جام جهانی 2022 قطر با همکاری کیش

با نزدیک شدن به جام جهانی 2022 و شایعاتی مبنی بر برگزاری کمپ های تمرینی این تورنومنت بزرگ در جزیره کیش وجود دارد و این سوال مطرح است ایران نیز از مهمترین و بزرگترین رویداد ورزشی جهان سهمی خواهد داشت یا خیر؟ با ما همراه باشید تا با بررسی اخبار و اطلاعات پیرامون این موضوع به پاسخ این سوالات دست یابیم.

fifa2022qatar

با جام جهانی، محبوب ترین تورنومنت فوتبال در جهان بیشتر آشنا شوید

جام جهانی فوتبال یک رقابت بین المللی فوتبال است که توسط تیم های ملی بزرگسالان از اعضای فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) نهاد فرمانروایی جهانی فوتبال برگزار می شود. این رقابت ها از زمان آغاز مسابقات در سال 1930 تاکنون هر چهار سال یک بار برگزار می شوند. قهرمان فعلی این مسابقات فرانسه است که دومین عنوان قهرمانی خود را در مسابقات سال 2018 در روسیه به دست آورد.

این مسابقات شامل مرحله مقدماتی است که طی سه سال پیش از مسابقات انجام می شود تا مشخص شود کدام تیم ها برای حضور در این رقابت ها واجد شرایط اند. در مرحله ی مسابقات 32 تیم از جمله کشورهای میزبان که به طور خودکار واجد شرایط اند برای کسب عنوان قهرمانی حدود یک ماه به رقابت می پردازند. 

fifa2022qatar

لازم است بدانید جام جهانی معتبرترین مسابقات فوتبال اتحادیه در جهان و همچنین پربیننده ترین و محبوب ترین رویداد ورزشی در جهان است. 17 کشور تاکنون میزبان جام جهانی بوده اند که برخی از آنها چندین بار میزبانی این مسابقات را بر عهده داشته اند. مسابقات جام جهانی پیش رو که در سال 2022 خواهد بود بنا بر انتخاب انجام شده در کشور قطر خواهد بود.

کشور قطر اولین میزبان عربی و دومین میزبان آسیایی مسابقات جام جهانی می باشد. جزیره کیش که به سبب فاصله نزدیک به این کشور و شرایط مشابه آب و هوایی، آماده همکاری با کشور قطر برای برگزاری این مسابقات می باشد. لازم به ذکر است جزیره کیش تنها به عنوان پشتیبان در این مسابقات شرکت داشته و هیچ مسابقه ای در این جزیره برگزار نخواهد شد.

جام جهانی 2022 فرصتی فوق العاده برای اقتصاد کیش یا درآمد 300 میلیون دلاری می باشد

جزیره کیش با توجه به موقعیت مکانی خود از لحاظ نزدیکی به کشور قطر که میزبان مسابقات جام جهانی 2022 است و با در دست داشتن مجموعه های ورزشی و ورزشگاه های مدرن و پیشرفته می تواند میزبان تمرینی تیم های مختلف عضو فیفا و یا هواداران این رویداد ورزشی مهم باشد. بر اساس آمار منتشر شده  برگزاری جام جهانی 2014 در برزیل حدود 4 و نیم میلیارد برای فیفا درآمد را به دنبال داشت. فیفا 2018 که نیز در روسیه رخ داد مبلغی حدود 5 و نیم میلیارد برای فیفا درآمدزایی داشت و پیش بینی شده که جام جهانی آتی که در سال 2022 و در کشور قطر برگزار خواهد شد بتواند درآمدی 5 میلیارد دلاری را برای فیفا کسب کند.

کشور ایران با امتیاز نزدیکی جزیره کیش به کشور قطر و وجود امکانات و مزایای این جزیره می تواند در این درآمد کلان دلاری سهمی داشته باشد و فرصت های مناسبی را برای جزیره کیش و اقتصاد آن فراهم کند. جزیره کیش با مشارکت در این همکاری در صورت جذب 10 درصد از درآمد پیش بینی شده به درآمدی حدود 300 میلیون دلار خواهد رسید.

جزیره کیش آماده ی میزبانی مهمانان جام جهانی 2022 قطر 

جزیره کیش با در دست داشتن مدرن ترین و بهترین امکانات رفاهی و گردشگری می تواند با همکاری با کشور قطر میزبان مهمانان این تورنومنت جهانی باشد. کشور قطر به نسبت دیگر کشورهای برگزار کننده جام جهانی تاکنون، از وسعت و گنجایش کمتری برخوردار بوده و از ظرفیت محدودی جهت استقبال از علاقه مندان جام جهانی برخوردار است. از این رو جزیره کیش که با داشتن هتل های یک تا پنج ستاره مجموعه های ورزشی و تفریحی که با توجه به توریستی بودن این منطقه آزاد تجاری در تمام طول سال فعالیت دارند، این بار داوطلب میزبانی مهمانان فیفا 2022  از سراسر جهان می باشند. 

مقایسه هزینه های امکانات توریستی در کیش و قطر

  • بر اساس آمار هزینه ی اقامت یک شب در بهترین هتل ها در جزیره کیش یک 1 تا 2 میلیون تومان برای هر شخص است  در حالی که این قیمت برای قطر بین 5 تا 53 میلیون تومان برای هر شخص برآورد می شود. 
  • هزینه ی یک غذای با کیفیت در جزیره کیش چیزی حدود 10 دلار است اما این رقم در قطر و امارات به 78 تا 500 دلار می رسد. 
  • هزینه خدمات بهداشتی و درمانی نظیر ویزیت پزشک متخصص 5 الی شش دلار می باشد در حالی که در قطر این رقم 82 الی 100 دلار می باشد.

جزیره کیش، میزبان تمرین تیم های ورزشی 

جزیره کیش به سبب فاصله کم و نزدیکی به کشور قطر (حدود 40 دقیقه هوایی) و شرایط آب و هوایی مشابه این کشور و دسترسی به پیشرفته ترین و بهترین زیرساخت ها و امکانات ورزشی محل مناسبی برای اقامت و تمرین تیم های شرکت کننده در جام جهانی خواهد بود که فرصتی ارزشمند برای معرفی موقعیت های اقتصادی و گردشگری و سایر توانمندی های جزیره کیش به جهانیان خواهد بود. 

آخرین اخبار رسمی از آماده سازی جزیره کیش برای جام جهانی پیش رو

بنا بر گفته های غلامحسین مظفری مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش در گفتگوی با خبرگزاری ایسنا قرار نیست در سال آینده هیچ مسابقه ای از جام جهانی 2022 قطر در کیش برگزار شود اما دست کم هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری برای آماده سازی جزیره به منظور برپایی تمرین تیم ها و حضور هواداران آنها انجام شده است.

fifa2022qatar

آقای مظفری همچنین بیان کرد که درباره برگزاری جام جهانی 2022 در قطر و مشارکت جزیره کیش با این کشور وجود ندارد اما پیش بینی مسئولان این است که بتوان با توجه به شرایط اقلیمی مشابه قطر فضایی برای تمرین تیم ها در کیش فراهم کنیم و اقدامات آن در حال انجام است. 

وی در عین حال اضافه کرد: جام جهانی 2022 می تواند فرصت مناسبی برای فعالان اقتصادی و استفاده از ظرفیت موجود در جزیره کیش باشد و بر این اساس دو پروژه بزرگ که هر کدام با سرمایه گذاری 500 میلیارد تومان توسط بخش خصوصی در حال انجام هستند. برای نقل و انتقالات تیم ها و هواداران آنها نیز از سیستم حمل و نقل هوایی استفاده می شود که توسط شرکت هواپیمایی کیش انجام خواهد شد. 

مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال کشور در دیدار با دکتر مظفری و با حضور سید محمدهادی ایازی مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش و محمدتقی امیری خراسانی سرپرست موسسه ورزش و تفریحات سالم کیش که جهت بررسی زمینه های آماده سازی و عقد تفاهم نامه همکاری سه جانبه بین فدراسیون های فوتبال ایران، قطر و سازمان منطقه آزاد کیش  که در شهر تهران برگزار شد اظهار داشت: چنانچه زیرساخت های لازم ایجاد و تکمیل شود جیره کیش فرصتی ارزشمند برای توسعه گردشگری ورزشی کشور به شمار می رود و می تواند در تمام فصول سال میزبان اردوهای آمادگی تیم های فوتبال خارجی باشد.

fifa2022qatar

وی همچنین بیان کرد که  باید در جزیره کیش کمپ هایی برای برگزاری اردوهای آمادگی و تمرین تیم های عضو جام جهانی آماده گردد. آقای تاج پیشنهاد امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه بین فدراسیون های فوتبال ایران، قطر و سازمان منطقه آزاد کیش را بیان کرد تا هنگام برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال 2022 در قطر برخی تیم ها جهت تمرینات خود  به کیش سفر کرده و در این منطقه تمرین کنند. با انعقاد این تفاهم نامه جزیره کیش به عنوان کمپ دیدارهای تمرینی جام جهانی فوتبال 2022 قطر  میزبان تیم های خارجی شرکت کننده در این مسابقات خواهد بود.

مسیح الله صفا رئیس هیئت مدیره هتلداران کیش نیز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: کیش از نظر سرانه و فضاهای ورزشی دارای امکانات خوبی بوده و در صورت مدیریت درست می تواند بخشی از هتلینگ و خدمات جام جهانی 2022 را به خود اختصاص دهد. وی افزود: برای پذیرایی از اردوهای تیم های شرکت کننده در جام جهانی در کیش لازم است برخی از قوانین را تسهیل کنیم تا بتوانیم هم کیش را معرفی کنیم و هم در بعد ورود ارز از طریق خدمات رسانی عملکرد خوبی داشته باشیم.

fifa2022qatar

دسته ی اخبار کیش 1400/05/25 نویسنده : مریم اکبری 0 نظر 1011 بازدید 4 پسند

سوالات متداول درباره جام جهانی 2022 قطر با همکاری کیش

نظرات کاربران

نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را ثبت کنید.
بخش پشتیبانی کیش میزبان آنلاین میباشد. اگر سوالی دارید میتوانید از اپراتورهای ما کمک بگیرید.