logo

خانه تک بادگیر کیش

جزیره کیش به دلایل مختلف مورد توجه مسافران و گردشگران می باشد که از مهم ترین آنها می توان تفریحات متنوع و هیجان انگیز و همچنین جاذبه های دیدنی آن را به شمار آورد، مکان های باستانی و دیدنی در جزیره کیش برای بسیاری از مسافران و گردشگران بسیار جذاب می باشد از آن جمله خانه تک بادگیر یکی از جاذبه های باستانی و محبوب در جزیره زیبا و مرجانی کیش محسوب می شود.

خانه تک بادگیر کیش

خانه تک بادگیر؛ خانه ای پر از رمز و راز از فرهنگ بومیان کیش

خانه تک بادگیر کیش همچون خانه بومیان کیش یکی از مکان های تاریخی و دیدنی در جزیره کیش می باشد که نشان دهنده فرهنگ، آداب و رسوم، سنت و اصالت بومیان این منطقه می باشد، خانه تک بادگیر کیش در غرب جزیره و در منطقه سفین واقع شده است و با بازدید از آن متوجه صفا، صمیمیت و مهمان نوازی بومیان این منطقه خواهید شد و خاطره ای به یاد ماندنی در ذهنتان ثبت می شود.
نکته جالب در مورد خانه تک بادگیر این است که علاوه بر اینکه یک جاذبه باستانی در جزیره کیش محسوب می گردد، یک اقامتگاه بومگردی می باشد که علاقمندان به مکان های تاریخی می توانند در آن اقامت داشته باشند.

خانه تک بادگیر کیش

تاریخچه خانه تک بادگیر کیش

خانه تک بادگیر کیش از قدمت بالایی برخوردار می باشد، مالک این خانه آقای علی اکبر سعیدی کیشی، تاجر بزرگ در حوزه مروارید، پارچه های ابریشمی و صنایع دریایی بوده است، سبک این خانه کاملا مطابق با سبک منطقه بومیان کیش می باشد، این خانه برای جلوگیری از فرسودگی تا کنون در 5 مرحله مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است و میزبان مسافران و گردشگران با خرما و قهوه محلی می باشد.

فضای خانه تک بادگیر

خانه تک بادگیر دارای وسعت 1425 متر مربع می باشد، اما به دلایلی در حال حاضر امکان بازدید از تمام بخش های این خانه امکان پذیر نمی باشد، در بازدید از خانه بومیان کیش تنها امکان مشاهده برخی از بخش های محدود در حدود 425 متر مربع آن فراهم می باشد، اما با این حال این خانه همچنان زیبایی و اصالت خود را حفظ کرده و بیننده را مجذوب می کند.

خانه تک بادگیر کیش

تک بادگیر خانه بومیان

این خانه داری یک بادگیر به ارتفاع ده متر و از چهار جهت مختلف دارای دهنه می باشد، این تک بادگیر جهت تهویه خانه ساخته شده است و نحوه کار آن به این صورت است که هوا از سه سمت بادگیر داخل و از یک سمت آن خارج میشود و فضای خانه را مطبوع و دلچسب می کند.

اتاق های خانه بومیان کیش

خانه تک بادگیر کیش همانطور که در بالا گفته شد از مساحت زیاد برخوردار می باشد، این خانه دارای چندین اتاق مختلف با ویژگی و شرایط خاص خود می باشد، به طور کلی این مجموعه دارای 13 اتاق است که به دو بخش تقسیم می شوند:

  • 6 اتاق اندرونی
  • 7 اتاق بیرونی

اتاق های اندرونی خانه بومیان کیش دارای ویژگی و شرایط زیر می باشد که به معرفی مهم ترین اتاق های این مجموعه به طور مختصر می پردازیم:
اتاق سران:
در قدیم در این اتاق سران قبیله های مختلف جمع می شده اند و با یکدیگر در مورد مسائل مختلف گفتگو می کردند و دارای امکانات رفاهی ویژه برای سران زمان خود بوده است.

خانه تک بادگیر کیش

  

اتاق موزه:
در این اتاق وسایل قدیمی و تاریخی ارزشمند نگهداری می شود که یکی از دلایل جذابیت این مجموعه محسوب می گردد، برخی از وسایلی که در این اتاق قرار گرفته اند متعلق به دوره هخامنشیان بوده است و در نوع خود خاص و منحصر به فرد می باشد.
اتاق حجله:
این اتاق در خانه تک بادگیر تنها مخصوص عروس و دامادها بوده است، اتاق حجله با پارچه های زیبا تزئین شده است ودختران صاحب خانه میتوانستند تا دو سال بعد از ازدواج در این اتاق اقامت داشته باشند اما پس از آن برای تشکیل زندگی مستقل باید خانه را ترک می کردند.
اتاق مکتب:
این اتاق مخصوص تعلیم و آموزش فرزندانی بوده است که در عمارت بزرگ تک بادگیر سکونت داشته اند، در این اتاق کودکان گرد هم می آمدند و اموزش های لازم به آنها داده می شده است.

خانه تک بادگیر کیش

بخش های جذاب در بازدید از خانه بومیان کیش

به خانه بومیان کیش در مرمت ها و بازسازی های انجام گرفته و جهت جذب بیشتر مسافران و گردشگران غرفه های متعدد همچون غرفه های فروش سوغاتی های منطقه، غرفه خوراکی های محلی، غرفه صنایع دستی، غرفه محصولات دریایی، غرفه عطاری، غرفه عطر فروش و ... ایجاد شده است، شما با بازدید از این مکان تاریخی زیبا و دیدنی میتوانید خاطره ای فراموش نشدنی از این خانه، خرید و ... در سفر به جزیره کیش برای خود و همراهانتان رقم بزنید.

دسته ی معرفی اماکن کیش 1400/10/20 میترا امیری 0 نظر 1793 بازدید 2 پسند

سوالات متداول درباره خانه تک بادگیر کیش

نظرات کاربران

نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را ثبت کنید.