logo

توریسم درمانی چیست؟

توریسم درمانی یا توریسم سلامت و گردشگری و مدیکال توریسم از دیدگاه سازمان جهانی گردشگری (WTO) به معنای استفاده از خدماتی که موجب افزایش سلامت و روحیه فرد می شود، این خدمات معمولا در مکانی خارج از محل سکونت فرد صورت میگیرد، بدین منظور شعار جهانی توریسم سلامت «امکانات و خدمات در حد کشور‌های جهان اول یا پیشرفته، قیمت‌ها و هزینه‌ها در حد کشور‌های در حال توسعه و جهان سوم» است.

اگرچه که توریسم درمانی تنها به معنای استفاده از ابزار و آلات نیست، اما گاهی فرد را برای دریافت خدمات و استفاده از منابع طبیعی به منظور بهبود روحیه خود، مهمان کشور دیگری می شوند.

توریسم درمانی

توریسم درمانی به چند نوع تقسیم می شود؟

توریسم گردشگری به سه دسته کلی با درمان های بسیار متفاوت زیر صورت میگیرد:

 • گردشگری طبیعت درمانی یا Curative Tourism

این نوع گردشگری به معنای مسافرت افراد به دلیل استفاده از منابع درمانی طبیعی می باشد که کاملا زیر نظر پزشک صورت میگیرد.

جاذبه های گردشگری پزشکی و یا توریسم درمانی در ایران

آب درمانی در ایران

طبق آمارها 45 گردشگر در سراسر جهان از آب درمانی برای معالجه بیماری هایی همچون: بیماری روماتیسمی، آرتروزهای مفصلی، بیماری ای مربوط به معده، روده، کلیه، پوست، ریه و قلب و عروق استفاده میکنند. ایران بیش از 1000 چشمه آب معدنی شناخته شده با توانایی جذب بالایی دارد که در قسمت شمال غربی ایران و در استان هایی مانند اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی و در ارتفاعات رشته کوه البرز و غرب ده ها چشمه آب گرم و سرد مانند سرعین، اومیش گلی، شابیل، قزل داغ با ترکیبات بسیار متفاوت مانند سولفور، بی کربنات و آهن که درمانی هستند وجود دارد.

لجن درمانی در ایران

لجن درمانی در توریسم درمانی جایگاه بسیار ویژه ای دارد که خوشبختانه کشور عزیزمان ایران امکانات بسیار مناسبی را در این راستا مهیا کرده است به عنوان مثال: ساحل دریاچه ارومیه یا دامنه های کوه تفتان به طور کامل در این زمینه آمادگی خدمت رسانی دارد.

نمک درمانی در ایران

غار درمانی و یا نمک درمانی یکی از شیوه های پرطرفدار توریسم درمانی است که در کشور عزیزمان ایران به دلیل وجود گنبدهای متعدد نمکی به یکی از قطب ها گردشگری پزشکی تبدیل شده است.

طب سنتی در ایران

طب سنتی در چند سال اخیر به عنوان رشته دانشگاهی معرفی شده است و هم اکنون در دانشگاه ها تدریس می شود.

توریسم گردشگری

 • گردشگری تندرستی یا Wellness Tourism

این نوع گردشگری بیشتر برای حفظ و تقویت سلامتی، روحیه و رهایی از تنش های روزمره می باشد، اصولا این نوع افراد هیچگونه بیماری جسمی ندارند و بیشتر برای آرامش روح و روان خود تلاش می کنند.

موقعیت خاص جغرافیایی ایران در گردشگری تندرستی

ایران به دلیل بناهای منحصر به فرد و همچنین حرم مطهر امام هشتم شیعیان به مقصد بسیار استثنایی برای گردشگری تبدیل شده است و بیماران نیز علاوه بر دریافت خدمات پزشکی مورد نیاز خود از امکانات تفریحی و اقامتی نیز بهره مند شده اند، همچنین کشور عزیزمان ایران به دلیل برخورداری از تعداد بسیار زیاد پزشکان خانم در تمامی تخصص ها مکان بسیار مناسبی برای خدمات زیبایی و درمانی خانم های مسلمان کشورهای منطقه و همچنین سراسر دنیا شده است.

 • گردشگری پزشکی یا Medical Tourism

حساس ترین و مهم ترین بخش های گردشگری توریسم به نوع گردشگری پزشکی اختصاص دارد، زیرا افراد در این نوع، بیماری های خود را باید به صورت جراحی و یا چک آپ ها انجام دهند و در این مرحله باید پزشک بسیار حاذق باشد زیرا مستقیما با جان انسان ها در ارتباط است.

معروف ترین مراکز توریسم درمانی در کشور عزیزمان ایران

نقاهتگاه های بسیار زیاد توریسم درمانی در کشور عزیزمان هم اکنون در حال فعالیت می باشند اما مراکزی همچون: دیلمان در گیلان، جواهرده در مازندران و یا شاندیز در خراسان رضوی به شهرت بسیار زیاد جهانی دست یافته است.

توریسم گردشگری

توریسم درمانی یا پزشکی در ایران به چه صورت است؟

متولیان گردشگری پزشکی در ایران به سه نهاد کلی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، وزارت بهداشت و درمان و همچنین وزارت امور خارجه تقسیم می شود.

توریسم درمانی

دلیل محبوبیت ایران برای خدمات توریسم درمانی

یکی از اصلی ترین و بارزترین دلایل محبوبیت ایران در گردشگری پزشکی ارزان بودن خدمات به نسبت دیگر کشور های علی الخصوص کشور های اروپایی و آمریکایی می باشد و همچنین جراحان با استعداد و مجرب ایران، اکثر متخصصان ایرانی در دانشگاه های مشهور دنیا از جمله ایالات متحده اروپا مدارک خود را دریافت کرده اند و به دلیل داشتن تجربه بالا جراحی های بسیار موفق انجام می دهند که همین موضوع توجه خارجی ها را به ایران جلب کرده است.

جذب سرمایه گذار توریسم درمانی در ایران

کشور ایران در زمینه توریسم درمانی مخصوصا در زمینه هایی مانند درمان نازایی، دندانپزشکی و جراحی فعالیت های بسیار خردمندانه نشان داده است، به همین دلیل است که عرب زبانان یا اروپایی ها برای درمان نازایی به ایران سفر می کنند.

medicaltourism

  مراحل توریسم درمانی

  مراحل توریسم درمانی بخش های متفاوتی دارد که شروع آن با تصمیم گیری بیمار برای انتخاب کشور دوم برای انجام پروسیجر درمانی بسیار خاصی دارد:
  مرحله اول: تماس با بیمارستان و یا شرکت مورد نظر
  مرحله دوم: ارسال تمامی مدارک پزشکی
  مرحله سوم: انجام مشاوره اولیه
  مرحله چهارم:مشخص شدن هزینه های کامل درمان و دریافت اطلاعات کامل
  مرحله پنجم: تعیین زمان پذیرش
  مرحله ششم: ارسال مدارک سفر مانند پاسپورت، ویزای پزشکی و یا انتخاب هتل
  مرحله هفتم: سفر به ایران
  مرحله هشتم: استقبال فرودگاهی و اقامت در هتل(سعی کنید هتل هایی را انتخاب کنید که امکانات و قیمت های مختلف را در پکیج خدمات خود دارا می باشند و همچنین با نحوه پذیرش و پذیرایی از بیماران خارجی آشنا باشند. 
  مرحله نهم: ویزیت پزشک
  مرحله دهم: پذیرش نهایی و شروع درمان
  مرحله یازدهم: آموزش های لازم قبل از ترخیص
  مرحله دوازدهم: ارائه صورتحساب و پرداخت توسط بیمار
  مرحله سیزدهم: ارائه پرونده پزشکی به زبان بیمار
  مرحله چهاردهم: گذراندن دوره نقاهت با برنامه های گردشگری و تندرستی
  مرحله پانزدهم: دریافت فرم اجازه پرواز از پزشک
  مرحله شانزدهم: فالوآپ بیمار در کشور خود

  مراحل توریسم گردشگری

  فواید توریسم درمانی

  گردشگری درمانی به توسعه اقتصاد و استانداردهای زندگی تمدن بشری کمک میکند در این قسمت به برخی از این فواید اشاره خواهیم کرد:

  1. بهبود توسعه اقتصادی
  2. افزایش مشاغل بهداشتی و درمانی
  3. افزایش امکانات بهداشتی
  4. دسترسی هر چه بهتر به جدیدترین فناوری ها در بخش پزشکی
  5. مشارکت در بهداشت جهانی
  6. رشد و افزایش بهداشت جهانی
  7. تبادل دانش و تجربه متخصصان 
  8. ایجاد درآمد خارجی برای کشور و واردات ارز
  9. مزایای اجتماعی
  10. مزایای سیاسی
  11. مزایای اقتصادی

  پرتکرار ترین سوال برای رزرو بلیط برگشت بیماران توریسم درمان؟

  چنانچه بیمار به کشور ایران سفر کرده است و اقامت ایران را نداشته باشد باید به هنگام خروج از کشور مبدا تاریخ برگشت خود را تعیین نماید، اما ممکن است گاهی دوره نقاهت وی طولانی شود، بدین ترتیب می تواند مدت زمان بیشتری را در ایران بماند و مدت ویزای خود را تمدید کند.

  توریسم درمانی در کیش

  کیش هر ساله یکی از اصلی ترین مقصدهای برای سفرهای تفریحی می باشد این جزیره یکی از 4  جزیره برتر دنیا است که اکسیژن خالص آن از سایر نقاط بیشتر است که همین موضوع میتواند موجب کوتاه شدن دوره نقاهت مخصوصا در بیماران ریوی و یا جانبازان جنگی باشد و همچنین با افزایش درمانگاه های مجهز در جزیره کیش اکثر متخصصان و پرفسوران در حرفه پزشکی در حال فعالیت می باشند، اگر چه که تنها بیمارستان این جزیره بیمارستان کیش می باشد که تجهیزات این بیمارستان به دلیل اینکه کامل است آن را از سایر مراکز درمانی بی نیاز کرده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید بیمارستان کیش را مطالعه کنید.

  بیمارستان کیش

  ویژگی خوب توریسم درمانی در کیش

  جزیره کیش منطقه آزاد می باشد و از این رو بیماران می توانند بدون نیاز به دریافت ویزا به جزیره کیش در جنوب ایران سفر کنند و به مدت 14 روز در این منطقه اقامت داشته باشند.

  توریسم درمانی در کیش

  هزینه گردشگری سلامت

  به طور معمول افرادی که از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه برای درمان سفر میکنند با کاهش چشمگیر 30 تا 70 درصد هزینه های رو به رو می شوند، گر چه جدا از هزینه های درمان باید هزینه های اقامت، حمل و نقل و خوراک را محاسبه نمود اما به طور کلی این گردشگران علاوه بر استفاده از سرویس های خدمات درمانی بهتر با شانس موفقیت بالاتر می توانند هزینه ی بسیار کمتری در مقایسه با کشور خود پرداخت کنند.

  ریسک های گردشگری سلامت(توریسم درمانی)

  اگر شما فردی هستید که می خواهید درمان خود را با گردشگری توریسم انجام دهید، پیش از هرگونه اقدامی لازم است مطالعه کنید و از چالش ها و ریسک های این عمل مطلع شوید زیرا به دلیل ماهیت پزشکی و نوظهور بودن، این صنعت با چالش ها و موانع بسیار زیادی روبرو است:

  • پیگیری و مراقبت های بعد از عمل در این نوع درمان مشکلات خاص خودش را دارد
  • شیوع بیماری عفونی میان گردشگران سلامت یک کشور
  • فقدان زیر ساخت های کافی در کشورهای در حال توسعه مانند غذاهای بی کیفیت
  • نبودن هیچ قانون استاندارد جهانی در این صنعت به دلیل نوظهور بودن آن

  ریسک ها(چالش ها) توریسم گردشگری

  نتیجه گیری

  همانطور که می دانید صنعت گردشگری دامنه ی بسیار وسیعی دارد کی از بخش های این صنعت توریسم درمانی است و از آنجا که نام متخصص و پرفسوران ایرانی در جهان مطرح شده است ایران به یکی از قطب های گردشگری توریسم تبدیل شده است، ارتقاء این صنعت در کشور عزیزمان ایران سبب افزایش هرچه بهتر دانش پزشکان ایرانی و بهبود وضع درمانی خواهد شد علاوه بر آن با رشد هر چه بهتر صنعت توریسم درمانی می توانیم از خروج پزشکان ایرانی از داخل کشور جلوگیری کنیم.

  دسته ی گردشگری 1399/11/02 فائزه عین آبادی 0 نظر 2413 بازدید 1 پسند

  سوالات متداول درباره توریسم درمانی چیست؟

  نظرات کاربران

  نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را ثبت کنید.