logo

اقتصاد کیش (تحلیل فعالیت های اقتصادی در کیش)

دیپلماسی اقتصادی ماموریت مناطق آزاد کشور (آپدیت شده در 1400/08/23)

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد بیان کرد: ماموریت مناطق آزاد کشور دیپلماسی اقتصادی است.

سعید محمد

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کیش، سعید محمد به این موضوع که شاخصه سنجش مدیران باید آمار و ارقام باشد در مراسم تودیع و معارفه مدیر عامل منطقه آزاد کیش اشاره کرد و افزود: عدم توفیق مدیران گذشته مناطق آزاد با توجه به سهم اندک آنان در موارد زیر مشخص است که این موارد شامل:

 • سهم یک درصدی مناطق آزاد در تولید کشور
 • سهم دو درصدی مناطق آزاد در صادرات کشور
 • سهم هفت درصدی در جذب سرمایه گذاری

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد ماموریت مناطق آزاد را دیپلماسی اقتصادی بیان کرد و افزود: به زودی از سامانه شفافیت در مناطق آزاد رونمایی خواهد شد.
سعید محمد گفت: در سفر اول مشکلات مردم کیش بررسی شد و نتیجه آن به اطلاع مردم کیش در سفر قریب الوقوع  بعدی خواهد رسید.


درباره اقتصاد کیش

کیش با توجه به موقعیت جغرافیای و به عنوان یکی از مناطق آزاد کشور گسترده ی وسیعی از سبد اقتصادی کشور را در برگرفته است و در زمینه های حائز اهمیت اقتصادی مختلف همچون داد و ستد، گردشگری، بخش های صنعتی و تولیدی و همچنین سرمایه گذاری خدماتی  فعالیت چشمگیری دارد.
جزیره توریستی کیش علاوه بر موقعیت بسیار مناسب به عنوان یک منطقه آزاد مشوق هایی برای انگیزه بیشتر سرمایه گذاری دارد و توانسته است سرمایه گذاران را از نقاط مختلف به خود جذب کند تا بتوانند سرمایه گذاری موفق داشته باشند این عوامل عبارتند از:

 • معافیت های مالیاتی
 • تسهیل فرآیندهای واردات و صادرات
 • مالکیت صددرصد خارجی و ...

اقتصاد کیش

لازم به توجه است که مواردی که ذکر شد فقط مشمول مناطق آزاد می شود و در سرزمین اصلی وجود ندارد. در پیشرفت اقتصادی کیش دلایل گوناگون و متنوع وجود دارد که هر کدام دارای اهمیت ویژه و خاص هستند در این مقاله با کیش میزبان همراه باشید تا شما را با مهم ترین این عوامل و زیر شاخه های آن آشنا کنیم.

مزایا و زیر ساخت های فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد کیش

برای رونق اقتصادی هر چه بیشتر در جزیره کیش مزیت های گوناگون در نظر گرفته شده است تا بتواند توجه سرمایه گذاران را از نقاط مختلف به خود جذب کند و اقتصاد جزیره را پیش از پیش گسترش دهد به همین منظور برای ایجاد انگیزه بیشتر مشوق ها و زیر ساخت هایی در نظر گرفته شده است که می توان موارد زیر را نام برد:

مزایا و مشوق های سرمایه گذاری در منطقه آزاد کیش:

 1. معافیت مالیاتی برای هر نوع فعالیت اقتصادی برای مدت 20 سال
 2. معافیت از حقوق گمرکی در زمینه واردات مواد اولیه و ماشین آلات صنعتی برای واحدهای تولیدی
 3. تضمین و حمایت قانونی از سرمایه گذاری های خارجی
 4. صادر کردن محصولات به خارج از کشور بدون  نیاز به پرداخت عوارض گمرکی و بندرگاهی
 5. کاهش سود بازرگانی به میزان 15 درصد جهت وارد کردن کالا به سرزمین اصلی از طریق جزیره کیش
 6. تشریفات ساده و آسان برای صادرات مجدد و ترانزیت کالا

زیر ساخت های فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد کیش:

 1. امکان ثبت شرکت با مالکیت صد در صد خارجی
 2. فعالیت در زمینه نفت و محصولات پتروشیمی، بورس کالا و اوراق بهادار
 3. امکان ترانزیت کالا به کشورهای آسیای میانه و کشورهایی با جمعیت بیش از 400 میلیون نفر که در همسایگی ایران هستند.
 4. فراهم بودن امکان صادرات کالاهای تولید شده در کیش در چارچوب نظام ارزش افزوده به سرزمین اصلی
 5. در حال حاضر دارا بودن بندرگاه مناسب برای پهلو گرفتن شناور ها با ظرفیت 12 هزار تن و در آینده با ظرفیت 35 هزار تن
 6. دارا بودن گمرک مستقل در مناطق آزاد در نقطه اتصال به بازارهای بین المللی
 7. آزادی برای وارد کردن و خارج کردن اصل سرمایه و سود آن

سرمایه گذاری در کیش

مشوق ها و سیاست های حمایتی در منطقه آزاد کیش

در جهت بالا رفتن رشد اقتصادی در جزیره کیش و به تناسب آن بالا رفتن میزان درآمدها در این منطقه آزاد تشویق کننده ها و سیاست های حمایتی وجود دارد و همچنین حمایت از سرمایه گذاران در پروژه های تفریحی و گردشگری در نظر گرفته شده است تا آنان را پیش از پیش یه سرمایه گذاری در این منطقه تشویق کند.

مشوق ها و سیاست های حمایتی در پروژه های مختلف

منطقه آزاد کیش دارای زمین های موجود در جزیره کیش، جزیره هندورابی، فارور بزرگ و فارور کوچک می باشد که در تعلق و مالکیت سازمان منطقه آزاد کیش قرار دارد و این زمین ها قابلیت واگذاری به اتباع ایرانی و همچنین اجاره به اتباع خارجی را دارا می باشند که سرمایه گذاران برای استفاده از این زمین ها می توانند به یکی از سه روش زیر اقدام نمایند:

 • خرید قطعی زمین: سرمایه گذاران می تواند به طور مستقل بعد از خرید زمین و پرداخت هزینه های لازم جهت دریافت مجوزها اقدام به سرمایه گذاری در این منطقه نماید.
 • اجاره زمین: سازمان منطقه آزاد می تواند در صورت تمایل سرمایه گذاران زمین را به صورت استیجاری در اختیار آنان قرار دهد  و سرمایه گذار اقدام به ساخت و بهره برداری از طرح مورد نظر خود نماید، لازم به ذکر است که مدت زمان اجاره توسط سازمان منطقه آزاد با توجه به طرح توجیهی سرمایه گذار مشخص و معین می شود.
 • مشارکت در زمینه های مختلف: سرمایه گذار می تواند اقدام به مشارکت با سازمان منطقه آزاد در قالب مدل های مختلف مشارکت برای اجرای پروژه نماید ، غالبا هزینه ی زمین و مجوزهای لازم برای طرح مورد نظر به عنوان سهم مشارکت یا آورده سازمان برای مشارکت در طرح یا پروژه مد نظر قرار می گیرد.

امور حمایتی و راهنمایی کیش

حمایت از سرمایه گذاری در پروژه تفریحی و گردشگری

یکی از اصلی ترین و مهم ترین راه های توسعه کیش در عرصه اقتصادی گردشگری است، جزیره زیبای کیش دارای قابلیت های بسیار بالا در زمینه گردشگری همچون دریا و ساحل آبهای نیلگون خلیج فارس، اقلیم و شرایط آب و هوایی بسیار مساعد در فصول سرد سال، امکانات بسیار مناسب و ایده آل اقامتی و موقعیت ویژه آن در خلیج فارس و نزدیکی به سرزمین اصلی است که از مزایای راهبردی و استراتژیک جزیره کیش در زمینه گردشگری محسوب می شود.
پتانسیل های توسعه اقتصادی در جزیره کیش در سال های اخیر با توسعه زیرساخت های گردشگری افزایش قابل توجهی نسبت به قبل داشته است، جزیره توریستی و زیبای کیش به عنوان الگویی برای توسعه صنعت گردشگری با توجه به پیشرفت توسعه جهانگردی در این منطقه به شمار می رود، با بررسی آمار و رقم های ثبت شده می توان به این مسئله اشاره کرد که علاوه بر افزایش ظرفیت اقامتی و گردشگری جزیره کیش، روند ورود مسافر به این جزیره نیز افزایشی بوده است.
در طی چندین سال گذشته ورود مسافران به کیش روند افزایشی چشمگیری داشته است که این امر گویای موفقیت سازمان منطقه ازاد کیش در جذب مسافرانی است که با هدف گردش، تفریح و استفاده از اوقات فراغت خود به جزیره کیش سفر می کنند. در سال های اخیر نرخ رشد ورود مسافر به این منطقه 10 درصد بوده است و در حال حاضر بیش از یک میلیون و هفتصد هزار نفر گردشگر سالانه به جزیره کیش سفر می کنند.
با توجه به دلایل و مواردی که در بالا اشاره شد و اهمیت صنعت گردشگری در این منطقه سازمان منطقه آزاد کیش در راستای توسعه گردشگری و آبادانی این منطقه و همچنین در جهت جذب سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری و اجرای پروژه های منطبق با سیاست های راهبردی سازمان به سرمایه گذاران علاوه بر مشوق های عمومی سرمایه گذاری تسهیلات ویژه در زمینه های سرمایه گذاری تفریحی و گردشگری ارائه می دهد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • قیمت بسیار مناسب و پایین برای خرید زمین جهت ساخت هتل و اماکن تفریحی و گردشگری
 • ارائه وام های ارزان قیمت ویژه پروژه های گردشگری و همچنین اعطای اولویت به طرح هایی که از شرکاری خارجی و صاحب نام برخوردار هستند.
 • با توجه به قرار داشتن در اولویت سازمان بهره مند شدن از مراحل های کوتاه تر و ساده تر سرمایه گذاری

جذب گردشگر در کیش

ثبت سفارش

سازمان منطقه آزاد کیش با همکاری وزارت بازرگانی  و مرکز توسعه تجارت ایران در راستای جذب سرمایه گذاران  و تاجران و در جهت توسعه تجارت الکترونیک سیستم ثبت سفارش کالا را راه اندازی نموده است که این سیستم  مورد توجه و استقبال بسیاری از بازرگانان به دلیل آسان نمودن نحوه و ثبت سفارشات بازرگانی و سرمایه گذاران قرار گرفته است.

حمایت از برندهای خاص

در جزیره کیش به دلیل منطقه آزاد بودن انواع برندها وجود دارد، سازمان منطقه آزاد کیش در جهت جلوگیری از ورود کالاها و اجناس تقلبی و جعلی به این منطقه برخورد جدی و قاطعانه دارد، همچنین از نصب تابلو و تبلیغات توسط اشخاصی فاقد نمایندگی ممانعت می کند و برای صاحبان و دارندگان نمایندگی های داخلی و خارجی حمایت هایی در نظر گرفته است که می توان از اصلی ترین آنها به موارد زیر اشاره کرد:

 • ده درصد تخفیف نسبت به عوارض منطقه با دارا بودن نمایندگی معتبر کالاها و اجناس دارای مارک مشهور و شناخته شده با استاندارد و همچنین خدمات پس از فروش
 • مدت توقف کالا در کشور ترانزیت از یک ماه در صورت حمل ترانزیت در قبال ارائه مدارک مرتبط و عدم تجاوز برخوردار خواهند بود. طبق ماده 4-17 دستورالعمل صادرات و واردات و گمرک شماره د  14300 - 04/04 مورخ 1386/12/12

برند در کیش

امور گمرکی و تخفیفات ویژه تعرفه  گمرکی

مطابق با مصوبه شماره 64648 مورخ 1386/12/13 هیئت وزیران  به منظور تشویق، جذب و رونق کالا به سرزمین اصلی از منطقه آزاد، ارزش کالا از سود بازرگانی تا سقف 15 درصد کاهش میابد.
گمرک سازمان منطقه آزاد 15 درصد ارزش کالای اظهار شده را به صورت نقد یا ضمانت نامه بانکی 4 ماهه هنگام ورود کالا دریافت می کند و بعد از ارسال شدن کالا به سرزمین اصلی،  7 الی 11/5 درصد را مطابق با جدول پلکانی مبلغ دریافت شده را بابت هزینه های مربوط به ورود کالا به منطقه معادل 15 درصد به صاحب کالا به صورت نقد یا ضمانت نامه بازمیگرداند.
چنانچه بازرگانی یک کالای را وارد سرزمین اصلی کرده باشد، بدون پرداخت عوارض گمرکی می تواند یک چهارم کالای خود را وارد منطقه آزاد کیش کند. کاهش ده درصدی عوارض گمرکی ورود کالا از مبدا ساخت یا نمایندگی در جهت تشویق بازرگانان برای خرید کالا از مبدا ساخت و یا از نمایندگی معتبر و اصلی در صورتی که کاملا این امر واضح و مشخص باشد.

امور گمرکی کیش

واردات

یکی دیگر از مشوق ها برای سرمایه گذاری در جزیره ی کیش حمایت هایی است که در زمینه واردات صورت گرفته است، در منطقه آزاد کیش به جز کالاهایی که بر اساس مقررات ویژه غیر مجاز معرفی شده اند ورود هر نوع کالای دیگر مجاز می باشد، حمایت در مورد واردات کالا شامل موارد زیر می باشد:

معافیت از پرداخت عوارض بندری و فرودگاهی که شامل:

 ورود کالای مورد نیاز احداث واحد تولیدی، خدماتی، تجاری، مسکونی و فعالیت های زیربنایی (به جز مبل و لوازم تزئینی) مانند: مصالح و لوازم ساختمانی و ماشین آلات، تجهیزات و ابزار آلات تولیدی، اجزاء و خدمات مورد نیاز تولید، مواد اولیه، قطعات یدکی ماشین آلات تولیدی و وسایل نقلیه ای سرمایه ای (به جز اتومبیل سواری و قایق تفریحی)
عوارض بندری و فرودگاهی کالاهایی که خارج از کشور یا سایر مناطق آزاد به منطقه در هنگام ورود کالا گرفته می شود در صورت  صادرات مجدد مستردد می شود.

حمل و نقل

سازمان منطقه آزاد در جهت جذب و تشویق برای ورود و صادر کردن کالا،  30 درصد تخفیف هزینه حمل کالا برای بازرگانانی در نظر گرفته است که کالا های خود را از طریق کشتیرانی کیش به منطقه وارد می کنند.

حمل و نقل کیش

ثبت شرکت

از دیگر مشوق هایی که سازمان منطقه آزاد کیش برای جذب سرمایه گذاری در منطقه در نظر گرفته است، سهولت و آسان کردن فرایند ثبت شرکت است که شامل موارد زیر می شود.

سهولت تعین نام و موضوع:

تعیین اشخاص حقوقی در مدت زمان 48 ساعت و دو روز انجام می شود، همچنین انتخاب موضوع با توجه به قوانین مناطق آزاد به ویژه ماده 5 قانون چگونگی اداره مناطق نسبت به سرزمین اصلی بسیار آسان و راحت انجام می شود.

 حذف بروکراسی زائد و آسان کردن فرایند ثبتی:

متقاضیان ثبت شرکت در مدت 3 الی 4 روز می توانند با راهنمایی و مشاوره کارشناسان شرکت خود را ثبت کنند، همچنین مدت زمان صرف وقت برای ثبت شرکت به صورت چشمگیری از سایر مناطق آزاد و سرزمین اصلی کوتاه تر است و می تواند با کشورهای توسعه یافته و دیگر  مناطق آزاد جهان رقابت کند.

ثبت شرکت کیش

ثبت شرکت با سهامداران صد در صد خارجی:

برای ثبت شرکت اشخاص حقوقی با تابعیت های مختلف  هیچ محدودیتی با استناد بر ماده 2 و 5 مقررات سرمایه گذاری در مناطق آزاد تجاری، صنعتی وجود ندارد و سرمایه گذاران خارجی می توانند به سهولت در فعالیت های اقتصادی منطقه سرمایه گذاری کنند.

دفاتر مجازی برای استفاده سرمایه گذاران:

اشخاص حقوقی که از اقامتگاه قانونی برخوردار نیستند، می توانند از صندوق پستی به دلخواه برای مدت یک ماه استفاده کنند.
 

دسته ی گردشگری 1400/07/07 میترا امیری 1 نظر 2546 بازدید 5 پسند

سوالات متداول درباره اقتصاد کیش (تحلیل فعالیت های اقتصادی در کیش)

نظرات کاربران

امیر محمدی | 1401/04/26
0 1

سلام جناب تو فصل تابستان کیش شلوغ هست میخواستم جیگرکی بزنم میخواستم ببینم همه فصلها کیش شلوغه یا این که فصل پائیزو زمستون شلوغه