logo

بار مجاز و اضافه بار در هواپیما

بسیاری از افراد به دلایل مختلف سفر می کنند و وسایلی را برای سفر به همراه خود می برند. لازم است به این نکته دقت داشته باشید شما به عنوان مسافر در پرواز ایرلاین های مختلف مجاز به بردن مقدار مشخصی بار هستید. در هنگام تهیه بلیط یکی از دلایل مهم توجه داشتن به میزان بار مجاز می باشد.
ما در این مقاله سعی داریم اطلاعات مهم و مورد توجه در مورد بار مجاز هواپیما و قوانین مربوط به آن را در اختیار شما قرار دهیم؛

فرودگاه

میزان بار مجاز هواپیما برای هر نفر

میزان بار مجاز برای کلاس های پروازی مختلف متفاوت است. در تمامی کلاس های پروازی اکونومی به استثنا کلاس نرخ Y، مسافر مجاز است، بار و چمدان تا وزن 20 کیلوگرم همراه خود داشته باشد، مسافران در کلاس نرخ Y مجاز به بردن باری تا وزن 25 کیلوگرم می باشند، همچنین میزان بار مجاز به داخل کابین در کلاس پروازی اکونومی  5 کیلوگرم می باشد، در دو کلاس پروازی دیگر یعنی بیزینس کلاس و فرست کلاس میزان بار مجاز برای هر فرد در پرواز 30 کیلوگرم و حداکثر مجموع ابعاد آن 158 سانتی متر است. دقت داشته باشید در این دو کلاس پروازی میزان بار دستی مجاز به داخل کابین 7 کیلوگرم می باشد.

بار مجاز هر فرد

دلایل غیر مجاز بودن بار بیشتر از 30 کیلوگرم چیست؟؟ 

بر اساس قوانین بین المللی حداکثر بار مجاز شامل چمدان و بسته ها در پروازهای داخلی و خارجی نباید بیشتر از 30 کیلوگرم باشد. این امر به این دلیل است که حمل چمدان و بسته های بار با وزنی بیشتر از 30 کیلوگرم برای کارکنان فرودگاه ها مضر است و اکثریت شرکت های هواپیمایی مجاز به پذیرش باری بیشتر از این مقدار نیستند. کیف دستی یا چمدان شما در کابین باید ابعادی حدود 50 تا 70 سانتی متر داشته باشد.

بار مجاز هواپیما

قوانین بار هواپیما و نرخ اضافه بار

در برخی موارد میزان باری که همراه شما است، بیشتر از مقدار مشخص شده و مجاز ایرلاین پرواز می باشد، در این موارد بار شما شامل اضافه بار می شود که در این موارد با توجه به معیارهای مشخص شامل: مبدا، مقصد و کلاس پروازی باید مبلغی را اضافه پرداخت کنید. برای گزارش بار اضافه ی خود می توانید در یکی از زمان های زیر اقدام کنید:

 1. در دفاتر فروش بلیط و آژانس های هواپیمایی قبل از خرید بلیط هواپیما، میزان بار اضافه خود را گزارش کنید.
 2. در فرودگاه و هنگام پذیرش بار نیز می توانید مقدار بار اضافه خود را گزارش کنید.

بار اضافه هواپیما

لازم است بدانید نرخ اضافه بار برای هر کیلوگرم بار اضافه ی برابر یک درصد قیمت کل بلیط در همان مسیر محاسبه می شود. توصیه می شود در هنگام خرید بلیط میزان بار اضافه خود را گزارش کنید زیرا به مراتب هزینه و دردسر آن کمتر از فرودگاه می باشد.

بار دستی مجاز به داخل کابین

مسافران علاوه بر باری که به پذیرش بار فرودگاه تحویل می دهند، می توانند چمدان کوچکی را با خود به داخل کابین ببرند. ابعاد، اندازه و حجم این چمدان در ایرلاین های مختلف متفاوت است، در بسیاری از موارد گروهی از افراد به دلیل بی اطلاعی از میزان این بار، وسایل مورد نیاز خود را به قسمت بار منتقل می کنند.
علاوه بر میزان بار مجاز باید به این مورد نیز دقت داشته باشید که این میزان بار مجاز برای ورود به کابین هواپیما می تواند شامل چه لوازم و وسایلی باشد. این لوازم شامل:

 • کارت شناسایی، چک پول، کیف پول و کارت اعتباری
 • داروهای مورد نیاز مسافر دارای مجوز پزشکی
 • لوازم الکترونیکی از قبیل تلفن همراه، تبلت، لپ تاپ، دوربین
 • غذای کودک و لوازم بهداشتی مورد نیاز
 • عینک آفتابی یا طبی
 • لوازم آرایشی و بهداشتی

بار مجاز داخل کابین

قوانین گم شدن بار در هواپیما

اگر بار مسافر به هر دلیلی گم شود، در این صورت مسئولیت به عهده ایرلاین هواپیمای مورد نظر می باشد. لازم است بدانید در این گونه موارد بیمه های مسافرتی مختلف وجود دارد که  می توانید به سادگی با مراجعه به سایت شرکت هواپیمایی از جزئیات آنها اطلاعات کافی دریافت کنید.

مقررات و نکات مهم در حمل بار مسافر هواپیما

 • اگر در سفر خود وسایل ارزشمند و گران قیمت مانند: طلا و جواهر آلات، اسناد و مدارک، لپ تاپ و .... دارید، همراه خود به داخل کابین هواپیما ببرید و از تحویل به پذیرش بار خودداری نمایید.
 • بعد از پرداخت بار به پذیرش برچسبی به منزله هویت چمدان شما حاوی مشخصات روی آن چسبانده می شود. تا پایان سفر از کندن آن خودداری نمایید.
 • بر اساس مقررات سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران ورود هر نوع حیوان زنده به داخل کابین هواپیما ممنوع است، حمل حیوانات زنده باید بر اساس قوانین یاتا و از طریق انبار بار صورت بگیرد و در سفرهای خارج از کشور باید قوانین دولت کشور مقصد و ترانزیت در نظر گرفته شود. همچنین توجه داشته باشید برای حمل حیوانات زنده باید هزینه پرداخت کنید.

بار مجاز هواپیما

اشیا ممنوع در بار مسافران هواپیما

با توجه به دستورالعمل سازمان بین المللی هواپیمایی کشور ICAO  و انجمن شرکت های هواپیمایی IATA  حمل هرگونه کالاهای خطرناک که سلامت و ایمنی مسافران و هواپیما را به خط می اندازد، در داخل چمدان یا کیف دستی ممنوع می باشد که شامل موارد زیر می باشد؛

 1. مواد آتش زا، منفجره و سریع الاشتعال
 2. فراورده های سمی و آزمایشگاهی
 3. کپسول  و اسپری های شیمیایی تحت فشار مانند: گاز اشک آور، گاز مایع، بیهوش کننده و دفاع شخصی
 4. ابزار تیز و برنده مانند: تیغ موکت بری، شیشه، چاقو، قیچی و ....
 5. انواع سلاح گرم همچون سلاح نظامی، شکاری و ساچمه ای
 6. انواع اسلحه و اسباب بازی شبیه اسلحه واقعی

وسایل ممنوعه در بار

سخن آخر

میزان بار مجاز و بار اضافی از مسائل مهم سفر  هستند که متاسفانه بسیاری از افراد به آن توجه نمی کنند. اما این نکته کوچک ممکن است برای شما قبل از سفر دردسر، استرس و ناراحتی ایجاد کند. به شما توصیه می شود برای سفری آرام و لذت بخش حتما به تمام موارد دقت لازم و کافی داشته باشید.

دسته ی راهنمای پرواز 1399/10/23 میترا امیری 0 نظر 2288 بازدید 0 پسند

سوالات متداول درباره بار مجاز و اضافه بار در هواپیما

نظرات کاربران

نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را ثبت کنید.