تاثیرات سفر بر جسم و روح

امروزه اکثر افراد مشکلاتی مانند بیماری های قلبی و عروقی، گوارش و ... دارند که پزشکان معتقد هستند که دلیل اصلی این بیماری ها، مشکلات روحی و روانی می باشد به همین دلیل تمامی پزشکان و محققان بهترین راه جلوگیری از این امر را سفر می دانند. سفر کردن علاوه بر اینکه می تواند تا حد زیادی به شناخت بهتر خودتان کمک کند و سبب شود احساساتی که آن ها را چندین سال سرکوب کرده اید به راحتی بروز دهید که این امر شناخت هر چه بهتر خودتان را به همراه خواهد داشت. سفرها اصولا به سه دسته داوطلبانه، تحصیلی و یا ماجراجویی تقسیم میشود که ما در این قسمت می خواهیم به تاثیرات سفرهای ماجراجویانه بپردازیم.

تاثیرات سفر بر جسم و روح

سفر کردن از نظر قرآن!

اما جالب است بدانید که در قرآن نیز از اهمیت سفر کردن گفته شده است در آیه 137 سوره مبارکه آل عمران گفته می شود که <<هر از گاهی به خارج از محدوده ، زندگی رفته و به کوه ها و دیگر زیبایی های زمین توجه کنیم >>مسلما هدف اصلی تمامی انسان های از آفرینش شناخت خود می باشد زیرا تا زمان که نتوانید خودتان را بشناسید قطعا موفق به شناخت خداوند نخواهید شد که این مورد با دیدن آفریده ها و نعمت های خدا میسر خواهد شد.

اهمیت مسافرت رفتن!

مشکلات اقتصادی سبب شده است که اکثر افراد از سفر فاصله بگیرند و دیگر مانند سابق به مسافرت نروند و از آسیب های بسیار زیادی که این تصمیم به روح و روان آنها می گذارد، غافل شوند! ما در این قسمت می خواهیم تاثیرات سفر بر روح روان شما را بیان کنیم پس با ما همراه باشید!

  • مسافرت سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند!

تحقیقات بسیار جالبی که در زمینه سفر و تاثیرات آن بر تقویت سیستم ایمنی بدن انجام شده این موضوع را به درستی تایید می کنند، زمانی که شما به مکانی جدید سفر میکنید به دلیل قرارگیری در معرض ذرات متفاوت هوا، بدن شما رفته رفته پروتئین هایی تولید می کند تا با ذرات خارجی مبارزه کند، این پروتئین ها و یا پادتن ها سبب تقویت سیستم ایمنی بدن شما می شود و در آینده بدن شما را از بیماری های مشابه مصون می دارد. بنابراین هر چقدر که تنوع آب و هوایی شما بیشتر باشد و در محیط های جدیدتری زندگی کنید بدن شما در معرض آنتیژن قرار میگیرد و در نهایت سیستم ایمنی بدن شما تا حد قابل توجهی افزایش می باشد!

سفر کردن

  • مسافرت ذهن شما را تیزهوش نگه می دارد!

ذهن به برنامه روزانه شما کاملا آشنایی دارد و در روزهایی که کارهای معمول خود را انجام می دهید و هیچ گونه فعالیت خاص و جدیدی ندارید با پردازش اطلاعات جدید روبرو نخواهد شد، در نهایت این موضوع استعداد ذهن را تقویت نمیکند، اما در سفر مخصوصا مکان هایی که تاکنون از آن ها بازدید نکرده اید، ذهن به دلیل آشنا نبودن با آن محیط شروع به پردازش اطلاعات می کند، همانطور که می دانید در طول سفر ممکن است با چالش های جدید روبرو شویم و شما باید در طول این مدت ذهن شما مجبور میشود فعال باشد و هر چقدر سفرهای شما افزایش پیدا کند این پردازش اطلاعات بیشتر خواهد شد و در نهایت زمانی که سن شما بالا رود دیگر بیماری های و مشکلاتی مانند آلزایمر و .. را نخواهید داشت به همین دلیل است که اکثر توریست ها، گردشگران و مسافران حتی در پیری بسیار فعال و پر انرژی هستند و حتی می توانند به راحتی جدول های بسیار سخت را حل کنند.

سفر کردن

  • مسافرت استرس را کاهش می دهد!

فشارها و دغدغه های کنونی زندگی امروزه انسان ها سبب افزایش استرس و هورمون معروف کورتیزول میشود و انواع بیماریها مانند فشار خون، مشکلات دستگاه گوارش و ... گریبانگیر آنان خواهد شد اما بهترین راه حل که می توانیم به آن اشاره کنیم سفر رفتن و تماشای مناطق جذاب و دیدنی است اما این تاثیرات زمانی به حداکثر میزان خود میرسند که شما به دیدن مکان های جدید بروید.

  • مسافرت بیماری های قلبی را کاهش میدهد!

یکی از مهم ترین دلایل بیماری های قلبی و عروقی، مسدود شدن و یا تنگ شدن رگ های خونی می باشد که اگر به موقع پیگیری نشود می تواند اتفاقات جبران ناپذیر مانند حمله قلبی، تنگی نفس، نقص قلبی را به بار آورد، اما با سفر کردن به راحتی می توانیم از این اتفاقات به راحتی جلوگیری کنیم.

  • مسافرت سبب افزایش خلاقیت شما می شود!

ذهن های خلاق همیشه نصیب افرادی می شود که سفر کنند و مکان های خاص و زیبا را می بینند این سفرها سبب می شود زیرا ایده ها هیچ وقت خود به خود به وجود نمی آید و توجه داشته باشید برای آنکه بهترین ایده به ذهن شما خطور کند باید مکان و وسایل جدید را مشاهده کنید. مغز انسان همانند یک عضله رفتار می کند و زمانی می توانند عملکرد خوبی داشته باشد که به به طور مرتب ورزش کنید و یا حتی سفر خارجه بروید.

دیدن و مشاهده مکان های زیبا و جدید سبب میشود که ذهن با محرکه های جدید روبرو شود، خلاقیت و نوآوری همیشه به نوروپلاستی و یا انعطاف پذیری مغزی که سبب سازماندهی مغزی میشود، بستگی دارد، نتایج نشان داده است که افرادی که در زمینه مد فعالیت می کنند در صورتی که زمان زیادی را در کشور های خارجه زندگی کرده باشند بهتر می توانند دیدگاه های خلاقانه تری را ارائه دهند.

سفر

  • مسافرت استخوان های شما را تقویت میکند!

یکی از تاثیرات جالب سفر بر بدن شما تقویت استخوان ها می باشد خصوصا اگر به مکانی با آب و هوای گرم سفر کنید، به گفته ی دکتران و محققان ویتامین دی تاثیرات بسیار زیادی را بر تقویت استخوان های ما میگذارند و اینکه ما در سفر مدت زمانی را تمایل داریم حتی در زیر نور خورشید به گردش باشیم سبب جذب ویتامین می شود و در نهایت استخوان ها و سیستم ایمنی بدن ما تا حد زیادی تقویت خواهد شد. امروزه پوکی استخوان یکی از رایج ترین مشکلات در بین افراد مسن و حتی جوانان می باشد بنابراین بهتر است که هم اکنون از بروز این بیماری پیشگیری کنیم.

  • مسافرت سبب شادی روح و جسم می شود!

ما در دو صورت به سفر میرویم، یک زمانی که حال روحی ما خوب است، دو زمانی که حال روحی ما بد است!! در زمان هایی که حال روحی ما نامناسب است و میخواهیم مدت زمانی را تنها باشیم و یا از محیط زندگی خود دور باشیم بهتر است در مورد منطقه ای که میخواهیم به آنجا سفر کنیم بیشتر دقت کنیم زیرا انرژی های روانی و ذهنی که هر فرد در اینگونه زمان ها دریافت میکند بسیار متفاوت است، بنابراین پیش از سفر به این نکته گفته شده توجه داشته باشید تا نتیجه دلخواه را بتوانید از سفر کردن دریافت کنید.

تاثیرات سفر

  • مستحکم شدن پایه خانواده

در دنیای امروزه اکثر افراد دغدغه های کاری بسیار زیادی دارند و ممکن است گاهی اعضای خانواده حتی در طول روز نتوانند یکدیگر را ببینند و با یکدیگر صحبت کنند توجه داشته باشید که این دوری ها سبب سردی در بین افراد می شود و برای جلوگیری از این دوری بهترین راه حل مسافرت می باشد، زیرا در سفر تمامی اعضای خانواده فرصت بسیار کافی برای با هم بودن خواهند داشت.

سفر کردن

آیا سفر هر چه طولانی تر شود بهتر است؟

هدف ما از سفر حال خوشایند می باشد و از آنجا که این موضوع بستگی به روحیات فرد دارد به همین دلیل رفتارهای متفاوتی را شاهد خواهیم بود! یکی از مسائلی که پیش از سفر باید به آن توجه کنید این است که روحیات خود و همراهانتان را به خوبی بشناسید تا بتوانید هدایت گر خود باشید، زیرا سفری که پیش از آن برنامه ریزی صورت نگرفته باشد ممکن است که حال شما را خوب نکند و انتظاراتی که شما از سفر داشتید، رخ ندهد.

سفر کردن

چگونه از مزایای سفر نهایت استفاده را ببریم؟

زمانی که سفر ما به پایان میرسند حس و حال عجیبی داریم و حالت غمگینی در روان ما به وجود می آید، اما برای جلوگیری از این حالت باید چه کاری انجام دهیم؟ توصیه میکنیم برای جلوگیری از این حس و حال به جنبه های تجربی سفر خود توجه کنید به عنوان مثال اگر در سفر به رستورانی رفته اید و غذایی آنجا میل کردید که برای شما بسیار لذت بخش بود پیشنهاد می کنیم که دستور غذایی آن را بیاموزید و آن را درست کنید، این کار سبب می شود که شما به هنگام درست کردن و صرف آن غذا لحظات زیبا و دلنشین را برای خود تداعی کنید.

سفر

تاثیرات سفر تا چه مدت ماندگار است؟

بر اساس تحقیقات که موسسه آموزشی National Outdoor Leadership افرادی که مسافرت های ماجراجویانه دو هفته ای به خارج از کشور داشته اند به وفور دیده شده است که تا 5 سال می توانند به راحتی با مشکلات زندگی مبارزه کنند.

دسته ی گردشگری 1399/10/02 نویسنده : فائزه عین آبادی 0 نظر 2434 بازدید 0 پسند

سوالات متداول درباره تاثیرات سفر بر جسم و روح

نظرات کاربران

نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را ثبت کنید.
بخش پشتیبانی کیش میزبان آنلاین میباشد. اگر سوالی دارید میتوانید از اپراتورهای ما کمک بگیرید.