حقوق مسافران در هتل

اغلب افرادی که سفر می کنند برای اقامت خود هتل ها را در نظر میگیرند، رعایت حقوق مسافران در هتل یکی از اصول بسیار مهم است که رضایتمندی آنان از مکان اقامت تاثیر بسیار زیادی در رتبه بندی و کسب درآمد هتل ها دارد.

حقوق مسافر

رزرو هتل در حقیقت شبیه یک قرارداد است، که هر دو طرف متعهد به انجام و رعایت اصول و قوانین خاصی هستند. در واقع حقوق استانداردی برای مسافران تعیین نشده است، اما هر فرد به عنوان یک مسافر می توانید از هتل انتظاراتی داشته باشید  و در صورتی که این حقوق رعایت شود، خاطره ی سفری بسیار خوشایند در ذهن آنان به یادگار می ماند. در این مقاله به حقوق مسافران هتل ها می پردازیم؛

تحویل اتاقی مطابق با آنچه رزرو کرده اید

گفته شد رزرو هتل شبیه یک قرارداد است، یک طرف این قرارداد هتلی است که متعهد شده اتاقی را با امکانات خاص و مشخص در اختیار شما قرار دهد و طرف دیگر این قرار داد شما هستید که با مشاهده مشخصات و امکانات اتاق هتل آن را انتخاب کرده اید.

سرویس بهداشتی هتل

اما در برخی موارد ممکن است شما با مراجعه به سایت در میان هتل های کیش،  هتلی را انتخاب می کنید و پس از بررسی و مشاهده موقعیت مکانی، امکانات ، قوانین و تصاویر مربوط، تاق مورد نظر خود را رزرو می کنید، اما بعد از رسیدن به مقصد  میبینید که برخی از این امکانات در هتل وجود ندارند. لازم است بدانید برخی از امکانات مانند: سیستم گرمایش و سرمایش، سیستم تهویه، تخت خواب سالم، حمام و سرویس بهداشتی جز امکانات اصلی و ضروری هتل ها به شمار می روند.

اتاق هتل

در برخی موارد افراد به هتل می رسند و با جمله اتاق شما فعلا پر است مواجه می شوند، در چنین مواردی هتل موظف است یک اتاق مشابه یا حتی بهتر از اتاق انتخابی در اختیار شما قرار دهد و در برخی موارد ممکن است که گرانتر از اتاق انتخابی شما باشد، در این موارد هتل نباید از شما مجدد هزینه دریافت کند، حتی در برخی موارد مشکل حادتر است و هتل کلا پر می باشد، در این حالت هتل موظف است هزینه پرداختی و هزینه ی جابه جایی به هتل دیگر را به شما بازگرداند.

هتل ضامن امنیت مهمانان باشد

امنیت مسئله ای بسیار جدی و مهم در رابطه با حقوق مسافران است و مهمانان باید از لحاظ جانی و مالی از امنیت کامل و مطلوب برخوردار باشند. هتل ها مسئولیت تامین امنیت و حفظ استاندارد های امنیتی لازم و ضروری را برای مسافران برعهده دارند. این امنیت شامل موارد مانند: محرمانه نگه داشتن شماره اتاق شما، اطمینان  از امن بودن درها و نظارت بر آنها،  اطمینان از اینکه در و پنجره اتاق ها به خوبی قفل می شوند.

درب اتاق هتل

در حال حاضر اکثر هتل ها به دوربین مدار بسته مجهز است اما لزومی برای نصب آنها وجود ندارد. اگر موقعیت مکانی هتلی که رزرو کرده اید معقول و جالب نیست. مدیریت هتل لازم است به شما هشدارهای لازم را بدهد.
لازم است بدانید اگر هتلی بسیار لوکس و شیک باشد اما برخوردار کارکنان و پرسنل آن محترمانه نباشد، میزان رضایت از آن کم خواهد بود، بنابراین هتل مسئول هرگونه خسارت یا بی احترامی به مسافران از جناب کارکنان را دارد، اما در قبال سایر مهمانان هتل در صورت بروز مشکل هیچ مسئولیتی ندارد به جز در مواردی که سهل انگاری خود هتل موجب بروز مشکل یا خسارت شده باشد. 

دوربین مداربسته در هتل

در ابتدای ورود شما، به هتل شماره تلفن هایی در اختیارتان قرار می گیرد، تا در صورت بروز هر گونه مشکلی با آنها تماس بگیرید، در تماس با پذیرش هتل می توانید هر گونه مشکل از شرایط غذا و اتاق، برخورد پرسنل را گزارش دهید تا به آن رسیدگی شود.

حس ایمنی را برای مهمانان فراهم آورد

هتل ها باید امکانات خود را  در وضعیت ایمن نگه دارند، که شامل تمام موارد خطرزا می شود مانند: از بین بردن برف و یخ  از مسیر عبور مهمانان، نظارت و مراقبت مهمانان به ویژه کودکان از موقعیت های خطرناک مانند: هتل های 4 ستاره و هتل 5 ستاره که استخر شنا دارند. 

همچنین هتل ها باید به تمام ملزومات ساخت و ساز ساختمان هتل، مقررات مربوط به جلوگیری از حریق، وجود وسایل اطفای حریق در قسمت های مختلف ساختمان و اتاق ها و .... دقت و نظارت کافی داشته باشد. در هنگام رزرو آنلاین هتل به وجود تجهیزات ایمنی مانند: پله اضطراری و سیستم اطفای حریق دقت داشته باشید و باید اقدامات و توصیه های ایمنی به زبان فارسی و انگلیسی بر روی وسایل اطفای حریق  نوشته شده باشد.

برای رزرو آنلاین هتل های متنوع جزیره کیش می توانید به سایت کیش میزبان مراجعه نمایید و هتل دلخواه و مطلوب خود را رزرو نمایید.

ایمنی در هتل

شرایط مطلوب، بهداشت و رضایت کافی 

بدون شک وظیفه هر هتلی است که امکانات مطلوب با شرایط خوب در اختیار مهمانان قرار دهد در واقع منظور از شرایط خوب؛ تهویه ی مطبوع، حمام و سرویس بهداشتی تمیز، تمیز بودن ملحفه ها، نظافت روزانه اتاق ها یا همان روم سرویس مناسب و مطلوب، عدم وجود هر گونه حشرات موذی و ... است.
باید به این نکته توجه داشته باشید امکانات و شرایط هتل نسبت به نوع هتل 2 تا 5 ستاره متفاوت است، یقینا هتل هایی با ستاره ی بیشتر امکانات بسیار مناسب تر و ایده آل تری را به مهمانان ارائه می کنند. برای مثال هتل 5 ستاره، شیک و لوکس داریوش در جزیره کیش نسبت به هتل 2 ستاره ی پانیذ امکانات فوق العاده و منحصر به فردی را به مهمانان و مسافران ارائه می دهد.

روم سرویس هتل

آسودگی خیال از وسایل شخصی 

وظیفه هتل ها تامین امنیت مسافران در تمامی ابعاد است و مسئول هرگونه خسارت، سرقت یا گم شدن اموال شخصی در داخل اتاق ها هستند. به همین دلیل امروزه در اکثر هتل ها صندوق امانات در لابی و اتاق ها در اختیار مسافران و مهمانان قرار می گیرد. برخی از هتل ها از قبل اعلام می کنند که هیچ گونه مسئولیتی را در قبال وسایل شخصی شما نمی پذیرند و بهتر است که اسناد و اشیا قیمتی خود را در صندوق امانات داخل لابی  قرار دهید، در این صورت هتل ملزم به نگهداری از وسایل شخصی و ارزشمند شما می باشد.

صندوق امانات

توجه کافی به مسافران دارای مشکلات جسمی و حرکتی

در حال حاضر بسیاری از هتل ها ملزم به فراهم کردن امکانات برای ناتوانان جسمی و حرکتی شده اند، اگرچه خدمات ویژه ی معلولین و ناتوانان در تعداد محدودی از هتل های ایران کاربرد دارد. اما وجود رمپ ویژه ی معلولین، آسانسور، پله برقی، توالت فرنگی و شرایط ویژه سالمندان در یک هتل از موارد ضروری و مهم می باشد. اگر هتلی این امکانات را نداشت حتما باید در معرفی خود بیان کند، مثلا بگوید فاقد آسانسور و دارای تعدادی پله در ورودی ساختمان می باشد.

رمپ ورودی

در بروز مشکل در یک هتل به عنوان مهمان بهتر است که ...

  • اگر از دیدگاه شما مشکل زیاد بزرگ نیست و قابل حل شدن میباشد و شما تمایل به اقامت در همان هتل برای شب های بعد دارید، بهتر است که مشکل را با مدیر هتل مطرح کنید و از او بخواهید که مشکل را رفع کند یا اتاق شما را تغییر دهد و چنانچه این امر امکان پذیر نبود، شاید بتواند هزینه شما را جبران کند یا برخی از امکانات را به صورت رایگان در اختیارتان قرار دهد. لازم است که به این نکته توجه داشته باشید که اگر شما در همان هتل ماندید، مالک هتل می تواند ادعا کند که مشکل زیاد بزرگ نبوده است و در نتیجه اقدامات بعدی برایتان سخت خواهد بود.

تماس با پذیرش

  • اگر مشکل شما به حدی بزرگ و حاد است که نمی توانید در آن هتل اقامت کنید، از نمایندگان هتل مربوط بخواهید تا مشکل را در 24 ساعت هتل نمایند یا هتلی مناسب و مطلوب برایتان بیابند تا جابجا شوید و مشکل شما تا چند روز ادامه پیدا نکند.
  • چنانچه نماینده ی هتل نتواند مشکل را در کوتاه ترین زمان ممکن حل کند، هتل را ترک کنید و بیشتر از یک شب در آن هتل نمانید. اتاقی مناسب در هتل دیگر پیدا کنید و بلافاصله درخواست بازپرداخت هزینه رزرو را داشته باشید.

سخن آخر

هتل ها لازم است علاوه بر اینکه اطلاعات صحیح و کافی را در اختیار مسافران قرار می دهند، قیمت اقامت در آن ها با آنچه که بر اساس رتبه و ستاره ی هتل ها مصوب شده است هماهنگ باشد. تا مسافران رضایت کافی را داشته باشند و خاطره ای دلنشین از اقامت در هتلی ایده آل و مطلوب برایشان رقم بخورد.


خواندن این محتواها پیشنهاد می‌شود:

دسته ی گردشگری 1399/10/03 نویسنده : میترا امیری 0 نظر 2831 بازدید 1 پسند

سوالات متداول درباره حقوق مسافران در هتل

نظرات کاربران

نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را ثبت کنید.
بخش پشتیبانی کیش میزبان آنلاین میباشد. اگر سوالی دارید میتوانید از اپراتورهای ما کمک بگیرید.