جزیره کیش : هر آنچه که در مورد کیش باید بدانید

شاید برایتان سوال باشد که اولین گروه مردم با چه قوم و ملیتی و در چه زمانی به کیش مهاجرت کردند و یا چرا این جزیره بر خلاف دیگر جزیره های ایران مکان بسیار مناسبی برای زیستن شد؟
در این مقاله قصد داریم به طور کامل راجب جزیره کیش برای شما توضیح دهیم تا به تمامی سوال‌هایی که در ذهنتان دارید برسید اما قبل از آن به این نکته توجه کنید که مستندات باستان شناسی ایران به دلیل غارت، تهاجم و کشتار زیاد از بین رفته است و یا زیر خاک دفن شده است و دسترسی به آنها بسیار سخت می باشد و این مطالب اکثرا از منابع تاریخی برداشته شده است.
جزیره کیش یکی از زیباترین جزیره‌های خاورمیانه قلمداد میشود، دور تا دور جزیره را آب‌های نیلگون خلیج فارس فرا گرفته است که مکانی رویایی و بسیار زیبا را به تصویر می کشد. یکی از مناطق دیدنی استان هرمزگان است که سالانه میزبان حدود یک میلیون و هفتصد هزار نفر گردشگر از سراسر دنیا می شود، جزیره کیش می باشد.

جزیره کیش از نمای بالا

نام قدیم جزیره کیش

این جزیره ی زیبا در دوران های گذشته با نام قیس شناخته می شد و به تدریج نام آن به کیش تغییر یافت.

جزیره کیش چگونه پدیدار شد؟!

دانشمندان حرکات آرام لایه های زمین را به ثبت رسانده اند که بر پایه این اسناد، نتایجی به دست آمده است که بر اساس آن‌ها، حدود دویست میلیون سال پیش به دلیل حرکت لایه های زمین و با فشار آنها بر یکدیگر، سبب چین خوردگی‌ها و کوه زایی شد، شبه جزیره عربستان نیز با صفحه آفریقا به سمت شمال حرکت که 65 میلیون سال پیش به آسیا متصل شد. این فشارها از جنوب غربی وارد ایران شد که باعث چین خوردگی‌های بزرگی در فلات ایران به صورت ارتفاعات زاگرس شد که جزیره کیش و سایر جزیره‌های تنگه هرمز در خلیج فارس پدیدار شد. (تاقدیس‌های این چین خوردگی از سازه‌های زاگرس می باشند)

جزیره کیش

موقعیت مکانی جزیره کیش

جزیره کیش یکی از جزیره‌های خلیج فارس است که در استان هرمزگان قرار دارد. این جزیره زیبا بیضی شکل با محیط ۴۴ کیلومتر طولی در حدود ۱۵٫۴۵ کیلومتر، عرضی حدود ۷٫۵ کیلومتر، مساحتی معادل 92 کیلومتر مربع دارد. جزیره کیش از شمال به ایران منتهی میشود و از شرق به تنگه هرمز، از جنوب به کشور امارات متحده عربی و از غرب به کشور های بحرین و عربستان میرسد.

واقعا کیش فاقد رودخانه است؟!

جالب است بدانید کیش فاقد رودخانه دائمی بوده و اما تعداد زیادی پوشش گیاهی جزیره کیش شامل باغ‌های نخل خرما، درختان بومی کهور ایرانی و کنار و درختان غیر بومی مانند کهور پاکستانی (سمر)، اکالیپتوس، آکاسیا، کنوکارپوس و ابریشم اشاره کرد در گذشته کیش محل رویش تاکستان‌های معروفی بوده است. از زمان حضور پرتغالیها در کیش، این جزیره یکی از مراکز رشد درخت کمیاب لور می‌باشد کیش برای رویش گیاهان مقاوم در برابر گرما مناسب است.

 آیا جزیره کیش کوه یا تپه دارد؟

در این جزیره زیبا هیچ کوه و یا تپه ای وجود ندارد و فقط قسمت شرق جزیره مرتفع تر از دیگر نواحی می باشد که دارای 32 متر بالاتر از سطح دریا می باشد که دلیل همین ارتفاع ناچیز کرانه های جزیره همگی به دریا می رسند. (پایین‌ترین نقطه جزیره کیش 19 متر از سطح دریا بالاتر است)

جزیره کیش از نمای بالا

جمعیت جزیره کیش چگونه است؟

جزیره کیش به دلیل اینکه مساحت کمی دارد جمعیت زیادی ندارد و با تلاش زیاد شاید 5000 نفر جمعیت را در دل خود جای میدهد. لازم به ذکر است که جمعیت کنونی جزیره نسبت به سال‌های گذشته بیشتر شده است که براساس سرشماری جمعیت 39.853 نفر در این جزیره سکونت دارند (آمار سرشماری سال 1395) تعداد کثیری از آن‌ها در کیش ساکن هستند که به آن‌ها کیشوند میگویند.

هتل ترنج کیش

چرا کیش پرطرفدارترین جزیره شناخته میشود؟

جزیره کیش به دلیل سواحل بسیار زیبا، آب‌های زلال و آبی یکی از مقاصد گردشگران به شمار می رود و در سال 1349 شمسی جزیره کیش عنوان مرکز بین‌المللی توریستی و تجاری را از آن خود کرده است و حتی در دوسال اخیر به دلیل بالا رفتن ارز، مردم تمایل به سفرهای داخلی دارند و کیش نیز به دلیل زیبایی و هزینه های مسافرتی بسیار مناسب، بیشتر مورد استقبال مردم قرار گرفته است.
جالب است بدانید جزیره کیش یکی از جزایری است که از سال های دور طرفداران زیادی داشته است و حتی خانواده‌های سلطنتی در این جزیره اقامتی شاهانه داشتند و تا قبل از انقلاب شاه به همراه خانواده‌اش زمستان‌ها به این جزیره سفر می‌کردند اما اقامتگاه سلطنتی امروزه مکانی متروکه شده است که به گفته‌ی کیشوندان هم‌اکنون محل سکونت اجنه می باشد.

جزیره کیش

معرفی تاریخچه عجیب جزیره کیش

کیش در زمان هخامنشیان یکی از مراکز صید مروارید بین النهرین ، هندوستان عربستان و مراکز تجارت تاجران بزرگ بوده است و در سال 1349 کیش مورد بازدید هیات کارشناسی قرار گرفت و با توجه به موقعیت عالی که داشت در همان سال به عنوان مرکز بین المللی تجاری توریستی قرار گرفت این کار با تمام زیرساخت های مدرن مانند هتل ها، نمایشگاه های بین المللی ، فرودگاه‌های بین المللی کیش، کازینو و اقامتگاه خانواده سلطنتی توسط محمدرضا شاه با بودجه دولت صورت گرفت که در سال 1361 به عنوان نخستین منطقه آزاد اقتصادی کشور برگزیده شد و هم اکنون یکی از مهم‌ترین مناطق تجاری و گردشگری کشور شناخته می شود. همانطور که اشاره کردیم  یکی از قدیمی‌ترین جزیره‌های حاشیه خلیج فارس ، جزیره کیش است این جزیره از زمان هخامنشیان تا دوره ساسانیان در دست ایرانی‌ها بوده است اما متاسفانه عرب‌ها به ایران حمله کردند و کیش در دست خلیفه‌های اموی افتاد و بالاخره یک ایرانی اهل ری برعلیه این خلیفه قیام کرد و او را شکست داد که نه تنها کیش، بلکه تمامی جزیره‌های خلیج فارس و بحرین را به تصرف درآورد.

تاریخچه عجیب جزیره کیش

قیس یا کیش؟

اما این تاریخ به اینجا ختم نمی شود زیرا در دوره سلجوقیان کیش به بزرگترین مرکز تجاری تبدیل شد که از کشو‌های مختلف برای تجارت به این جزیره زیبا سفر می کردند زمانی که قیاصره (اینها قومی فقیر بودند که شغل آبا اجدادیشان دزدی دریایی بود که از همین راه به ثروت زیادی رسیدند و با دزدی های مکرر پایه های حکومت خود را بنا کردند) قدرت را در دست گرفت قیش نام یکی از نیاکان این قوم بود و به همین دلیل نام قدیمی کیش، قیس نام گذاری شده بود. 
پس از حمله پرتغالی‌ها به ایران، کیش و هرمز توسط این قوم اشغال شد اما با حماسه غرور آفرین شیرمردان ایرانی خلیج فارس و بحرین دوباره فتح شد از این زمان کیش به شکل رسمی به یکی از جزیره های ایران تبدیل شد.

فرهنگ و رسوم مردم جزیره کیش

اگر می‌خواهید به جزیره زیبای کیش سفر کنید خوب است راجب رسم و رسوم این جزیره اطلاعاتی داشته باشید، به دلیل اینکه در گذشته اعراب به ایران حمله کردند در جنوب ایران و حتی جزیره کیش اکثر هموطنان ما را عرب‌ها تشکیل داده‌اند و مانند دیگر اعراب لباس‌های مخصوص و محلی دارند که هنگام سفر به جنوب ایران دشداشه همراه با عرقچین را بر تن مردان خواهید دید، شغل سنتی مردم کیش دامپروری، دریانوردی و بازرگانی است که در گذشته به صید مروارید نیز می‌پرداختند.
بومیان این جزیره بر سنت خود بسیار پایبند می‌باشند و هر ساله عید قربان و فطر که از مهم‌ترین روزهای آنان است را جشن میگیرند و از آن‌جایی که آواز برای آن‌ها بسیار محبوب است نوعی طبل به خصوص محلی دارند.

مردمان بومی جزیره کیش

روستای باغو، محل زندگی بومی های(قدیمی) کیش

برخی از بومی‌های این جزیره در روستایی به نام باغو(یکی از قدیمی ترین آبادی‌ها) زندگی می کنند انبوهی از درختان لور در این روستا وجود دارد که زیبایی به خصوصی را به این آبادی هدیه می کند و لازم به ذکر است هر ساله گردشگران زیادی به دیدن این درختان لور در جزیره سفر می‌کنند.

درخت های لور جزیره کیش

چگونه به کیش سفر کنیم؟!

برای سفر به جزیره کیش می توانید از دو راه هوایی و زمینی به این جزیره بروید این مورد یکی از دلایل محبوبیت این جزیره می باشد در ادامه چگونگی هر کدام از این روش‌ها را به همراه مزایای آن بیان می‌کنیم تا با توجه به شرایط خود هر کدام را که تمایل دارید انتخاب کنید. 

سفر زمینی به کیش

یکی از دلایلی که جزیره کیش محبوب است سهولت سفر زمینی به این جزیره میباشد اگر شما بخواهید از سمت تهران به سمت کیش بروید مساحتی حدود 1612 کیلومتر را باید طی کنید که در این میان از شهرهای دیدنی مانند: یزد، سیرجان، کاشان، اصفهان، مرودشت و شیراز عبور خواهید  کرد تا به بندر چارک برسید و زمانی که به این بندر رسیدید به همراه شناورهای مسافربری متنوع به کیش بروید و از وسیله نقلیه خود برای گشت و گذار در جزیره کیش استفاده کنید.

سفر هوایی به کیش

اگر می خواهید  سفری آسوده و بی دغدغه را به کیش تجربه کنید و یا دوست ندارید زمان زیادی را در راه باشید بهتر است هوایی به کیش سفر کنید زیرا با انتخاب سفر هوایی از تهران به کیش با زمان حدود 1:45 دقیقه می‌توانید به مقصد برسید و با ماشین‌های مدرن و به روز دنیا به گشت و گذار در جزیره کیش بپردازید.

چه زمانی برای سفر به کیش مناسب می‌باشد؟

آب و هوای کیش گرم و مرطوب است و به دلیل اینکه دور تا دور آن را آب‌های نیلگون خلیج فارس فراگرفته است بهار و تابستان هوا گرم و شرجی می‌باشد و در پاییز و زمستان آب و هوای معتدل را دارا است که بهترین زمان سفر به کیش پاییز و بهار می باشد زیرا هوای این فصل‌ها در جزیره کیش خوب و دلچسب است. فصل زمستان نیز می‌توانید از این جزیره زیبا لذت ببرید اما دیگر نمیتوانید شنا کنید ویا بر روی شن‌های ساحل آفتاب بگیرید زیرا نسیم خنکی از دریای خلیج فارس می وزد.

جاذبه‌های گردشگری جزیره کیش

جاذبه‌های گردشگری این جزیره‌ی زیبا آنقدر زیاد است که نمیتوانیم همه‌ی آنها را کاملا بیان کرد حتی با یکبار سفر کردن به کیش نمی توانید از تمام جاذبه‌‌های این جزیره دیدن کنید.
اشاره‌‌ی کوتاهی به جاذبه‌ها و مناطق پرطرفدار این جزیره میکنیم اگر می‌خواهید اطلاعات کاملی راجب هر کدام از این مناطق به دست آورید می‌توانید با فشردن هر کدام از این جاذبه‌ها لینک مربوطه را بفشارید و به صفحه‌ی معرفی آن در سایت کیش میزبان بروید. 
اکثر مسافران کیش هر ساله برای تفریح به کیش سفر می‌کنند که این تفریحات به دو دسته تفریحات آبی و غیر آبی تقسیم می‌شود که تفریحات آبی مانند: شاتل، بنانا، پاراسل، جت اسکی، اسکوتر، غواصی و... تقسیم می‌شود و تفریحات غیر آبی مانند: سافاری کیش، آکواریوم، باغ پرندگان، اسکله بزرگ تفریحی، ساحل مرجانی جزیره، کشتی یونانی و.. می باشد.

ساحل خلیج فارس

مزایا و معایب زندگی در کیش

به دلیل زیبایی بی حد و مرز کیش اکثر افرادی که به جزیره سفر میکنند به سکونت در آنجا فکر میکنند اما کیش هم مانند هر مکان دیگری مزایا و معایب خود را دارد ما شما را راهنمایی میکنیم تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. 
اکثر افراد مخصوصا بازنشسته‌های کلان شهرها به خاطر آرامش حاکم در کیش تصمیم میگیرند که برای مدتی در آن‌جا سکونت داشته باشند و تعدادی از افراد با خرید خانه در آنجا سرمایه گذاری میکنند و در فصل‌های خوش آب وهوا به آنجا سفر میکنند اما در صورتی که بخواهید برای همیشه به کیش نقل مکان کنید باید از تمام مزایا و معایب آن با خبر باشید تا تصمیم درست بگیرید. 
ابتدا مزایای این جزیره زیبا را برای شما بیان میکنیم!

 • آرامش بی حد و مرز جزیره زیبای کیش که در کل جهان بی نظیر است.
 • امنیت بسیار زیاد کیش که به خاطر توریستی بودن این جزیره تدابیر امنیتی زیادی تدارک دیده شده است.
 • به دلیل بازدید های سخت گیرانه ای که این جزیره هنگام خروج از جزیره انجام میدهد تقریبا امکان دزدی صفر است و با سارق خیلی زود برخورد میشود پس خیالتان از بابت امنیت جزیره راحت باشد.
 • اگر در کیش زندگی میکنید میتوانید لباس های مارک و با بهترین کیفیت را با قیمت مناسب از مراکز تجاری معتبر تهیه کنید.
 • صنعت ساخت و ساز در کیش خیلی پر رونق است و روز به روز پیشرفته تر میشود اگر شما تخصص داشته باشید در کارتان قطعا میتوانید کار خوب با مزایای عالی به دست بیاورید.
 • کیش یکی از 4 مناطق جهان است که حاوی بیشترین و خالص ترین اکسیژن میباشد به خاطر همین افرادی که دارای مشکل تنفسی هستند یا جانبازان عزیز کشورمان این جزیره را برای ادامه زندگی انتخاب میکنند ،همچنین وجود اکسیژن زیاد در جزیره باعث میشود شما خیلی کم احساس خستگی کنید و از انرژی زیادی برخوردار باشید.
 • جزیره کیش  در منطقه آزاد تجاری قرار دارد به همین دلیل شما میتوانید بهترین خودروهای جهان را در این جزیره با قیمت معقول تهیه کنید و مناسب تر از همه جا چوت حق گمرک محاسبه نمیشود به همین دلیل اکثر خودروهایی که شما در کیش میبینید خودرو های لوکس هستند.
 • اکثر شهروندان کیش بومی آن منطقه نیستند و جزو مهاجرت کنندگان به حساب می آیند به خاطر چند قومیتی این منطقه شما احساس غربت نمیکنید. 
 • به دلیل این که سالانه گردشگران زیادی به کیش سفر میکنند و بخش عمده درآمد کیش از طریق گردشگری است هزینه زیادی بایت زیبا سازی جزیره انجام میشود به همین دلیل اکثر نقاط کیش زیبا و چشم نواز هستند.
 • کیش یکی از پاکیزه ترین نقاط ایران و دنیا می باشد و نظارت زیادی بر بهداشت کیش میشود مخصوصا در شرایط کرونا 
 • مورد بعدی که در کیش حائز اهمیت است این است که در کیش قوانین راهنمایی و رانندگی خیلی سخت گیرانه رعایت میشود و در صورت عدم رعایت و نقض قوانین با شخص متخلف برخورد میشود.
 • شما اگر سرمایه زیادی دارید میتوانید با سرمایه گذاری در کیش در مدت کوتاهی سرمایه خود را چندین برابر کنید.

معایب زندگی در کیش 

زندگی در هیچ کجای دنیا بدون معایب نیست اما این موضوع خیلی زیاد وابسته به سطح توقعات هر فرد بستگی دارد و این که چه امکاناتی از محل زندگی خود در نظر دارد 
اگر با این شرایطی که در پایین ذکر میشود مشکلی نداشته باشید قطعا جزیره کیش بهترین جای ممکن برای سکونت شماست.

 • گرمای زیاد هوا و شرجی بودن آن جزو مسائلی است که هر کسی برای طولانی مدت تحمل آن را ندارد در کیش کلا دو نوع آب و هوا وجود دارد، هوای تابستانی و هوای بهاری 
 • دورتادور جزیره کیش را آب فرا گرفته است به همین دلیل رطوبت هوا در کیش خیلی زیاد است.
 • همانطور که قبلا ذکر کردیم پوشاک و ماشین در کیش ارزان‌تر از جاهای دیگر است اما هزینه‌های زندگی مانند مسکن و مواد غذایی در کیش به نسبت گران‌تر از بقیه شهرهای ایران می باشد. 
 • کیشش با کمبود پزشک متخصص مواجه است و خدمات پزشکی خیلی جامع 
 • هزینه آب و برق در کیش به دلیل این که شرکت های آب و برق خصوصی هستند گران است.
دسته ی گردشگری 1399/07/20 نویسنده : فائزه عین آبادی 0 نظر 7714 بازدید 9 پسند

سوالات متداول درباره جزیره کیش : هر آنچه که در مورد کیش باید بدانید

نظرات کاربران

نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را ثبت کنید.
بخش پشتیبانی کیش میزبان آنلاین میباشد. اگر سوالی دارید میتوانید از اپراتورهای ما کمک بگیرید.