logo

آب و هوای کیش

وضعیت آب و هوای کیش در چند روز آینده:

امروز
خورشید
سه شنبه
1403/01/28
وضعیت آب و هوا
طوفانی
حداکثر دما
 
24 درجه سانتی گراد
حداقل دما
 
20 درجه سانتی گراد
فردا
خورشید
چهارشنبه
1403/01/29
وضعیت آب و هوا
نیمه ابری
حداکثر دما
 
27 درجه سانتی گراد
حداقل دما
 
22 درجه سانتی گراد
فردا
خورشید
پنجشنبه
1403/01/30
وضعیت آب و هوا
آفتابی
حداکثر دما
 
27 درجه سانتی گراد
حداقل دما
 
22 درجه سانتی گراد
فردا
خورشید
جمعه
1403/01/31
وضعیت آب و هوا
آفتابی
حداکثر دما
 
28 درجه سانتی گراد
حداقل دما
 
23 درجه سانتی گراد
فردا
خورشید
شنبه
1403/02/01
وضعیت آب و هوا
آفتابی
حداکثر دما
 
29 درجه سانتی گراد
حداقل دما
 
23 درجه سانتی گراد
فردا
خورشید
یکشنبه
1402/02/02
وضعیت آب و هوا
آفتابی
حداکثر دما
 
29 درجه سانتی گراد
حداقل دما
 
23 درجه سانتی گراد

سرعت و جهت باد

نقشه های پیش بینی آب و هواسرعت باد، 10 م بالای زمین, 26°32'شمال 53°58'شرق, 28/03/2022 20:30 (UTC+04:30), © VentuSky.com


ناپایداری وضعیت جوی و دریایی (آپدیت شده در تاریخ (1399/12/06)

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کیش، اداره کل هواشناسی استان هرمزگان اعلام کرد:  از ساعات بعد از ظهر امروز با نزدیکی یک موج بارشی به خلیج فارس افزایش ابر و در ساعات شب احتمال رگبار پراکنده باران و رعد و برق در مناطق غربی استان هرمزگان پیش بینی می شود، بر طبق این گزارش فردا شاهد افزایش ابر در اکثر نقاط استان خواهیم بود.
در روز پنجشنبه تا صبح جمعه شرایط بارشی به صورت رگبار باران و رعد و برق در مناطق شمالی و غربی استان و بارش پراکنده در سایر مناطق خواهد بود.

پیش بینی آب و هوا

  • وضعیت دریایی

در ساعات اولیه امروز شاهد دریایی آرام خواهیم بود، اما وزش باد نسبتا شدید شمال غربی همراه با گرد و غبار در مناطق دریایی استان پیش بینی می شود که این وزش باد در روز جمعه با شدت بیشتری در جزایر خلیج فارس همراه خواهد بود، در بنادر غربی استان سرعت وزش باد در حدود 45 کیلومتر در ساعت و ارتفاع موج 180 سانتی متر خواهد رسید.

  • وضعیت دمایی

طی هفته جاری انتظار می رود که در اکثر نقاط استان کاهش نسبی دمای بیشینه و از روز جمعه تا یکشنبه دهم اسفند ماه با کاهش دمای کمینه بین 2 تا 5 درجه سلسیوس همراه باشیم.

توصیه هواشناسی 

در روزهای چهارشنبه و جمعه با توجه به مواج بودن دریا از تردد دریایی خودداری شود و در بنادر استان به ویژه بنادر غربی تمهیدات لازم انجام گیرد.


شاید تصور کنید آب و هوای جزیره کیش مانند نوار جنوبی ایران می باشد اما ما به شما دلایلی که باعث تمایز کیش با سایر نقاط ایران شده است را بیان خواهیم کرد. کیش از لحاظ جغرافیایی در منطقه ای گرم و خشک قرار دارد اما به دلیل قرار گیری در وسط دریا هر ساله میزان بارندگی بسیار خوبی را به خود اختصاص می دهد حتی در سال 1397 که جز خشک‌ترین وضعیت های آب و هوایی شناخته می شود این جزیره حدود 157 میلیمتر بارندگی داشته است و این دلیلی بسیار واضح است که رطوبت هوا در جزیره کیش بالا باشد و باعث شود تا حد قابل توجهی از خشکی این جزیره کاسته شود.
جالب است بدانید اگر میزان بارش از دو برابر درجه‌ی حرارت پایین‌تر باشد آن منطقه جز مناطق خشک محسوب می شود و جزیره کیش نیز به همین خاطر از مناطق خشک شناخته می شود. میانگین بارندگی این جزیره 190 میلیمتر است.

اقلیم جزیره کیش خشک و گرم است!

باید توجه داشته باشید که منظور از خشک بودن جزیره، میزان بارش کم این محدوده نسبت به سایر نقاط جهان می باشد! وگرنه در برخی از زمان ها رطوبت کیش حتی تا 100% نیز افزایش داشته است و این جزیره با این میزان رطوبت، بیشتر به اقلیمی گرم و مرطوب تبدیل می شود.
جزیره کیش به دلیل شرایط اقلیمی بحری و یا دریایی شناخته شده است که در ایام گرم سال رطوبت جزیره اکثرا بالای 60 درصد می باشد. بارندگی در جزیره کیش همان گونه که در آمارها نشان داده شده در فصول سرد و اکثرا ماه های آذر و اسفند می باشد و به دلیل ورود توده‌های هوا روی آب های خلیج فارس این باران ها به صورت کم دوام و غالبا رگباری هستند در ماه های آذر این بارش ها اکثر نامنظم می باشد اما بارش هایی که در اسفند ماه است منظم تر و میزان بارندگی حدود 31 میلی متر گزارش شده است.

اطلاعات وزش باد

اطلاعات وزش باد در جزیره کیش

دلیل اینکه اقلیم این جزیره برای کیشوندان قابل تحمل است، وزش باد می باشد. بادهایی که در جزیره کیش می وزد معمولا از دو ناحیه جنوب که از سمت اقیانوس و جنوب شرق از سمت خلیج فارس می باشد گرچه وزش باد در جزیره کیش در فصول مختلف متفاوت است اما تا حد زیادی می‌تواند به مطلوب شدن هوای جزیره کمک کند.
جهت وزش بادها در جزیره کیش مشخص می‌باشد اما با تغییر ارتفاع و یا تغییر کردن فصل‌ها میزان وزش بادها نیز متفاوت می شود بنابراین نمی‌شود توقع داشته باشید که وزش بادها در تمامی فصول سال یکنواخت باشد اما در فصل‌های سرد پاییز و زمستان از سمت غرب و شمال غربی  و در فصل بهار و تابستان از سمت جنوب و یا حتی جنوب غربی وزش باد را به وفور حس خواهید کرد.

}زیره کیش از نمایی دیگر

پوشش گیاهی جزیره کیش

پوشش گیاهی این جزیره مانند دیگر مناطق گرمسیر می‌باشد و گیاهان مخصوص اقلیم خود را دارد. اوضاع خاص جغرافیای جزیره کیش سبب شده است که متأسفانه وضع خاص فقر و پوشش گیاهیی در جزیره کیش حاکم شود. پوشش‌های گیاهی این جزیره به دو دسته نیمه چوبی و چوبی تقسیم می شود گیاهان نیز در این جزیره در زمان های خاصی ظاهر می شود اما این گیاهان با آغاز فروردین و اردیبهشت کم کم زرد و یا خشک می شود اما جالب است بدانید با این وجود، در جنوب شرقی جزیره کیش منطقه‌ای جنگلی قرار دارد که درختانی مانند خرما، تمر، هندی، اکالیپتوس ... قرار گرفته اند.  

نکته‌ای عجیب از آب و هوای کیش که شاید ندانید!

در سایر نقاط ایران آب و هوای  به 4 دسته تقسیم می‌شود که تفاوت زیادی با یکدیگر می کنند اما در فصل کیش تفاوت زیادی بین فصل ها دیده نمیشود و فقط در فصول سرد سال کیش دمای هوا 20  الی 30 درجه سانتی گراد می باشد که همین مورد باعث میشود دیگر زمانی که در جزیره کیش هستید لباس ها به تنتان نچسبد و یا احساس تنگی نفس نکنید که این اب و هوای مطلوب تقریبا از اوایل اذر شروع و تا اواخر فروردین ماه ادامه دارد، اما توجه داشته باشید که امکان دارد این مدت زمان در سال‌های مختلف گاهی کوتاه تر و یا بلند‌تر شود برای اطلاع از رطوبت و درجه آب و هوایی که در قسمت اول مقاله آورده شده است و همیشه بروز میشود از وضعیت آب و هوایی دقیق این جزیره مطلع شوید. درادامه اما به طور کلی آب و هوای فصول مختلف کیش را برایتان بیان خواهیم کرد.

جزیره کیش

  • فصل بهار کیش 

در فصل بهار بادهای موسمی از سمت شمال غربی به این جزیره وارد می شود شدت این بادها ملایم می باشد اما باز هم تاثیر بسیار زیادی در آب هوای این جزیره می گذارد بنابراین به طور کلی در فصل بهار آب و هوای جزیره کیش آب و هوای مطلوبی را دارا می باشد.

  • فصل تابستان کیش

در این فصل رطوبت و دمای هوا تا حد زیادی بالا می رود به طوری که حتی نمک های درون نمک پاش کاملا مرطوب می شود و شما مجبورید بعد از هر بار جزیره گردی وقتی به مکان اقامتتان بر میگردید سریعا دوش آب سرد بگیرید تا از عطش بدنتان کاسته شود.

  • فصل پاییز کیش

همانطور که از فصل تابستان فاصله می گیریم دمای هوا در جزیره کیش کاسته می شود و هم چنین وزش بادهای موسمی نیز نسبت به تابستان بیشتر می شود در فصل پاییز و زمستان این جزیره علاوه به وزش بادهای بیشتر باران های شدیدتری و سیل آسایی در این اقلیم شروع می شود. 

  • فصل زمستان کیش

در فصل زمستان آب و هوای جزیره کیش بسیار مطلوب می باشد زیرا دما و رطوب در جزیره به کمترین میزان خود می رسد اما دقت داشته باشید که پایین آمدن دما به معنی سرد بودن هوا نمی باشد بنابراین با خیال راحت در حالی که  اکثر هم وطنان در دیگر نقاط ایران با وجود پوشیدن لباس های گرم باز هم از سرما میلرزند  شما می توانید با پوشیدن تیشرت به راحتی در جزیره به گشت و گذار بپردازید.

دسته ی گردشگری 1399/11/01 فائزه عین آبادی 0 نظر 11921 بازدید 10 پسند

سوالات متداول درباره آب و هوای کیش

نظرات کاربران

نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را ثبت کنید.