کدملی نیز میتوانید کارت پرواز خود را دریافت نمایید.
 • در تمامی پروازها جایگاه صندلی مسافر در فرودگاه و هنگام ارائه بلیت مشخص میشود و شما نقشی در انتخاب آن نخواهید داشت. 
 • مدارک خود را چک کنید. مدارکی مانند کارت ملی، بلیت و در صورت نیاز پاسپورت خود را پیش از رفتن به فرودگاه به همراه داشته باشید. 
 • بر روی بلیت شما اطلاعات بسیاری مانند نام شرکت هواپیمایی و.. درج شده است که بعدا به آنها نیاز خواهید داشت، پس بهتر است آنها را بخاطر بسپارید. 
 • به میزان بار مجاز که بر روی بلیت درج شده دقت نمایید و در هنگام بستن چمدان از قراردادن موارد غیرضروری خودداری کنید.
 • در سفرهای هوایی به همراه داشتن برخی وسایل مانند اسلحه و.. ممنوع است، پس پیش از رفتن به فرودگاه موارد ممنوعه را چک کنید.
 • یک کیف دستی کوچک برای نگهداری وسایل ضروری با خود داشته باشید چراکه پس از تحویل چمدان در فرودگاه تا رسیدن به مقصد به آن دسترسی نخواهید داشت. 

✈️مراحل سوار شدن به هواپیما در پروازهای داخلی

مراحل سوار شدن به هواپیما در پرواز داخلی و خارجی

منظور از پروازهای داخلی، پروازهای درون کشوری هستند که در آنها شما بدون عبور از مرزهای کشور سفر میکنید. سوار شدن به هواپیما در پروازهای داخلی با پروازهای خارجی اندکی متفاوت است که برای پیشگیری از سردرگمی های احتمالی بهتر است تفاوت آنها را بدانید. در این بخش به مراحلی که باید برای آماده شدن برای پروازهای داخلی طی کنید پرداخته ایم.

ورود به فرودگاه

مراحل سوار شدن به هواپیما در پرواز داخلی و خارجی

برای پروازهای داخلی شما باید حداقل از یک الی یک و نیم ساعت پیش از پرواز در فرودگاه حضور یابید تا زمان کافی برای تشریفات لازم وجود داشته باشد. در پروازهای داخلی 20 دقیقه پیش از شروع پرواز پذیرش پایان می یابد پس برنامه ریزی خود را برای حضور پیش از این زمان به درستی انجام دهید در غیر این صورت بلیت شما باطل میگردد. 

نام فرودگاه بر روی بلیت شما درج شده است. در فرودگاه های بزرگ چندین ورودی یا ترمینال وجود دارد که ممکن است در ابتدا شما را سردرگم کنند اما کافیست تا به تابلوی اعلان بالای ترمینال نگاه کرده و نام شرکت هواپیمایی که بلیت خود را تهیه کرده اید را بیابید و وارد ترمینال موردنظر شوید.

عبور از گیت بازرسی

مراحل سوار شدن به هواپیما در پرواز داخلی و خارجی

مرحله بعدی که باید پشت سر بگذارید عبور از گیت بازرسی است. در ورودی هر ترمینال یک دستگاه اشعه ایکس ری که به اصطلاح نقاله نامیده میشود قرار داده شده که باید وسایل خود را بر روی آن قراردهید تا بررسی شود. علاوه براین شما نیز مورد بازرسی بدنی قرارخواهیدگرفت و در صورت عدم وجود موارد مشکوک اجازه ورود خواهیدداشت. 

چک این

مراحل سوار شدن به هواپیما در پرواز داخلی و خارجی

مرحله بعدی check in است که در این مرحله شما باید به کانتر چک این ایرلاین موردنظر خود رفته و با ارائه کدملی و بلیت، کارت پرواز خود را دریافت نمایید. در این کانتر شما باید چمدان و بارهای خود را تحویل دهید تا وزن آنها بررسی شود. در صورتیکه وزن بار شما بیش از حد مجاز باشد باید آنرا کم کرده و یا مابه تفاوت آنرا بعنوان جریمه بپردازید. 
نکته: پس از وزن و تحویل چمدان بر روی کارت پرواز شما علاوه بر شماره صندلی یک برچسب کوچک که سند مالکیت چمدان شماست چسبانده میشود که بهتر است تحت هیچ عنوان آنرا جدا نکنید. 

سالن انتظار

مراحل سوار شدن به هواپیما در پرواز داخلی و خارجی

پس از اینکه کارت پرواز خود را دریافت کردید باید به سالن انتظار مراجعه کنید. در ورودی سالن انتظار شما باید مجددا مورد بازرسی قرارگیرید و پس از ارائه کارت ملی و کارت پرواز مجاز به ورود هستید. پس از ورود به سالن انتظار بر روی صندلی های قرارداده شده در این بخش بنشینید و منتظر بمانید تا بلندگوی فرودگاه اطلاعات پرواز شما را اعلام نماید.

پس از اعلام پرواز به خروجی موردنظر رفته و کارت پرواز خود را به متصدی مربوط تحویل دهید. مامور خروجی بخشی از کارت پرواز شما را جدا خواهدکرد و بخش دیگر را به شما بازخواهد گرداند که تا زمان رسیدن به مقصد باید از ان نگهداری کنید. 

نشستن در هواپیما

مراحل سوار شدن به هواپیما در پرواز داخلی و خارجی

پس از عبور از بازرسی نهایی از سالن انتظار خارج شوید و سوار هواپیما شوید. با استفاده از کارت پرواز شماره صندلی خود را بیابید و در صورت نیاز از مهماندار کمک بگیرید. بر روی صندلی خود نشسته و به نکاتی که پیش از پرواز به شما گفته میشود نیز دقت نمایید و منتظر پرواز بمانید. 

✈️مراحل سوار شدن به هواپیما در پروازهای خارجی

سوارشدن به هواپیما در پروازهای خارجی همانطور که پیش تر گفتیم تفاوت هایی دارد. در این بخش به این تفاوت ها خواهیم پرداخت.

دریافت پاسپورت و ویزا

مراحل سوار شدن به هواپیما در پرواز داخلی و خارجی

در پروازهای خارجی شما پیش از هرچیز نیاز به پاسپورت دارید که میتوانید با مراجعه به دفاتر پلیس+10 آنرا دریافت نمایید. پس از دریافت پاسپورت و تهیه بلیت از سایت شرکت هواپیمایی مربوطه برای بلیت خود استعلام بگیرید تا از صحت آن اطمینان حاصل کنید. در صورتی که مدت اقامت شما در کشور خارجی کمتر از 6 ماه است همزمان با بلیت رفت، بلیت برگشت را نیز تهیه نمایید تا در قسمت check in آنرا ارائه نمایید. 

نکته: در برخی از کشورهای خارجی شما برای ورود نیازمند ویزا هستید، پس در صورت نیاز حتما نسبت به دریافت ویزای کشور مقصد اقدام نمایید. 

مدارک مورد نیاز

علاوه بر پاسپورت و ویزا شما باید مدارک شناسایی، پرینت بلیت، قبض پرداخت عوارض خروج از کشور را نیز به همراه داشته باشید، پس پیش از ورود به فرودگاه از داشتن آنها اطمینان حاصل کنید. همانطور که میدانید در کشورهای خارجی شما نیاز به ارز آن کشور دارید، پس در صورت به همراه داشتن ارز یا حواله بانکی از آنها مراقبت نمایید. 

پرداخت عوارض خروج از کشور

مراحل سوار شدن به هواپیما در پرواز داخلی و خارجی

در پروازهای خارجی شما ملزم به پرداخت عوارض خروج هستید. در محاسبه مقدار این عوارض شما در یک بازه زمانی خاص برای مثال از ابتدا تا انتهای سال باید برحسب دفعات پرواز، مبلغ مشخصی را به ازای هر نفر بپردازید. شما میتوانید با استفاده از هر یک این روش ها نسبت به پرداخت عوارض اقدام نمایید و به یاد داشته باشید پس از پرداخت فیش آنرا نزد خود نگه دارید.

 • شعب بانک ملی
 • سامانه آنلاین پرداخت عوارض خروج از کشور
 • دستگاه های پرداخت عوارض خروج در فرودگاه (Cashless ATM)
 • باجه بانک ملی در فرودگاه

نکته: در صورتی که از سفر منصرف شوید و آنرا کنسل کنید قبض شما تا پایان همان سال اعتبار دارد.

ورود به فرودگاه

مراحل سوار شدن به هواپیما در پرواز داخلی و خارجی

پس از طی مراحل اولیه باید به فرودگاهی که نام آن بر روی بلیت درج شده مراحعه نمایید. زمان حضور شما در فرودگاه در پروازهای داخلی حداقل 3 ساعت پیش از پرواز و زمان پایان پذیرش نیز 45 دقیقه پیش از آن است و اگر در کمتر از این زمان به فرودگاه بروید مسئولین مربوط میتوانند بلیت شما را باطل کنند. 

بخش بازرسی

مراحل سوار شدن به هواپیما در پرواز داخلی و خارجی

در این بخش مانند پروازهای داخلی شما بازرسی فیزیکی خواهید شد و باید وسایل خود را بر روی نقاله قراردهید تا بررسی شوند هیچ یک از موارد ممنوعه را به همراه نداشته باشید.

چک این

مراحل سوار شدن به هواپیما در پرواز داخلی و خارجی

پس از بازرسی بدنی باید به بخش چک این مراجعه کنید. کانتر چک این را با استفاده از اطلاعات روی بلیت خود میتوانید به راحتی بیابید. مدارک خود را که شامل پاسپورت و کارت ملی است در اختیار مامور مربوطه قراردهید تا آن را بررسی کند و در صورت تایید اجازه ورود شما صادر شود. کارت پرواز خود را از مامور انتظامی دریافت نمایید و شماره صندلی و گیت خود را بررسی کنید حال باید چمدان و سایر وسایل شما وزن شود و در صورت اضافه بار باید جریمه آنرا بپردازید. 

بررسی پاسپورت

مراحل سوار شدن به هواپیما در پرواز داخلی و خارجی

با در دست داشتن مدارک شناسایی و گذرنامه خود به گیت کنترل پاسپورت بروید تا مدت اعتبار و صحت گذرنامه شما بررسی شود. در صورت تایید گذرنامه مامور مربوطه مهر تایید خروج شما در پاسپورت ثبت خواهد کرد که به منزله مجوز خروج شما از کشور است. 

سالن ترانزیت

مراحل سوار شدن به هواپیما در پرواز داخلی و خارجی

پس از دریافت گذرنامه خود از مامور فرودگاه به بخش ترانزیت رفته تا مجددا مورد بازرسی قرارگیرید. در صورت تایید در سالن منتظر بمانید تا پرواز شما اعلام شود و پس از اعلام پرواز به گیت خروجی موردنظر مراجعه کنید. در این قسمت باید کارت پرواز خود را ارائه دهید، مامور مربوطه پس از چک کردن صحت اطلاعات قسمتی از کارت پرواز را جدا خواهد کرد و قسمت باقیمانده را به شما تحویل خواهد داد که تا زمان دریافت بار در کشور مقصد باید از آن به خوبی نگهداری کنید. 

ورود به هواپیما

مراحل سوار شدن به هواپیما در پرواز داخلی و خارجی

با استفاده از کارت پروازی که در دست دارید شماره صندلی خود را بیابید و بر روی صندلی نشسته، کمربند خود را ببندید و منتظر بمانید تا هواپیما حرکت کند. 

سخن پایانی

سردرگمی در فرودگاه قطعا تجربه ناخوشایندیست که هیچ یک از ما نمیخواهیم آن را تجربه کنیم، به همین دلیل در این مقاله گام به گام مراحل ورود به هواپیما در پروازهای داخلی و خارجی را بررسی نمودیم که امیدواریم برای شما مفید واقع شود. شما نیز اگر نکته و یا تجربه ای در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید. 

دسته ی راهنمای پرواز 1401/03/11 مریم اکبری 0 نظر 1743 بازدید 2 پسند

سوالات متداول درباره راهنمای گام به گام سوار شدن به هواپیما

نظرات کاربران

نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را ثبت کنید.